Monitor tiskovin, čtvrtek, 25. června 2015

25.6.2015 | 16:33 | Poradna

Monitor tiskovin, čtvrtek, 25. června 2015

Titulní strany hlavních deníků

Hospodářské noviny se věnují české měně. Ta sice posílila, ale pravděpodobně dojde k jejímu opětovnému oslabení. Lidové noviny informují, že stát má záložní plán pro výběr mýta po roce 2016 - mohl by koupit Kapsch. Mf DNES se zabývá neregistrovanými vozy. Do týdne by mohlo zmizet z českých silnic až 700 tisíc aut. Deník Právo cituje senátorku Wagnerovou. „Soudci Nejvyššího soudu neměli v kauze poslanců ODS pravdu,“ říká. Deník E15 píše o slevových portálech, které kouzlí s čísly a penězi. Deník zveřejňuje plány náměstka primátorky pro územní plánování Matěje Stropnického. Ten by po otevření tunelu Blanka uzavřel pro tranzitní dopravu jak malostranský, tak staroměstský břeh.

Zprávy

E15: Agrofert pojišťuje pro Respect. Přestože ministr financí Andrej Babiš několikrát vyloučil, že jeho firmy nemají s chystaným zákonem o pojišťovnictví nic společného, data ČNB podle deníku E15 uvádějí, že Babišův Agrofert je u centrální banky registrován jako takzvaný podřízený pojišťovací zprostředkovatel a zároveň je podle údajů centrální banky přímo napojen na makléřskou firmu Respect. Ve vedení Respectu je přitom šéfka Babišova stranického dorostu Kateřina Reiblová. Podle informací deníku E15 by případné omezení provizí navrhované poslancem Šinclem zcela jistě Respcet negativně postihlo.

E15: Státní lesy nabírají lidi na veřejně prospěšné práce. Lesy ČR by podle vedení mohly plnit roli nejen ekonomickou, ale v okrajových oblastech i sociální. Do roku 2019 chce proto zaměstnat kolem pěti set lidí na veřejně prospěšné práce.

Právo: Wagnerová: Soudci nejvyššího soudu neměli v kauze poslanců ODS pravdu. Ústavní soud včera zúžil mantinely poslanecké imunity, což podle senátorky Elišky Wagnerové znamená, že soudci nejvyššího soudu ohledně kauzy poslanců ODS (Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa) neměli pravdu. Dodává však, že na tuto kauzu nové rozhodnutí Ústního soudu mít vliv nebude.

Právo: Sedmdesátimiliardový schodek odolal nájezdu ministrů. Vláda se včera dohodla na zvýšení plateb za státní pojištěnce, což byl hlavní bod, kde měla koalice zásadně odlišné postoje. Ministr financí nakonec odsouhlasil zvýšení plateb za státní pojištěnce ve výši 1,8 mld. Kč, přestože dříve trval na pouhých 600 mil. Kč. Babiš také oznámil, že by s kraji rád jednal o možném posunu změny rozpočtového určení daní.

LN: Francouze rozlítil velký bratr z USA. Tři poslední francouzské prezidenty odposlouchala v letech 2006 až 2012 americká Národní bezpečnostní agentura NSA. Odhalení přinesl server WikiLeaks. Současný prezident Hollande proto požádal amerického prezidenta Obamu o vysvětlení.

LN: Zrušení poplatků vychází draho. Kvůli zrušení regulačních poplatků rozpočet vydá zhruba o 4,5 mld. Kč navíc. A číslo by podle nových odhadů mělo ještě dále růst. Prakticky všechny segmenty zdravotní péče totiž hlásí vyšší poptávku po jejích službách. To mimo jiné vede i k zhoršení dostupnosti těchto služeb.

HN: Koruna posílila. Asi jen na čas. Podle hlavního analytika Raiffeisenbank Michala Brože je nyní správný čas nakupovat eura pro případnou zahraniční dovolenou. Důvodem je, že česká měna již nemá moc prostoru pro posílení, brání tomu totiž politika ČNB. Podle dostupných informací bude ČNB udržovat domácí měnu nad hranicí 27 korun za euro ještě rok.

Mf DNES: Do týdne zmizí z českých silnic navždy 700 tisíc aut. Do úterý příštího týdne mají vlastníci 700 tisíc aut možnost zaregistrovat své vozy. Pokud tak neučiní, nebudou moct tyto vozy využívat pod pokutou 50 tisíc Kč. Na úřadech se proto tvoří dlouhé fronty lidí, kteří se snaží na poslední chvíli situaci řešit.

Mf DNES: ČD Cargo prodělává. Odboráři chtějí, aby stát pomohl dotací. Podle posledních odhadů bude ČD Cargo v letošním roce opět ve ztrátě a to zhruba 200 mil. Kč. Společnosti se dlouhodobě nedaří a chystá se již několikátý rok po sobě propouštět. Do konce roku by vedení firmy mělo propustit až 560 lidí. ČD Cargo zároveň požaduje dotaci ve výši kolem 500 mil. Kč. O tom však ministr dopravy Dan Ťok nechce ani slyšet.

LN: Nový plán pro mýto: Kupme si Kapsch. Vláda stále neví, jak bude vybírat mýtné poplatky za kamiony po roce 2016. Jedna z nejnovějších variant je, že by stát koupil firmy z konsorcia Kapsch, nynějšího provozovatele mýta, a zadal zakázku bez tendru. Ministr dopravy Dan Ťok by rád prosadil, aby se na mýto vypsaly tendry dva. Jeden na nového provozovatele stávajícího systému s mýtnými bránami a druhý, který by umožnil výběr mýta i na silnicích prvních tříd.

E15: Slevové portály kouzlí s čísly i penězi. Slevové servery podle deníku E15 neprávem označují celkový objem prodaného zboží za své tržby. Ve skutečnosti jsou však jejich účetní tržby jen provizí z této sumy. Slevové portály přitom s těmito finančními prostředky, které jsou pětinásobně vyšší než jejich účetní tržby, mohou relativně volně nakládat.

E15: Plošné odvody nebudou, obrana ustoupila. Podle pozměňovacího návrhu novely branného zákona budou odvody nadále probíhat na bázi dobrovolnosti či v případě ohrožení země, a nikoliv povinně. Zákonodárci naopak navrhují, že by se měla doplnit profesionální armáda, kde chybí třetina vojáků, a posílit aktivní záloha.

HN: ProMoPro byl tunel, řekl soud. Chybí ale hlavní organizátor a zmizelých 178 milionů. Soud včera udělil podnikatelům, kteří ze zakázky na zajištění českého předsednictví EU ze státní kasy vytáhli 327 mil. Kč, tresty od pěti do devíti let vězení. Soud však přiznal, že stále neví, kdo celý podvod organizoval, a kde skončilo 178 mil. Kč, které policisté nenašli.

 

Zdroj Hospodářská komora ČR, Odbor vnější komunikace

čtvrtek, 25. června 2015

Vložil: rs

Reklama

Copyright © 1990-2020 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz