Důležité je na sobě pracovat, říká Dominik Mašek

26.10.2014 | 11:09 | Rozhovory

Důležité je na sobě pracovat, říká Dominik Mašek

Dominik Mašek je současný hráč širšího kádru HSV, který nastupuje za U23 hrající 4. německou regionální soutěž. S fotbalem začínal v Přibrami, středočeském městě proslulém dobrou prací s mládeží a nově otevřenou fotbalovou akademií. K fotbalu ho přivedl otec Jaroslav Mašek, bývalý ligový fotbalista, ve čtyřech letech. Postupně prošel všemi mládežníckými kategoriemi přibramského klubu a když mu bylo puhých 15 let a 322 dní stal se nejmladším hráčem v historii české první ligy.bnPo té si připsal na konto další tři prvoligové starty a následně přestoupil do německého Hamburgeru SV, kde nadále pokračuje ve své fotbalové kariéře. Dominik je také pravidelným hráčem mládežníckých reprezentací, postupně prošel výběry U16,U17,U19 a nyní je v kádru U20. Celkem si připsal 57 startů a 26 gólů.

Jak vzpomínáš na své predchozí angažmá v Příbrami?
Na své předchozí angažmá  vzpomínám pozitivně.V Příbrami jsem s fotbalem začal a také mě pro vrcholový fotbal vychovala, dostávalo se mi tam prvotřídní péče jak od trenérů, tak od všech okolo, až po rodiče a mého tátu. Takže na toto období rád vzpomínám a mám pro něj jen slova chváli.
Také bych chtěl vyzdvihnout trenéra Antonína Baráka, který byl mým prvním a troufám si říct i nejdůležitejším trenérem v mé dosavadní kariéře, protože mi dal chuť do začátku a naučil mě základy z kterých těžím dodnes.

Nelituješ zpětně svého brzského odchodu?
Určitě nelituji, myslím si že mě to v mé kariéře posunulo a pomohlo mi to k mému dalšímu vývoji, pořád se zde zlepšuji a myslím si, že v Příbrami bych mohl stagnovat, čímž nechci říct že by mi úroveň v Příbrami nestačila, ale byl prostě čas jít dál a přijmout další výzvu.

Jak jsi si v počátcích vypořádal s novým prostředím,spoluhráči a cizím jazykem?
Začátky pro mě byli dost těžké. Musel jsem se odloučit od rodiny, od přítelkyně, kamarádů a šel jsem do prostředí, které jsem vůbec neznal. Nejhorší byli první tři měsíce, poté jsem postupně odloučení tolik nevnímal a soustředil se jen na fotbal, což mi hodně pomohlo. 
Spoluhráči mě přijali velmi dobře, nikdy jsem s nikým neměl žádný problém. Osvojit si jazyk bylo v počátku obtížné, ale nyní po těch třech letech jsem za to rád a němčinu plynule ovládám.

Čím pro tebe byla taková zkušenost do budoucna a jak tě posílila po osobní stránce?
Po mé osobní stránce mi pobyt v Německu prospěl, protože jsem se v 16 letech musel osamostatnit a začínat se spoléhat sám na sebe. Musel jsem se naučit jazyk a být samostatný. První dva roky jsem bydlel na internátu, ale od letošního roku bydlím sám, mám své auto, sám si vařím, takže nejsem na nikom závislý, což je asi největší pokrok. Vlastně mi to pomohlo i po psychické stránce, člověk nabere sebevědomí a zkušenosti, žije prostě na vlastní pěst.

Co by jsi doporučil mladým hráčům?
Na začátek bych chtěl říct, že základem je, aby je ten fotbal bavil, hráli s chutí, užívali každý trénink a zápas. Měli by ten fotbal milovat a žít pro něj. Chtěl bych jim doporučit aby na sobě makali, aby nezapomněli na to, že tréninkem to nekončí, ale je dobré pro to udělat i něco navíc, jako třeba jít si zaposilovat, zdokonalovat se s míčem, zapracovat na fyzičče, protože  u nás možná stačí jen trénovat, ale konkurence v zahraničí je veliká a tohle všechno se jim vrátí.

S jakými nástrahami ať už osobními či fotbalovými se každodenně potýkáš?
Osobní nástrahy jsou pro mě hlavně uklízení, praní a vaření.(smích)
Co se fotbalu týče, tak důležité je se vyhnout zranění, dobře regenerovat a také věnovat důraz na protažení těla před zátěží.

Existuje ještě něco co by tě mohlo v Hamburgeru zaskočit?
Tak teď už jsem zde tři roky, zvykl jsem si jak to tu chodí, takže si troufám říct, že by mě nemělo nic zaskočit.

Jak jsi se fotbalově posunul a na čem by jsi měl ještě zapracovat?
Hlavně jsem se posunul po individuální stránce, ať už jde o hru 1na1, souboje, zakončení atd. Příčinou zlepšení jsou odlišné tréninky, vyšší konkurence, kvalitní tréninkové zázemí a trenéři.
Také po taktické stránce jsem se posunul dále.
Na čem bych měl zapracovat je určitě moje fyzická stránka.

Za jaký kádr nastupuješ a jak vnímáš svou pozici v klubu?
Po mém příchodu jsem začal trénovat s rezervním týmem U23, ale hrál jsem za U19, to vše po dobu dvou let. Teď pravidelně hraju za U23 a trénuji občas s A-týmem.
Svou pozici vnímám pozitivně, co se týče U 23, tak mám pozici dobrou, jsem stabilním členem základní sestavy, občas se však stane že jde více lidí z A-týmu a já skončím mezi náhradníky, ale není to tak časté.

Jak vidíš svou pozici do budoucna?
Co se týče budoucnosti, tak mám smlouvu do léta, takže se v zimě bude jednat o prodloužení, pokud bude mít klub zájem a nebo se případně bude jednat o mém odchodu.

Kdo ti nejvíce pomohl ve tvém fotbalovém růstu?
Tak hlavně Antonín Barák, jak už jsem zmínil,ale také můj táta, který mě provází a předává mi zkušenosti od malička. Dík však patří všem mým dosavadním trenérům, protože každý mi předal něco.

Kolik na zápasy juniorky chodí fanoušků?
Od letošní sezony se to hodně zlepšilo, průměrně chodí okolo tisícovky lidí. Jelikož jsme na první pozici v tabulce s náskokem 10 bodů, tak fanoušci chodí rádi. Na nedávném zápse proti Hannoveru 96 přislo 1500 lidí.

Řekni nám jaká bývá atmosféra při zápasech.
Atmosféra je většinou přijemná a publikum nás žene dopředu.

Co očekáváš od proíhající sezóny?
Doufám že jak já, tak tým budem pokračovat v dosavadních výkonech a sezonu ukončíme vítězně. Od začátku příští sezóny bych se chtěl natrvalo probojovat do A-týmu a připsat si první bundesligový start.


Čeho by jsi chtěl ve své kariéře dosáhnout?
Na to se těžce odpovídá, ale tak chtěl bych se určitě posunout dál z Hamburgeru, okusit některou z nejlepších lig, jako Premier League, La ligu či Bundesligu, to je velký cíl, ale převážně mám radost z toho že můžu dělat sport který mě baví a zároveň je i mým povoláním. Důležité pro to vše je, aby se mi výhybala zranění. 

Co říkáš na nově vzniklou fobalovou akademii v Příbrami?
Myslím si, že je to dobrá věc, že takové  akadamie vznikají a doufám že to bude splňovat to co má. Mám namysli aby se hráčům dostávalo více tréninků, lepší péče, skloubení se školou,znalost jazyků atd. Uvidíme jak to bude fungovat, ale samozřejmě je to jedině dobře a hráči kteří jsou toho součástí by si toho měli vážit. 

Čím si vysvětluješ dobrou mládež v příbramském klubu?
Jak je známo, tak v Příbrami se s mládeží pracuje dobře již delší dobu, což připisuji kvalitním trenérům, kteří dbají i na individuální stránky hráče. Příbram také klade důraz na vývoj jednotlivců a jejich osobností tak, aby se mohli prosazovat dále, ať už v naší lize či v zahraničí, protože nedisponuje tak vysokými finančními prostředky a proto sází na své odchovance.

Máš zkušenosti s jinými akadmiemi, ať už v Hamburgeru, či na stážích kde jsi byl?
Byl jsem 3x na stáži v Chelsea, v Ajaxu Amsterdam a také tady v Hamburgeru. Tyto stáže jsou vlastně takovým vzorem pro stáže u nás, sice na vyšší úroveni, ale   myslím si, že přínos by měl být podobný.

Jak vzpomínáš na svou stáž v londýnské Chelsea a jak vážné byly námluvy od tohoto klubu?
Na stáži v Chelsea jsem byl 3x jak jsem již zmínil. Poprvé to bylo v roce 2010, kdy jsem zanechal dobrý dojem, což vyústilo v další pozvánku a ta následně vedla k poslední 3. stáži, po které mohlo dojít k finální nabídce, ale tenkrát se měnilo celkové vedení londýnského klubu a jednání se protahovala, přičemž přisel s konkrétní nabídkou Hamburger.
Celkově to byla veliká zkušenost a motivace si v budoucnu takový to věhlasný klub někdy ještě vyzkoušet a poprat se o místo.

Jaká je tvé situace v reprezentaci a za jaký výběr nastupuješ?
Přes všechny mládežnické kategorie jsem se dostal do U20, kam teď věkově patřím a pokud mě klub uvolní, zúčastním se následujícího reprezentačníh srazu.

Jaký je tvůj dosavadní největší úspěch a fotbalový okamžik?
Okamžiků je spoustu, ať už přestup do Německa, či 60 reprezentačních startů. Za velký úspěch beru i výhru v dorosteneckých kategorií o nejlepšího dorostence roku.
Velkým úspěchem bylo i MS a ME do 17 let, ale doufám že mě můj největší okamžik teprve čeká. 

V anketě o nejlepšího dorostence roku jsi jako první  vyhrál všechny možné kategorie, vidíš v tom určitý závazek do budoucna?
Je to pro mě veliká motivace, musím dokázat, že jsem ocenění dosáhl poprávu. Když člověk něco vyhraje, nemělo by ho to uspokojit, ale měl by se snažit dál a své hranice překnonat , takže na sobě budu dál pracovat abych sbíral jak individuální, tak týmové úspěchy.

Kdy jsi poznal že by jsi se fotbalem mohl živit?
To se těžko říká, ale svou první profesionální smlouvu jsem dostal v 15 letech v Příbrami, takže tam byl takový prvnotní náznak, ale jinak jsem nad výdělkem nijak zvlášt nepřemýšlel, základem bylo, že mě fotbal baví a naplňuje mě.

Jaké bylo tvé nejtěžší období ?
To jsou vždycky období bez fotbalu, v mém případě tedy zranění.

Měl jsi někdy chuť s fotbalem skončit?
Takovou otázku jsem si nikdy nepokládal.

Jaký máš vztah s českými legionáři, kteří jsou také hráči HSV (Petr Jiráček, Jaroslav Drobný)?
Vztahy máme výborný, setkáváme se při trénincích A-týmu, nebo když se naše tréninky kryjí. Můžu se na ně se vším obrátit a jsou to fajn parťáci. Občas je taky dobré si tady  s někým popovídat v češtině.

Jak jsi na tom se školou?
Letos jsem úspěšně odmaturoval na Gymnáziu v Příbrami.

Bylo těžké skloubit fotbal a školu?
Samozřejmě to nebylo jednoduchý, ale škola mi se vším vyšla vstříc, studoval jsem dálkově a tímto bych chtěl celé škole a všem kantorům poděkovat za trpělivost a porozumnění.

Jak vídíš současnou situaci A-týmu?
Situace není zrovna příznivá, pohybují se na hraně sestupu, vystřídalo se zde mnoho trénérů, ale je tu teď nový trenér, který se posunul do A-týmu od nás a troufám si říct že je to kvalitní trenér, avšak tohle není na mě abych hodnotil. 
Kádr má Hamburger podle mého názoru velmi kvalitní, pozice v tabulce tomu však neodpovídá a já pevně věřím, že se to zlepší.

S kým jsi si  v Německu nejblíž?
Se svými spoluhráči, kteří jsou mi zároveň výbornými přáteli.

Jak častý kontkat máš s rodinou a s kým nejvíce z ČR jsi ve spojení? 
S rodinou a kamarády jsem v kontaktu denně, v dnešní době whatsappů, viberů, skypů atd. to není  žádný problém. Nejvíce jsem v kontaktu se svou přítelkyní.

Na závěr nám řekni, co tě čeká v následujících dnech.
V následujících dnech mě čekají tréninky a venkovní zápas, kde chceme vyhrát a potvrdit naši první pozici. Během 14 dnů bude také reprezentační sraz U20, takže i toho bych se rád zúčastnil, pokud mě klub uvolní.vzor:  nemám, rád se dívám na Ronalda a Messiho
oblíbený klub: Real Madrid či Manchester United
zadaný/nezadaný: šťastně zadaný s přitelkyní Anetou
záliby: tenis, nohejbal ,míčové sporty, rybaření, houbaření
jídlo:  králík se zelím a bramborovým knedlíkem
film:  Ctihodný občan
seriál: Hra o trůny, Dexter, Sherlock
hudba: pop,rnb...
PS/Xbox:  playstation

 

/Připravil Martin Tran/

Vložil: tv

Fotogalerie

Reklama

Copyright © 1990-2020 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz