Monitor tiskovin, pondělí, 2. června 2015

02.6.2015 | 14:07 | Poradna

Monitor tiskovin, pondělí, 2. června 2015

Titulní strany hlavních deníků

Úterní Hospodářské noviny přinášejí rozhovor s vrchním státním zástupcem Ivo Ištvanem. Ten se mimo jiné vyjadřuje k pátečnímu rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 v kauze Nagyová. Mladá fronta Dnes upozorňuje na politické konexe otce Lukáše Nečesaného, který byl pravomocně odsouzen za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích. Deník E15 informuje, že se stát chystá pomoct mlékařskému odvětví. Vláda chce nakoupit mléčné výrobky za 150 milionů Kč. Deník Právo se zaměřil na návrh novely ústavy z pera ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera. Podle některých opozičních politiků přesouvá návrh odpovědnost za politiku státu z parlamentu na vládu. Lidové noviny píší o podnikateli Františku Savovovi, kterého česká justice stíhá za podvody na DPH v rozsahu asi 650 milionů Kč. Obviněný podnikatel hovoří o politickém procesu a snaze o jeho zničení. Deník se opět věnuje pitné vodě v pražských Dejvicích a Bubenči. Podle místních je voda mnohdy stále nepoživatelná a nepoužitelná a lidé budou žádat odškodnění.

Zprávy

E15: Stát nakoupí mléko nejméně za 150 milionů. Správa státních hmotných rezerv chce vypsat 3 velké tendry na nákup mléčných výrobků s předpokládanou cenou přes 150 milionů Kč. Důvodem je náhlý pokles ceny mléka kvůli loňské nadvýrobě, zákazu vývozu mléčných výrobků do Ruska a nahromaděným zásobám.

E15: Deficit hospodaření státu dál roste. V květnu činil 22 miliard. Ministrovi financí se stále nedaří vybírat daně. Schodek státního rozpočtu je po květnu více než dvakrát vyšší než v loňském roce. Podle ministerstva financí se na tom podepsalo loňské předzásobení tabákových výrobků.

E15: Řetězce se kvůli zákonu chystají za premiérem. Chystaná novela zákona o tržní síle by měla zrovnoprávnit dodavatele s obchodníky. Podle premiéra totiž řetězce zneužívají své tržní síly.

Mf DNES: Budeme Irsko střední Evropy, plánuje Kučera. Dostat Česko mezi 10 nejoblíbenějších investičních lokalit plánuje šéf vládní agentury pro podporu investic CzechInvest Karel Kučera. To by znamenalo přitáhnout investice kolem 100 mld. Kč ročně.

HN: Ištvan: Rozhodně se nevzdáváme. Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan věří, že v případu zneužití vojenské rozvědky ke sledování první Nečasovy manželky přesvědčí odvolací soud o své pravdě. Ištvan se chystá předložit dodatečné důkazy, které podpoří jeho stanovisko, že všichni obžalovaní spáchali trestný čin a zaslouží si tak nepodmíněné tresty. Pouhé morální selhání, které by mohlo vyplývat z pátečního rozsudku, Ištvan odmítá.

HN: Policie navrhla obžalovat za krácení daní deset lidí. Protikorupční policie navrhla obžalovat 10 lidí z krácení daní, z praní špinavých peněz a z poškozování věřitele při dovozu pohonných hmot z Rakouska. Obžalovaní způsobili České republice škodu minimálně za 785 mil. Kč a hrozí jim až 10 let za mřížemi.

HN: České potraviny budou expandovat do Číny. Má o ně zájem nový obchodní řetězec. Jeden z nejbohatších čínských podnikatelů Jou-lun Čang plánuje v Číně vystavět stovky supermarketů se zaměřením na evropské potraviny. Klíčovým sortimentem má být i zboží z Česka. V roce 2014 putovalo do Číny 1,2 % z celkového vývozu Česka.

Právo: ÚS: Podmínky pro přiznání podpory nejsou protiústavní. Ústavní soud (ÚS) nevyhověl návrhu na zrušení sporné části zákona o zaměstnanosti, který říká, že člověk má nárok na podporu v nezaměstnanosti pouze tehdy, pokud v předešlých 2 letech odpracoval alespoň 12 měsíců. V předchozí právní úpravě byla totiž tato rozhodná doba

tříletá. Podle verdiktu ÚS ale zkrácení doby není protiústavní ani diskriminační.

HN: Zeman hodlá vetovat zákon o národních parcích. Prezident Miloš Zeman bude vetovat novelu zákona o národních parcích. Nesouhlasí mimo jiné s tím, že legislativní úprava má na Šumavě zvýšit rozsah bezzásahových zón. Zeman to prohlásil při setkání se zastupiteli Jihočeského kraje.

HN: Zaorálek si pozval velvyslance Ruska. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek si nechal předvolat ruského velvyslance Sergeje Kiseljova. Zaorálkovi se totiž nelíbí, že se na sankčním seznamu Moskvy objevili 4 čeští politici. Po velvyslanci chtěl také vysvětlit ruský dokument o invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968,

který zkresluje historii.

E15: Spekulanti na O2 vydělali desítky procent. Ti, co koupili před týdnem akcie staré O2, mohli za pouhých 5 dní vydělat až 30 %. Vlna spekulací s akciemi O2 reaguje na rozdělení firmy na dva subjekty.

Mf DNES: HTC otevře v Brně centrum oprav. Tchajwanská společnost HTC otevře v polovině června v brněnském průmyslovém parku Černovická terasa své opravárenské centrum mobilních telefonů pro Evropu. Firma již nabrala prvních 200 zaměstnanců.

Právo: Škoda JS vyrobí pro Temelín kontejnery na palivo. Škoda JS, člen ruské skupiny OMZ, vyhrála tendr společnosti ČEZ na dodávku kontejnerů na vyhořelé palivo pro jadernou elektrárnu Temelín. Výše kontraktu činí téměř 2,7 mld. Kč.

Právo: Důvěra v Zemana a vládu poklesla. Důvěra občanů v prezidenta a vládu v květnu oproti předchozímu měsíci nepatrně klesla. Zemanovi věří 46 % (-1 p.b.) a kabinetu 44 % (-2 p.b.) obyvatel. Vyplývá to z průzkumu CVVM.

E15: Stropnický vyměnil klíčové náměstky. Ministr obrany Martin Stropnický vyměnil náměstka pro vyzbrojování, ekonomického náměstka a také náměstka pro obrannou politiku a strategii. Za 14 měsíců tak na postu náměstka pro vyzbrojování dochází k personální změně již potřetí.

E15: Eurovolby – klauzule 5 % platí dál. Ústavní soud zamítl návrh na zrušení 5% vstupní klauzule nutnou pro zisk mandátu v Evropském parlamentu.

Mf DNES: Čína a Jižní Korea podepsaly zónu volného obchodu. Ministři obchodu Jižní Koreje a Číny podepsaly dohodu o volném obchodu, kterou se země zavázaly k postupnému zrušení cla u více než 90 % zboží.

 

Zdroj Hospodářská komora ČR, Odbor vnější komunikace

Vložil: rs

Reklama

Copyright © 1990-2021 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz