Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

Diváci rozhodli, nejoblíbenější je Válka Roseových, Fixová a Štabrňák

23.6.2014 | 09:43 | Kultura - Ve čtvrtek 19. června předvedlo příbramské divadlo svoje poslední představení před letními prázdninami. Zároveň se také vyhlašovaly výsledky divácké ankety, do které se rok od roku zapojuje stále více návštěvníků. Nejoblíbenějším představením a zároveň také nejoblíbenější premiérou se stala inscenace Válka Roseových, ve které excelují Helena Lapčíková a Michal Dlouhý. Cenu pro nejpopulárnější herečku si odnesla Anna Fixová, která vyhrála s náskokem a připsala si tak i absolutní vítězství. Mezi herci vyhrál Roman Štabrňák, kterého diváci znají například z Prokletí nefritového škorpiona, Obrazu či zmíněné Války Roseových. Počet odevzdaných anketních lístků, počet předplatitelů na novou sezonu či oblíbenost D klubu a jeho programu jsou důkazy, že příbramské divadlo má svoji nezpochybnitelnou kvalitu. A právě o divadle, jeho kvalitě či o problémech dabérů jsme si povídali s prezidentem Herecké asociace Jiřím Hromadou. Rozhovor pro vás připravujeme, stejně tak jako hodnocení hry Tartuffe.

Den památky obětí komunismu

22.6.2014 | 11:34 | Kultura - Přinášíme pozvánku na pietní akt k uctění obětí komunismu. Ve čtvrtek 26. 6. 2014 při příležitosti Dne památky obětí komunistického režimu, vyhlášeném k uctění popravené JUDr. Milady Horákové, proběhne v Památníku Vojna Lešetice, pobočce Hornického muzea Příbram, pietní akt se mší svatou za oběti komunistické totality. Bohoslužba celebrovaná P. Jindřichem Krinkem, duchovním správcem farnosti sv. Jakuba v Příbrami, začne v 16.00 hodin. Následovat bude od 17.00 hodin přednáška vyšetřovatele Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu ing. Adolfa Rázka na téma Perzekuce církví v letech 1948–1989.

Devátý ročník festivalu Kačeři opět v srpnu

21.6.2014 | 11:00 | Kultura - Již tradičně se uskuteční předposlední srpnový víkend, 22. – 23. srpna, festival Kačeři. Na kačeří louce v Horčápsku u Březnice se sejdou všichni příznivci hudby, sportu a zábavy. Od pátku do neděle na louce vyroste festivalové město, které všichni jistě netrpělivě očekávají. Letošní devátý ročník festivalu bude jistě opět o stupínek lepší než předchozí. Návštěvníci si budou moci vybrat ze třech pódií, na kterých vystoupí na 50 vystupujících. Na hlavní open air InternetPB stage se představí mnoho kapel z celé republiky, páteční večer je věnován opět příbramskému regionu a vystoupí mimo jiné E!E, Origami, Hand Grenade a další. Sobota bude patřit také Skyline, Hentai Corporation, Imodium a dalším. Druhé pódium bude umístěno ve velkém stanu a představí se zde DJs jako Tráva, Bifidus Aktif a dalších skoro 20 DJs. DJ stage se ponese v rytmech house, techno a drum&bass. Třetím pódiem je Alternativ stage, která nyní skrývá své tajemství, které odkryje před začátkem festivalu. Tato stage se loni stala velkým překvapením a jistě bude v tradici pokračovat. Kačeři nejsou jen o hudbě a hudebním souznění. Sobotní den je věnován sportu a volnočasovým aktivitám. Šestý ročník RSI fotbalového turnaje a třetí volejbalového turnaje budou jistě bavit celý festival. Samozřejmostí festivalu Kačeři je stanové městečko a velké parkoviště. Vstupenky si můžete obstarat v předprodeji, o kterém budeme brzy informovat. Veškeré informace naleznete na webových stránkách nebo na Facebooku.

Mníšecké kulturní léto zahájí Petr Bende a Pavel Helan

19.6.2014 | 10:44 | Kultura - Už poněkolikáté připravilo město Mníšek pod Brdy zajímavý program na celé léto. Během letní měsíců v rámci Mníšeckého kulturního léta čekají na veřejnost milá a příjemná vystoupení více či méně známých zpěváků, kapel, ale také muzikál nebo historická bitva. Jednotlivá vystoupení a akce se budou konat buď pod širým nebem v romantickém zámeckém prostředí, nebo v Barokním areálu Skalka nad městem, odkud je nádherný výhled na město i jeho okolí. Letošní Mníšecké kulturní léto začíná už tento pátek koncertem Petra Bendeho a Pavla Helana od 19 hodin právě v Barokním areálu Skalka. Čeká nás večer plný radosti a pohody s protagonisty, kteří se dostali do povědomí veřejnosti jako finalisté talentových soutěží. Petr Bende dokonce při své účasti na Česko hledá superstar v roce 2005 obsadil stříbrnou příčku, musel porazit dalších 8357 uchazečů. V současnosti účinkuje často také v muzikálech, ztvárnil i postavu Shakespearova Hamleta. Pavel Helan byl pro změnu finalistou soutěže Česko Slovensko má talent, a to roku 2013. Předchozím velkým úspěchem bylo jeho vítězství na největším folkovém festivalu v ČR Zahrada 2007. Během prázdnin se pak veřejnost může těšit například na dobývání zámku vojsky za Třicetileté války, které se odehraje v sobotu 5. července od 18 hodin. Ve dnech 19. a 20. července se pak koná tradiční Mníšecká pouť, která letos nabídne už v předvečer pouti koncert skupiny Yellow Sisters, dále pak vystoupení skupiny The Tap Tap, Anety Langerové nebo Václava Neckáře. V neděli 20, července odpoledne se pak na Zadním rybníku uskuteční už 5. ročník Mníšecké neckyády, během které si soutěžní posádky i diváci opět užijí spousty legrace, zábavy a pokochají oko, bránici i chutě. Jedním z vrcholů mníšeckého léta bude jistě i uvedení známého muzikálu Noc na Karlštejně, které se uskuteční v zámeckých exteriérech v pátek a sobotu 8. a 9. srpna. Vedle místních ochotníků si zahrají také například Lumír Olšovský, Pavel Vítek, Petr Jančařík, Jan Rosák nebo Václav Vydra roli císaře Karla IV.

Kino nabídne Regionální ozvěny Febiofestu

18.6.2014 | 09:55 | Kultura - Příbramskému kinu se podařilo stát jediným středočeským kinem, které nabídne Regionální ozvěny Febiofestu. Ve dnech 20. a 21. června tak budou moct příbramští diváci vidět snímky této filmové přehlídky, aniž za nimi museli cestovat do Prahy. K vidění bude čtveřice filmů, které budou promítané po dvojicích, vždy od 17 a od 20 hodin. Diváci se tak mohou v pátek těšit na snímek Andrzeje Wajdy Walesa: Člověk naděje o životě polského bojovníka proti komunismu a pozdějšího prezidenta Lecha Walesy (v 17 hodin) a pak na film finsko-český snímek Láska soudruhu, kde hrají mimo jiné Miroslav Etzler, Jan Budař nebo Kryštof Hádek (ve 20 hodin). Sobota pak nabídne dvojici rumunský film natáčený v Praze Velmi neklidné léto (od 17 hodin) a švédskou černou komedii podle úspěšné stejnojmenné knihy s poněkud dlouhým názvem Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (od 20 hodin). Možnost uspořádat tuto krátkou filmovou přehlídku udělala vedení kina i divadla radost, protože to svědčí o jejich kvalitách. „V tom získání možnosti uvádět Regionální ozvěny Febiofestu nám pomohlo několik faktorů. Jedním je například to, že se s návštěvností pohybujeme mezi třetím až sedmým místem ve Středních Čechách, dále to pak jsou dva filmové kluby pro mládež, zaregistrovaný filmový klub a vůbec celková úroveň toho kina,“ vysvětluje ředitel příbramského divadla, pod které kino spadá, Petr Bednář. Na všechny uvedené filmy je jednotné vstupné 89 korun.

Příbramští herci přivítali léto zpěvem

16.6.2014 | 16:38 | Kultura - Návštěvníci divadelního klubu měli v sobotu možnost vidět část hereckého souboru příbramského divadla v poněkud netradičních rolích, v rolích zpěváků a muzikantů. Herci se tímto netradičním způsobem chtěli jedna rozloučit s diváky před blížícími se prázdninami a také originálním způsobem přivítat letošní léto. V podání Petra Floriána, Ivany Krmíčkové, Lukáše Typlta, Kateřiny a Anny Fixových a mnoha dalších si v Déčku mohli lidé poslechnout takové hity jako Jezdím bez nehod, Levandulová, ze zahraničních třeba baladu Nicka Cavea a Kylie Minogue When The Wild Roses Grow, Lásko Amore z filmového Trháku a nebo titulní píseň z legendární Manéže Bolka Polívky Šaškové počmáraní a celou řadu dalších. Svá vystoupení doplnili i o vtipné herecké kreace a kostýmy. Například při hitu Wabiho Daňka Rosa na kolejích nechyběl ani táborák a opékání buřtů. Po celý večer se zaplněný D klub skvěle bavil a nebyl snad nikdo, kdo by se do zpívání nezapojil. Dramaturgie divadelního klubu si může hrdě zapsat na svůj seznam další úspěšně zvládnutou akci s velkým úspěchem. Opakovaně se potvrzuje, že vedení divadla udělalo správnou věc, když se rozhodlo provoz klubu převzít a dát mu nový ráz. "Déčko" se totiž prakticky ihned stalo místem se specifickou atmosférou a originálním programem. Příbramští herci by těmito koncerty chtěli vytvořit novou tradici, kdy vždy v zimě a před letními prázdninami připraví do divadelního klubu pěvecké vystoupení a na podzim a na jaře předvedou scénické čtení. Tím se tak de facto z Déčka a jeho malého pódia stává třetí scéna příbramského divadla, na kterou si už veřejnost také našla cestu. Naše fotogalerie přináší několik momentek z celého večera a na našem facebooku brzy najdete i pár ukázkových videí. 

Příbramští herci se zítra v Divadelním klubu představí jako zpěváci

13.6.2014 | 20:04 | Kultura - O hereckých kvalitách herců souboru Divadla A. Dvořáka víme mnohé a to nejen díky premiérám, které tento kulturní stánek každoročně uvádí, ale také z mnoha filmů a seriálů. Zítra večer se ale valná část příbramského souboru představí v Déčku, tedy divadelním klubu, představí veřejnosti v roli zpěváků známých i méně známých hitů. Herci už několik týdnů plně zkoušejí a samozřejmě své výstupy doplní i o pohybové a další kreace. Těšit se můžete například na Lukáše Typlta, Petra Floriána, Kateřinu a Annu Fixovy, Jiřího Vojtu, Helenu Karochovou, Ivanu Krmíčkovou, Filipa Müllera a další. Svůj koncert nazvali Ahoj léto!, takže zazní písně především s letní tématikou. Kromě zpěvu se samozřejmě ukážou i jako skvělí hráči na hudební nástroje, budou míst saxofon, klavír, bící a tak dále. „Takže pokud se lidé chtějí přijít podívat na své oblíbené herce tak, jak je neznají a navíc opravdu hodně zblízka, tak mají v sobotu večer možnost,“ říká zástupkyně ředitele příbramského divadla Anna Čiperová. Herci v oblasti reklamy neponechali nic náhodě a dokonce natočili i propagační video. Takže pokud budete mít čas a chuť můžete se o jejich pěveckých kvalitách přesvědčit už tuto sobotu v divadelním klubu od 19 hodin.  

Příbramské kapely budou v sobotu hrát v Žežicích pro charitu

12.6.2014 | 15:28 | Kultura - Každý, kdo chce nějakým způsobem podpořit dobrou věc, může v sobotu od 17 hodin navštívit žežickou K-farmu, kde vystoupí skupiny Origami, Výčep a kapela ZUŠ nám. TGM pro dobročinnou organizaci Dobrý anděl. Organizátoři akce stanovili výši vstupného na 100 Kč, ale podle svých slov horní hranici nechávají pro všechny otevřenou. Co všechny zúčastněné vedlo k tomu, aby celou akci uspořádali, na to jsme se zeptali jednoho z nich zpěváka skupin Pakáš a Ašpak Yardy Frýberta. Co vás vedlo k tomu připojit se Dobrým andělům? „Nic víc a nic míň, než snaha pomoci nemocným a jejich rodinám. Ale jestli se ptáš, proč právě Dobrý anděl, odpověď je snadná. Známe celý příběh vzniku tohoto nadačního fondu a je nám velmi sympatický přístup jeho zakladatele pana Sýkory. Veškeré získané prostředky opravdu putují nemocným a jejich rozdělení a doručení je jasné a transparentní. Navíc zakladatelé financují veškerou režii nadačního fondu z jiných prostředků a ne s příspěvků Dobrých andělů, a proto mohou plně dostát svému sloganu: "Do posledního haléře."“ Celý výtěžek půjde na charitu, už se ví, kam přesně? „Celý výtěžek skutečně předáme prostřednictvím nadačního fondu Dobrý anděl, ale už na začátku našeho andělování jsme se dohodli, že nebudeme adresní, proto neznáme konečnou adresu pro doručení příspěvku.“ Podle jakého klíče jste vybírali účinkující? Odmítl třeba někdo, nebo každý ochotně souhlasil? „K výběru kapel jsme žádný klíč nepoužili, zkrátka jsme kontaktovali naše nejoblíbenější kapely a nabídli jim účast na této akci. To že se jedná o momentálně nejoblíbenější příbramské skupiny, je pouhá náhoda, ale nezastírám, že nás to netěší, protože to pochopitelně slibuje velkou účast jejich fanoušků a tedy větší šanci na lepší příspěvek nemocným. Dokonce jsme nemuseli řešit žádné náhrady, protože všichni muzikanti okamžitě souhlasili. Nemusím, doufám, uvádět, že všichni účinkující v sobotu vystoupí bez nároku na honorář, zvukař Jenda Růžička slíbil ozvučit celou akci rovněž zdarma, K-Farma bezúplatně propůjčí všechny potřebné i nepotřebné prostory a plakáty zcela ochotně vytiskl Standa Horák ve svém grafickém studiu ELEFANT také bezplatně.“ Tvoje domovská kapela Pakáš hrát nebude, proč? „Pakáš původně opravdu hrát měla, ale bohužel nebudeme kompletní, takže jsme moc rádi, že si tak narychlo našla čas kapela ZUŠ z náměstí TGM a vezme to za nás.“ Plánujete v podobných akcích v budoucnu pokračovat? „Ano. Sobota 14. 6. by opravdu měla být první v řadě. Pokud to jen trochu půjde, chtěli bychom z toho udělat pravidelné každoroční hraní se stejným cílem. Hodně také záleží na přístupu diváků a fanoušků, ale už teď víme, že to úplně zbytečná akce nebude, protože máme určité odezvy na pozvání, která jsme rozeslali. Dokonce jsme už prodali první vstupenky, přestože jejich kupující nebudou na koncertě osobně přítomni. To je přece důvod, v tom pokračovat. Chtěli také bychom za nás poděkovat všem, kteří do toho jdou s námi, kapelám, zvukaři ale také všem, kteří se rozhodli nebo rozhodnou podpořit dobrou věc tím, že se přijdou pobavit.“ Pokud budete mít trochu času a chuť poslechnout si skvělou muziku a tím podpořit správnou věc přijďte.

Malé svatohorské divadélko dnes opět uvede hru o moci slov

11.6.2014 | 10:34 | Kultura - Hru Maria Vargy Llosy – Krásné oči, ohyzdné obrazy nastudovali studenti Gymnázia pod Svatou Horou v režii příbramského herce Roberta Tylečka. Příběh o tom, jak moc nebezpečná může být síla slova, které je vyřčené nebo napsané bez rozmyslu, si odbyl premiéru v Malém svatohorském divadélku gymnázia na konci května. Režie inscenace se ujal herec příbramského divadla Robert Tyleček, který kromě vedoucího divadelního souboru gymnázia Tomáše Bílka, jenž ztvárňuje postavu arogantního kritika umění, který viní ze svých uměleckých neúspěchů celý okolní svět, do představení obsadil Michala Moravce jako mladíka Rubéna a Zuzanu Kubátovou do role zhrzené malířky Alice. Proto jsme ho požádali o krátký rozhovor. Podle čeho jste vybíral herce do tohoto představení? „S touto původně rozhlasovou hrou mě oslovil Tomáš Bílek z Gymnázia pod Svatou Horou. Já jsem ten text neznal, ale po přečtení se mi líbil, tak jsem ho upravil s tím, že jsme se dohodli, že Tomáš Bílek bude hrát toho kritika a do dalších dvou rolí jsem obsadil z těch studentů, kteří na škole chtějí dělat divadlo, ty podle mě nejlepší, kteří tam v současné době jsou.“ Není přece jen ten text pro mladé herce i pro publikum poměrně těžká? „Hra je to těžká, ale myslím si, že je potřeba občas dávat i těžší kusy a že není nutné uvádět jen komedie nebo další lehčí žánry. Ta hra má svoji závažnost a mě se líbila, proto jsem jí dělal.“ Připravujete nějakou další spolupráci s divadelním souborem gymnázia? „Paralelně jsem s touhle hrou tady na škole zkoušel se studenty ještě Strakonického dudáka ve vlastní úpravě, kterého uvedou na konci června v rámci Dne divadla na jevišti Divadla A. Dvořáka tady v Příbrami. Největším rozdílem od zkoušení Krásných očí, ohyzdných obrazů, kde hrají tři lidé, je fakt, že v tom Strakonickém dudákovi bude hrát dvacet osm lidí. Představení Krásné oči, ohyzdné obrazy o homosexuálním kritikovi umění, který si přivede domů mladíka, s nímž se seznámil na vernisáži. Z mladého muže se časem vyklube mstitel dívky, která se stala terčem kritikovi sžíravé jízlivosti při tvrdé kritice jejích obrazů, můžete navštívit dnes od 19 hodin opět v Malém svatohorském divadélku v prostorách školy.  

Festrock Příbram obohatí Tomáš Hájíček

5.6.2014 | 14:50 | Kultura - Zveřejňujeme tiskové sdělení, které dnes vydali organizátoři Festrocku. Kamil Střihavka ze zdravotních důvodů ruší veškerý svůj program na nejbližší dny. "Omlouváme se všem fanouškům, ale z vážných zdravotních důvodů se vystoupení Kamila Střihavky na Festrocku v Příbrami dne 7.6.2014 s Triem Michala Pavlíčka neuskuteční, stejně tak jako další vystoupení Kamila Střihavky na akcích plánovaných o tomto víkendu (viz www.strihavka.cz). Vystoupení Tria Michala Pavlíčka (Michal Pavlíček + Miloš Meier, Martin Ivan, Michal Nejtek) proběhne dle plánu a jako host vystoupí Tomáš Hájíček ze skupiny Krucipüsk, další známá postava české hudební scény, v jehož podání uslyšíte např. skladby O hory, O hory, Zubatá a další." Organizátoři nicméně dodávají, že vynucená změna programu neubere na kvalitě celé akce, které bude stejně jako loni profesionálně připravená a zajištěná. Vstupenky už jsou v prodeji, ale zbydou i na fanoušky, kteří přijdou na Festrock bez vstupenky. Na místě si ji budou moci zakoupit za 250 Kč.  

Předpověď počasí hovoří jasně: na Festrocku v sobotu poteče pivo proudem

3.6.2014 | 14:32 | Kultura - Jednu z hlavních kulturních akcí letošního jara jsme Vám již avizovali. Nyní ovšem organizátoři znají i poslední proměnnou - počasí. Předpovědi ukazují, že počasí bude vskutku letní a festivalové. Vstupenky už se prodávají, ale budou i na místě. S klidem si je však můžete zakoupit na předprodejních místech. Jedno je tak jasné, již tuto sobotu poteče na Festrocku pivo proudem a hrát bude skvělá muzika nejrůznějších žánrů, samozřejmě z rockového soudku či spíše sudu. Jednou z kapel, která vystoupí je Doctor Victor. Kapela Doctor Victor vznikla v roce 2012 v Praze. Koncerty této mladé ambiciózní kapely se opírají o vlastní písně, kladoucí důraz na silné a energické kytarové riffy. Přesto, že se Doctor Victor řadí k rockové scéně, najdeme v její hudbě jasné prvky blues. Díky tomu je přístupná širokému publiku posluchačů. Mezi nejčerstvější úspěch kapely patří vítězství v soutěži Hard Rock Rising 2013 a také natočení propagačního videa k písni Sexy Black. V prosinci 2013 kapela vyhrála 1. ročník soutěže GBOB v České republice a  letos v únoru reprezentovala kapela Českou republiku na světovém finále soutěže GBOB v Thajském Chiang mai, kde obsadila 2. příčku a získal tak podle GBOB titul druhá nejlepší nová kapela na světě! Další zajímavou formací, kterou určitě znáte (a pokud ne, tak ji neváhejte poznat) jsou Compromysh. Kompromis od nich však nečekejte. Compromysh je skupina složená ze tří bratří Černohorských - Toma, Láďi a Petra. Na elektrickou kytaru, basovou kytaru a bicí hrají ve stylu punk-rocku a kapelu z nich udělal až osud, jelikož původně hrála kapela se stejným personálním základem pod názvem Compromis.   Všichni se tedy uvidíme tuto sobotu, 7. června 2014, v areálu letního kina v Příbrami. Program začíná ve 14:30, vstupenky v předprodeji za 190 Kč, na místě za 250 Kč.

Gymnazisté pod Svatou Horu uvedli hru o ničivé síle slov

1.6.2014 | 11:41 | Kultura - Malé svatohorské divadélko Gymnázia pod Svatou Horou se už více méně stalo i pro veřejnost pravidelným kulturním stánkem, který uvádí velmi kvalitní tituly. Nejinak tomu bylo i poslední květnovou středu v podvečer, kdy si odbyla premiéru aktovka Maria Vargy Llosy – Krásné oči, ohyzdné obrazy v podání studentského souboru. Příběh pojednává o jednom večeru, kdy si homosexuální kritik přivede domů mladíka, s nímž se seznámil na vernisáži. Z mladého muže se časem vyklube mstitel dívky, která se stala terčem kritikovi sžíravé jízlivosti při tvrdé kritice jejích obrazů. Během večera se ukazuje se, jak se z neúspěšného malíře stal módní kritik, který na sebe v hodině pravdy vychrstne veškerou špínu své vystrašené duše a zároveň i to, jako mocná může být váha slova, zvlášť když s ním někdo zachází ledabyle bez domýšlení jeho případných dopadů a důsledků. Režie inscenace se ujal herec příbramského divadla Robert Tyleček, který do třech postav příběhu obsadil vedoucího divadelního souboru gymnázia Tomáše Bílka jako kritika Eduarda, Michala Moravce jako mladíka Rubéna a Zuzanu Kubátovou do role zhrzené malířky Alice. „S textem hry Krásné oči, ohyzdné obrazy za mnou přišel Tomáš Bílek z Gymnázia pod Svatou Horou. Já jsem ten text neznal, ale po přečtení se mi líbil, tak jsem ho upravil s tím, že jsme se dohodli, že Tomáš Bílek bude hrát toho kritika a do dalších dvou rolí jsem obsadil z těch studentů, kteří na škole chtějí dělat divadlo, ty podle mě nejlepší, kteří tam v současné době jsou,“ popisuje vznik divadelní úpravy původně rozhlasové hry režisér Robert Tyleček. Podle jeho slov jde o poměrně náročný text jak pro herce, tak pro diváky, ale to prý vůbec nevadí, protože je potřeba uvádět i náročnější kusy a ne jen lehké komediální tituly. „Ta hra má svou závažnost, která mě oslovila a proto jsem jí dělal,“ vysvětluje Robert Tyleček své rozhodnutí představení režírovat s tím, že by se určitě nějaké další spolupráci nebránil. Hru Krásné oči, ohyzné obrazy napsal držitel Nobelovy ceny za literaturu z roku 2010 Mario Varga Llosa v roce 1993 pro rozhlas a už o rok později ji mohli slyšet i čeští posluchači prostřednictvím Českého rozhlasu. „Když jsem tu hru slyšel v Českém rozhlase, tak mě z toho textu úplně mrazilo a proto jsem si jí vybral pro uvedení v našem Malém svatohorském divadélku,“ říká k volbě textu Tomáš Bílek, který v roli homosexuálního kritika doslova exceloval a diváci mu věřili každé gesto. Zároveň od začátku věděl, že pokud má mít hra u publika úspěch, bude potřebovat „třetí oko“ režiséra a tak se rozhodl, že bude pouze hrát a režii předal Robertovi Tylečkovi. „Podle mě skloubit dohromady hraní a režii v jedné hře, je prostě nadlidský úkol,“ dodává ke svému rozhodnutí Bílek. Že to bylo správné rozhodnutí, dokazují jak výkony dalších dvou herců a to jak velmi uvěřitelného Michala Moravce v roli zamilovaného a zároveň pomstychtivého mladíka a Zuzky Kubátové, která ale byla po loňském úspěchu ve hře Problém už téměř sázkou na jistotu, tak i několikaminutový potlesk diváků po skončení premiéry. Další možnost vidět nejnovější představení souboru Gymnázia pod Svatou Horou má veřejnost ve středu 11. června od 19 hodin opět v prostorách Malého svatohorského divadélka v prostorách školy.

Divadlo uvádí komedii o pokrytectví a intrikách

29.5.2014 | 11:05 | Kultura - Divadlo Antonína Dvořáka uvede dnes večer poslední premiéru před letními prázdninami Moliérovu komedii Tartuffe. V titulní roli se představí Lukáš Král, který na příbramském jevišti poprvé ztvární zápornou postavu a Martin Dusbaba. Hru režíruje Daniel Hrbek. Pro uvedení Tartuffa se v divadle rozhodli pro jeho aktuálnost a vtip, který podle tvůrců určitě současného diváka osloví. Děj Tartuffa se původně odehrává v Paříži v druhé polovině 17. Století, ale příbramský soubor pro jeho aktuálnost zvolil jakési mezičasí. Tartuffe si omotá kolem prstu hlavního hrdinu Orgona, kterému se marně celá rodina snaží vysvětlit, jaký je Tartuffe pokrytec a lhář. Vše vyvrcholí Orgonovým rozhodnutím provdat svoji jedinou dceru Marianu za Tartuffa. Je mu úplně jedno, že ji už přislíbil Valérovi, který ji miluje. Postupem času hrozí, že Orgon přijde díky Tartuffovým intrikám i o svůj majetek. Celá hra se hraje v alexandrínu, což je e dvanáctislabičný (mužský) a třináctislabičný (ženský) rýmovaný verš tvořený jambickými stopami. Pro herce tak bylo zkoušení náročnější v tom smyslu, že se text museli naučit doslovně. „Tím, že je celá hra v alexandrínu, tak se vlastně nedá improvizovat a musíme se držet textu,“ vysvětluje Lukáš Král, představitel Tartuffa. „Jediný kdo dokáže improvizovat i v alexandrínu je pan Someš, který nás často na zkouškách takto vyvedl z míry,“ dodává s úsměvem. V dalších rolích se představí Kateřina a Anna Fixovy, Filip Müller, Ivana Krmíčková, Jiří Vojta, Lukáš Typlt, Petr Florián, Helena Lapčíková a Jaroslav Someš.

<<<.1213141516>>>

Reklama

Reklama

Reklama
Oprava a servis kuchyňských zařízení

Reklama
Nový a použitý kancelářský i bytový nábytek

Reklama
Jóga, nejen pro zdravá záda

Reklama
Práce, brigáda - sezónní prodej ovoce a zeleniny

Reklama
JK Autosevis

Reklama
Restaurace Na Hradbách - Hudební večery

Reklama

Reklama
Eurotranslation

Reklama
Ford Kuba

Reklama
Auto Taube

Meteoradar

TV FonkaGym TVOnline kamery

Náměstí J. A. Alise
Online kamera - Autobusové nádraží
Nemocnice
Dvořákovo nábřeží
Pražská ulice
Náměstí 17. listopadu
Náměstí T. G. Masaryka
Jiráskovy sady
Plavecký bazén
Zimní stadion
Aquapark Příbram

Podporujeme
Spolek ve čtvrtek

Copyright © 1990-2023 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz