Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

Monitor tiskovin, pátek, 18. listopadu 2016

18.11.2016 | 15:08 | Regionalní

Monitor tiskovin, pátek, 18. listopadu 2016

Titulní strany hlavních deníků

Deník E15 na titulní straně informuje, že české banky budou mít letos nejvyšší zisky v historii, a to zejména díky prodeji podílu v platební asociaci Visa. Hospodářské noviny upozorňují na dobré ekonomické podmínky v ČR, podle premiéra Bohuslava Sobotky se z nich ale lidé stále neumějí radovat. Lidové noviny píší o absenci prezidenta ČR Miloše Zemana na oslavách 17. listopadu, hlava státu zůstala v Lánech. Oslavám dne boje za svobodu a demokracii se věnuje také Deník, který uvádí, že nejen Prahou drnčely budíky, které měly ze spánku probudit občanskou společnost. Mf DNES zase zmiňuje, že v ulicích byly demonstrace jak odpůrců prezidenta ČR Miloše Zemana, tak jeho příznivců.

Zprávy

LN: Internetoví prodejci si mnou ruce. Zákon, který nařizuje zavření některých obchodů ve státní svátky, způsobil nárůst poptávky internetových obchodů s potravinami, jako je Rohlík, Košík či Koloniál, a to až o 40 %. Tento zákon vyvolává kvůli nejasnosti výkladu velké kontroverze. Podle průzkumu společnosti Median pro Radiožurnál vadí třetině Čechů. Hospodářská komora ČR označila zákon za diskriminující a iniciuje ústavní stížnost.

E15: Banky mají našlápnuto k rekordním ziskům. České banky by letos měly mít největší zisky ve své historii, podle předběžných dat ČNB vydělaly od ledna do září téměř 60 mld. Kč, tj. stejně jako za celý rok 2013. Většina této částky je tvořena prodejem podílů v platební asociaci Visa, bez tohoto mimořádného přivýdělku by Komerční banka, Česká spořitelna a ČSOB vydělaly jen 30,8 mld. Kč, to je meziročně o 4 % méně.

HN: Vláda schválila přílohu ke smlouvě CETA. Vláda schválila změněný text jedné z příloh smlouvy o volném obchodu s Kanadou (CETA), ten byl změněn tak, aby frankofonní regiony Belgie odstoupily od prvotního nesouhlasu a zamezilo se tak možnému nepřijetí dohody na úrovni celé EU.

HN: Eta míří do Evropy. Nově i s lednicemi. Český výrobce domácích spotřebičů Eta prodává za letošní rok podle svého plánu výrobky za více než 1,7 mld. Kč a vydělává okolo 30 mil. Kč. Pokud se tato čísla potvrdí, půjde o její nejlepší výsledek od roku 2011. Eta dosahuje vyšších prodejů v Polsku, Pobaltí, Německu a v Arménii, klíčové jsou ale pro ni trhy zemí visegrádské čtyřky.

E15: Ukrajinci nemusejí mít do EU víza. Podmínečně. Diplomaté členských zemí EU podmínečně souhlasili s tím, že občané Ukrajiny nebudou ke krátkodobým cestám do Unie potřebovat víza. Bezvízové cestování by pro Ukrajince mělo platit pro pobyt do 90 dní.

HN: Pro cestu do EU bude třeba registrace. Evropská komise navrhla zavedení nového informačního systému, který EU umožní lepší přehled o příchozích ze zemí s bezvízovým stykem, např. z USA, Kanady, Izraele či Japonska. Podle tohoto návrhu by se měl každý příchozí z těchto států do EU od roku 2020 za cca 5 eur zaregistrovat.

E15: Dráhy prohrály další soud se Škodou Transportation. Městský soud neuznal stížnost ČD na možnou podjatost arbitra ve sporu se Škodou Transportation o lokomotivy za 1,2 mld. Kč. České dráhy tak neuspěly s pokusem zvrátit výsledek arbitráže, který před rokem prohrály u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR.

E15: Švédská centrální banka chystá digitální měnu. Ve Švédsku klesl od roku 2009 počet bankovek a mincí v oběhu o 40 %. Švédská centrální banka Riskbank proto plánuje do dvou let začít vydávat digitální měnu ekrona. Viceguvernérka banky Cecilia Skingsleyová pro Financial Times zdůraznila, že digitální měnu plánuje jako doplněk k bankovkám a mincím, nikoliv jako jejich náhradu.

E15: Intel sází na auta bez řidiče. Americký výrobce počítačových procesorů Intel hodlá investovat dalších 250 mil. dolarů tj. 6,3 mld. Kč do vývoje v automobilovém průmyslu. U Intelu nejde o první kroky v této oblasti, již v červenci se spojil s izraelským výrobcem automobilových technologií Mobileye a také s mnichovským BMW, cílem je vývoj nového modelu, který bude disponovat samostatným řízením.

HN: Milan Štěch je opět předsedou Senátu. Kandidát ČSSD Milan Štěch získal v tajné volbě 54 hlasů ze 78 odevzdaných a obhájil tak post předsedy Senátu. Místopředsedy horní komory se stali Ivo Bárek z ČSSD, Miluše Horská z KDU-ČSL, Jaroslav Kubera z ODS a Jiří Šesták za Starosty.

HN: V Česku působí už 11 tisíc advokátů. Počet aktivních advokátů se v ČR podle České advokátní komory každý rok zvyšuje. Od roku 2005 vzrostl jejich počet o 3458 na loňských 11 011 právníků. Nejvíce advokátů působí v Praze, následují Brno a Ostrava.

HN: V Turecku zadrželi Čechy, kteří podporovali kurdy. Ministerstvo zahraničí ČR se snaží o deportaci dvou Čechů do České republiky, ti byli v Turecku zadrženi tureckými úřady a obviněni z příslušnosti k teroristické organizaci. Sami zadržení hovořili v minulosti o tom, že se podílejí na činnosti kurdských milic YPG, které bojují proti Islámskému státu a které Ankara považuje za teroristickou organizaci.

HN: Moskva začala s blokováním LinkedInu. Hlavní ruský cenzurní orgán Roskomnadzor požádal včera tamní poskytovatele internetového připojení o zablokování sociální sítě LinkedIn. Sociální síť, která má v Rusku více než 6 mil. uživatelů, porušila podle Roskomnadzoru zákony o uchovávání dat.

 

HOSPODÁŘSKÁ KOMORA ČESKÉ REPUBLIKY

Odbor vnější komunikace

pátek, 18. listopadu 2016

Vložil: rs

Reklama

Reklama
Oprava a servis kuchyňských zařízení

Reklama
Nový a použitý kancelářský i bytový nábytek

Reklama
Jóga, nejen pro zdravá záda

Reklama
Práce, brigáda - sezónní prodej ovoce a zeleniny

Reklama
JK Autosevis

Reklama
Restaurace Na Hradbách - Hudební večery

Reklama

Reklama
Eurotranslation

Reklama
Ford Kuba

Reklama
Auto Taube

Meteoradar

TV FonkaGym TVOnline kamery

Náměstí J. A. Alise
Online kamera - Autobusové nádraží
Nemocnice
Dvořákovo nábřeží
Pražská ulice
Náměstí 17. listopadu
Náměstí T. G. Masaryka
Jiráskovy sady
Plavecký bazén
Zimní stadion
Aquapark Příbram

Podporujeme
Spolek ve čtvrtek

Copyright © 1990-2023 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz