Byli bychom rádi, aby sídlo CHKO bylo v našem městě

17.12.2014 | 15:47 | Rozhovory

Byli bychom rádi, aby sídlo CHKO bylo v našem městě

Za rok, 31. prosince 2015, by měl být zrušen Vojenský újezd Brdy. Po 88 letech své existence – nejprve jako Dělostřelecká střelnice v dobách První republiky (od r. 1927 do 1939), následně jako Truppenübungsplatz Kammwald (1939 – 1945), Vojenský tábor Brdy (1945-1949) a konečně jako Vojenský újezd Brdy (1949 - doposud) – vojenský prostor zanikne. Rozhodla tak poměrem 99 proti 45 hlasům Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR v pátek 12. prosince na své 24. schůzi. Zákon nyní jde do Senátu a v případě, že i tam bude schválen, musí jej ještě podepsat prezident republiky. Ten se již několikrát nechal slyšet, že tzv. optimalizaci vojenských újezdů jednoznačně podporuje. Hned následující den poté, kdy bude újezd zrušen, 1.1.2016 by mělo vejít v účinnost nařízení vlády, kterým se vyhlašuje CHKO Brdy.

Příbramský starosta, Ing. Jindřich Vařeka k tomu uvádí:  „Jsem velmi rád, že nakonec i v Poslanecké sněmovně vyhrál zdravý rozum a dokonce tak výrazným poměrem. Nové vedení města jak za Hnutí ANO 2011, tak za TOP 09 záměr ministerstva obrany od samého počátku podporovalo a zřetelně se k tomu vyjádřilo už před komunálními volbami. Ve zrušení vojenského újezdu, zpřístupnění jeho území veřejnosti a především ve vzniku CHKO Brdy vidíme příležitost pro rozvoj turistiky v našem regionu a tím i lepší podmínky jeho budoucí ekonomické prosperity. Věřím, že i rozvojem cestovního ruchu na Příbramsku se nám podaří postupně řešit neblahé dědictví minulosti, nejvyšší nezaměstnanost ve Středočeském kraji.“

Návrh zákona musí ještě schválit Senát a podepsat prezident republiky.

„Rád bych však upozornil na to, že zrušením brdského vojenského újezdu a vznikem CHKO Brdy teprve začíná naše práce. Byli bychom rádi, aby sídlo CHKO bylo v našem městě. Chceme do Příbrami a do Brd přilákat turisty. To ale znamená, že jim také musíme nabídnout město, které se jim bude líbit, kde se budou moci vyspat a dobře najíst, kde najdou řadu dalších kvalitních služeb i možností jak prožít čas, který u nás stráví,“ uvedl dále starosta Příbrami Jindřich Vařeka a dodává, že situace je mimo jiné také příležitostí pro místní podnikatele, aby turistům tyto služby poskytli v kvalitě, na jakou jsou zvyklí. „Město Příbram jim určitě rádo vyjde vstříc a již hledáme možnosti, jak jim i konkrétně pomoci. Nezapomínáme, že v roce 2016 bude město hostit i významné setkání evropských hornických měst. Věřím, že jeho účastníkům budeme moci představit jak přívětivou Příbram na počátku nové prosperity, tak i naše krásné Brdy, které se po dlouhých 88 letech znovu vrací občanům,“ dodal na závěr Jindřich Vařeka.  

Vložil: jb

Reklama

Copyright © 1990-2021 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz