Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

Josef Řihák: Vytvoření Centra sociálních služeb je jen za účelem dosazení svých lidí

22.1.2015 | 13:29 | Od Vás

Josef Řihák: Vytvoření Centra sociálních služeb je jen za účelem dosazení svých lidí

Blíží se další jednání zastupitelstva města. Co bude v jeho programu podle Vás nejdůležitější?

„Podle mne to bude snaha vedení radnice vytvořit nové Centrum sociálních služeb. Již na minulém zastupitelstvu jsem požadoval, aby nás všechny o tomto záměru dostatečně informovali, protože rada města se tím zabývala již v v prosinci. Je to velmi důležitý bod, který ovlivní životy stovek Příbramáků. O to více mne mrzí, že nám vedení města nedalo potřebné informace a místo toho nám rovnou předkládá svůj návrh ke schválení.. Koalice ANO a TOP 09 se tak chová v příkrém rozporu s tím, co hlásala před volbami a těsně po volbách. Zásadní věci pro Příbramáky se rozhodla prosazovat silově – bez diskuse. Bývalo zvykem, že takto důležité materiály projednaly nejdříve odborné komise, případně se diskutovalo i s odbornou veřejností. Teď tomu tak není.

Zmínil jste odborné komise, ty však v Příbrami stále nefungují…

„Ano, máte pravdu. Uběhly více než dva měsíce, kdy zastupitelstvo zvolilo většinou hlasů nové vedení města. 10.listopadu byl zvolen starosta, místostarostové a rada města. Již dva měsíce jsou ve svých funkcích a stále plnohodnotně nepracují. To je špatně.

S velkými problémy proběhla na prosincovém jednání zastupitelstva i volba členů výborů, jak je například finanční nebo kontrolní…

„Vládní koalice ANO a TOP 09 v tomto případě nerespektovala návrhy některých politických stran a hnutí na personální obsazení výborů. Tak například neuspěl zastupitel Petr Kareš ze Šance pro Příbram, který je známý svojí kritikou vůči jakémukoliv vedení radnice a nyní nebyl zvolen do výboru zřejmě proto, aby jednotlivé kroky nového vedení nemohl kritizovat a kontrolovat.“

Před několika dny zveřejnilo vedení radnice smlouvy o platech starosty a místostarostů. Myslíte si, že je to správný krok?

„To je naprosto správné. Veřejnost musí vědět, jaký kdo bere plat ze zvolených zástupců. Zveřejněný tak byl například i můj plat na středočeském krajském úřadě. Za problematickou ale považuji jinou věc. Nové vedení radnice dává různé smlouvy a smlouvičky svým kamarádům a známým. Poté si tyto kroky obhajuje se slovy: „Jedná se o jednoho z největších odborníků v České republice…“ To byl případ u Václava Dvořáka. Ten má kromě odměny jako člen rady i smlouvu na poradenské služby v celkové výši 480 tisíc korun. Když jsem se pak pana starosty zeptal, proč chodí syn Václava Dvořáka na jednání rady, které je neveřejné, tak mi nebyl na zastupitelstvu schopen odpovědět.

A je více takových případů?

„Ptal jsem se například, jakou smlouvu od radnice má manažer Hnutí ANO v komunálních volbách Dušan Strakula. Odpověď byla, že nakonec není na tiskovém oddělení, kam ho starosta se svými kolegy nejdříve „upíchnul“, ale že pracuje na smlouvu přímo pro pana starostu. Dalším, již známým případem, bylo přijetí Pavlíny Svobodové na pozici tiskové mluvčí bez výběrového řízení. Pavlína Svobodová před volbami psala ve prospěch Jindřicha Vařeky a Hnutí Ano jak dopisovatelka serveru www.pribramsko.eu. Tyto pozice tak byly zjevně obsazeny za zásluhy. Doufám a věřím tomu, že v krátké době zveřejní pan starosta veškeré smlouvy, které byly uzavřeny po příchodu nového vedení na radnici. Jelikož se jedná o nakládání s penězi daňových poplatníků, považuji to za naprosto nezbytné.,

Na minulém zastupitelstvu vedení města vyčítalo opozičním zastupitelům, že vystupují až příliš často a zdlouhavě…

„Budu hovořit pouze za sebe. Nemám žádný zájem na zdržování ostatních zastupitelů. Nicméně poněkud zdlouhavý a kostrbatý průběh jednání zastupitelstva je způsobený tím, že nám vedení města včele se starostou Vařekou nedávají dostatek informací k projednávaným materiálům. Proto se musíme více ptát. Měl jsem například několik otázek, na které mi navíc odpovězeno stejně nebylo a reakce byla pouze taková, že odpovědi dostanu písemně. Ty jsem sice dostal, ale byl jsem v nich poučen, co říká zákon, ale konkrétních odpovědí jsem se vůbec nedočkal.

Čeho se to týká například?

„Například odvolání doktora Šedivého z pozice ředitele DPS. Chtěl jsem vědět důvody jeho odvolání, ale bylo mi řečeno pouze to, že ho mohou podle zákona odvolat. Z jakého konkrétního důvodu byl odvolán mi sděleno nebylo. Při této příležitosti bych chtěl poděkovat všem pracovníkům Pečovatelské služby (DPS) za jejich poctivou a obětavou práci. Bohužel si však myslím, že změna, kterou nyní přichystalo nové vedení města v rámci sociálních služeb, povede pouze k tomu, aby si vedení radnice dosadilo do čela této organizace své lidi. Bude nyní zajímavé sledovat, kdo vyhraje výběrové řízení. I proto také vedení radnice potřebuje udělat změnu organizačního řádu, aby se zbavilo některých nepohodlných úředníků a na vytvořená místa mohlo dosadit své sympatizanty a známé..“

MVDr. Josef Řihák
předseda klubu zastupitelů ČSSD Příbram
 

Redakce nezodpovídá za obsahovou stránku příspěvků zveřejněných v rubrice "OD VÁS". Za obsah článku, právní nezávadnost myšlenek v něm uvedených, zejména souhlas se zákonem o právu autorském, ručí autor článku.

Vložil: rs

Reklama

Reklama
Oprava a servis kuchyňských zařízení

Reklama
Nový a použitý kancelářský i bytový nábytek

Reklama
Jóga, nejen pro zdravá záda

Reklama
Práce, brigáda - sezónní prodej ovoce a zeleniny

Reklama
JK Autosevis

Reklama
Restaurace Na Hradbách - Hudební večery

Reklama

Reklama
Eurotranslation

Reklama
Ford Kuba

Reklama
Auto Taube

Meteoradar

TV FonkaGym TVOnline kamery

Náměstí J. A. Alise
Autobusové nádraží
Nemocnice
Online kamera - Dvořákovo nábřeží
Pražská ulice
Náměstí 17. listopadu
Náměstí T. G. Masaryka
Jiráskovy sady
Plavecký bazén
Zimní stadion
Aquapark Příbram

Podporujeme
Spolek ve čtvrtek

Copyright © 1990-2023 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz