Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

Memoriál Bedřicha Šupčíka: závod v olympijském šplhu startuje již tuto sobotu

16.3.2016 | 10:45 | Z radnic

Memoriál Bedřicha Šupčíka: závod v olympijském šplhu startuje již tuto sobotu

V sobotu 19. března se v Příbrami uskuteční Memoriál Bedřich Šupčíka ve šplhu na laně bez přírazu. Šplh už sice není mezi olympijskými sporty, ale při sledování výkonů borců nejednoho diváka jistě napadne, že tato disciplína by si zařazení rozhodně zasloužila.

Olympijský šplh je sportovní disciplína, o které nemá moc lidí v naší republice nejspíše vůbec povědomí.  V našem městě to však neplatí. Příbramský Sokol se šplhu na laně bez přírazu věnuje již mnoho let. První memoriál připomínající si prvního československého olympijského vítěze v této disciplíně, Bedřicha Šupčíka, se konal již v roce 1993. A další ročník tohoto závodu již klepe na dveře. 

Šplh na laně bez přírazu nohou je velice náročný, a bez dlouhodobého tréninku v podstatě není možné uspět. Závodník startuje ze sedu, a ani v začátku šplhu se nesmí odrazit nohama. Čas každého borce je měřen elektronickou časomírou. Dorostenci a ženy šplhají na laně dlouhém 4,5 metrů, muži a senioři na laně osmimetrovém.

„V letošním roce navazujeme na velmi úspěšný loňský ročník, který se mohl pochlubit nejen tradičně vynikajícími výkony, ale současně se jednalo o závod s historicky nejvyšším počtem závodníků. Je také možné, že se v letošním roce opět dočkáme nového člena Klubu Bedřicha Šupčíka,“ uvedl za pořádající Sokol Příbram Jiří Kotlan s vysvětlením, že prestižní klub sdružuje nejvýkonnější a nejrychlejší závodníky v historii memoriálu.

Klub v současné době čítá 22 závodníků a jediným možným způsobem vstupu do něj je překonání "magické" hranice 7.20 sekundy na osmimetrovém laně. „Je to čas, ve kterém Bedřich Šupčík v roce 1924 na OH v Paříži v Olympijském šplhu zvítězil,“ doplňuje Jiří Kotlan. 

Chcete-li vidět dech beroucí sportovní výkony, tak neváhejte a přijďte v sobotu 19. 3. 2016 ve 13 hodin do příbramské sokolovny. Vstupné je dobrovolné a navíc Vás v doprovodném programu čeká vystoupení silové gymnastiky v podání semifinalistů talentové soutěže, skupiny Five Fellas.

 

Olympijský šplh a Klub Bedřicha Šupčíka

Za olympijský šplh se považuje šplh na laně ze sedu na podlaze bez přírazu nohou do výše 8 m. V současnosti již tato disciplína mezi olympijskými sporty nefiguruje. Naposledy byl šplh zařazen na olympijských hrách v Los Angeles v roce 1932. 

V dnešní době již není tento sport příliš rozšířen a to především kvůli své značné fyzické náročnosti. Během roku se však v České republice koná osm velkých cen a celá sezóna je zakončena mistrovstvím republiky, které se pravidelně koná v prosinci. Memoriál Bedřicha Šupčíka je pro mnoho závodníků tím nejvýznamnějším závodem sezóny.

Více zde: http://sokolpribram.cz/mbs/klub-bedricha-supcika

Počátky příbramského Memoriálu Bedřicha Šupčíka sahají do roku 1993, kdy se uskutečnil jeho nultý ročník. Členové Sokola Příbram tehdy slavili 130 let od založení a hledali vhodnou sportovní akci, kterou by mohli přispět k obnově úspěšných tradic sokolské činnosti. Náhodou se dozvěděli o úspěchu sokolského sportovce Bedřicha Šupčíka, který na VIII. olympijských hrách v Paříži získal v čase 7.20 sekundy pro tehdejší Československo zlatou olympijskou medaili ve šplhu na laně bez přírazu. Vzhledem k tomu, že se šplh na laně po roce 1932 z programu olympijských her definitivně vytratil, zrodila se myšlenka oživit tuto historii podobným závodem. Časy z doby Šupčíkova působení jsou již dávno překonány. Klub nesoucí jméno tohoto našeho významného sportovce sdružující borce s časem pod 7.20 sekundy má již 22 členů.

Držitelem historicky nejlepšího času v olympijském šplhu je Aleš Novák ze Šternberka. Jeho rekord pochází z Mistrovství České republiky 2009 a má hodnotu 4,87 sekundy.

https://youtu.be/Zqs02QlJ0l4

Pavlína Svobodová, tisková mluvčí

Vložil: mp

Fotogalerie

Reklama

Reklama
Oprava a servis kuchyňských zařízení

Reklama
Nový a použitý kancelářský i bytový nábytek

Reklama
Jóga, nejen pro zdravá záda

Reklama
Práce, brigáda - sezónní prodej ovoce a zeleniny

Reklama
JK Autosevis

Reklama
Restaurace Na Hradbách - Hudební večery

Reklama

Reklama
Eurotranslation

Reklama
Ford Kuba

Reklama
Auto Taube

Meteoradar

TV FonkaGym TVOnline kamery

Náměstí J. A. Alise
Online kamera - Autobusové nádraží
Nemocnice
Dvořákovo nábřeží
Pražská ulice
Náměstí 17. listopadu
Náměstí T. G. Masaryka
Jiráskovy sady
Plavecký bazén
Zimní stadion
Aquapark Příbram

Podporujeme
Spolek ve čtvrtek

Copyright © 1990-2022 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz