Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

Dušičkový březohorský Slavín

30.10.2017 | 21:20 | Regionalní

Dušičkový březohorský Slavín

Podle dobrých zpráv, které se objevily koncem minulého týdne v médiích, se představitelé Příbrami snaží rozumně a spravedlivě vyřešit zapeklitou situaci ohledně rozvalené zdi březohorského hřbitova.

Ten je sice majetkem březohorské římskokatolické farnosti (i když jsou zde i hroby lidí hlásících se k Církvi československé husitské a osob bez vyznání), ale Město Příbram ho má v dlouhodobém pronájmu. Už před několika lety jsem si všimla, že krásný březohorský hřbitov chátrá a že už se ani o Dušičkách nenajde nikdo, kdo by zapálil svíčku na opuštěných hrobech březohorských starostů, učitelů, horníků, horních i obecních úředníků, vojáků nebo válečných uprchlíků.

S tím, jak v Příbrami a okolí ubývá žijících potomků obětí březohorské důlní katastrofy z roku 1892, se každým rokem zmenšuje také zapálených světýlek a dušičkové výzdoby u obou společných hrobů havířů, kteří tehdy z různých důvodů nemohli být pohřbeni do hrobů svých rodin. Při každé návštěvě březohorského hřbitova se mi vybaví slova mého otce z doby před čtyřiceti lety, kdy tam kapelek hořely desítky a kdy mě nabádal, abych ani v budoucnu na svíčku pro svého prapradědečka a pro jeho druhy odpočívající ve společných hrobech nezapomínala.

Většina z nás má tolik povinností, že nám během roku nezbývá na návštěvy hřbitovů moc času. Nyní se tedy snad nejvíc hodí oprášit i vzhledem k současnému dění kolem březohorského hřbitova prezentaci, která byla v roce 2015 součástí výstavy Obrazy z dějin vrchu Březového. Březohorský Slavín je místem, které stojí za to si prohlédnout a hlavně uchovat pro naše potomky. Doufám, že zastupitelstvo města opravu jeho rozvalené zdi, která má především chránit klid pohřbených, bez zbytečných odkladů odsouhlasí.

Text a foto Věra Smolová

Vložil: jb

Fotogalerie

Reklama

Reklama
Oprava a servis kuchyňských zařízení

Reklama
Nový a použitý kancelářský i bytový nábytek

Reklama
Jóga, nejen pro zdravá záda

Reklama
Práce, brigáda - sezónní prodej ovoce a zeleniny

Reklama
JK Autosevis

Reklama
Restaurace Na Hradbách - Hudební večery

Reklama

Reklama
Eurotranslation

Reklama
Ford Kuba

Reklama
Auto Taube

Meteoradar

TV FonkaGym TVOnline kamery

Online kamera - Náměstí J. A. Alise
Autobusové nádraží
Nemocnice
Dvořákovo nábřeží
Pražská ulice
Náměstí 17. listopadu
Náměstí T. G. Masaryka
Jiráskovy sady
Plavecký bazén
Zimní stadion
Aquapark Příbram

Podporujeme
Spolek ve čtvrtek

Copyright © 1990-2021 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz