Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

Mníšecký boj s divočáky: klece a klopýtadla

02.7.2014 | 09:46 | Regionalní

Mníšecký boj s divočáky: klece a klopýtadla

Obyvatele Mníšku pod Brdy a okolí trápí přemnožená divoká prasata. Jejich počet se město ve spolupráci s myslivci loni pokusilo snížit dvěma hromadnými odstřely. Myslivci tehdy ulovili kolem dvou stovek zvířat. Přesto divočáci trápí Mníšek dál. Radnice proto nově zkouší i odchytovou klec.

To mobilní zařízení město pořídilo před několika týdny a nechávají ho v místech, kde černá zvěř vstupuje do obydlených částí. Zatím se povedlo odchytit jedno sele. Pokud se klec osvědčí, radnice pořídí další. „Tuto klec jsme pořídili proto, že jedno z našich tří mysliveckých sdružení má bohužel tu smůlu, že mají ve své péči i nehonební pozemky, kde se ta divoká prasata nedají střílet,“ vysvětluje tajemnice mníšecké radnice Věra Landová. Pořízení klece vyjde asi na 20 tisíc korun a její umístění má podle radnice i preventivní účinek. Nejen že se chycené zvíře na místo už nevrátí, ale nevrací se tam ani zbytek stáda.

Město dostalo také nabídku vyzkoušet i takzvaná klopýtadla. To je zařízení, které zvířata plaší hlukem. Funguje tak, že se nastraží do míst, kudy zvěř prochází, konkrétně jde o natažený vlasec, o který když zvíře klopýtne, tak spustí z reproduktoru zvuk zraněné zvěře, který divočáka vyplaší. Jeho pořízení vyjde na šest tisíc korun.

Lidé v Mníšku mají s přemnoženými kanci problémy už několik let. Na soukromém i obecním majetku zvěř způsobuje stotisícové škody. „Před týdnem jsme opět jednali s myslivci o případné další koordinované naháňce a budoucím postupu," řekl novinářům starosta Petr Digrin.

Vložil: tv

Reklama

Copyright © 1990-2023 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz