Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

Monitor tiskovin, pondělí, 5. prosince 2016

05.12.2016 | 14:38 | Ze společnosti

Monitor tiskovin, pondělí, 5. prosince 2016

Titulní strany hlavních deníků

Deník E15 informuje o rostoucí výrobě speciálních vánočních druhů v minipivovarech i průmyslových pivovarech. Hospodářské noviny se zmiňují o nových miliardových úvěrech, které získala strojírenská skupina Vítkovice od pěti bank. Lidové noviny se zabývají odlišnými rozsudky soudců z různých regionů. Důvodem je recidiva a sociální problémy jednotlivých okresů. Mf DNES upozorňuje na ztráty pitné vody za 8 mld. v důsledku děravého potrubí po celém Česku. Na titulní straně Práva je zveřejněn rozhovor s náčelníkem generálního štábu Josefem Bečvářem o potřebě většího počtu vojáků v české armádě. Deník se věnuje vítězství Alexandra Van der Bellena v rakouských prezidentských volbách.

Zprávy

Mf DNES: Experti: průměrné mzdy vrostly o 4,5 %. Z odhadů analytiků vyplývá, že průměrná mzda ve třetím čtvrtletí tohoto roku po odečtení inflace by se měla pohybovat kolem 4 %. V loňském roce byl zaznamenám růst o 3,7 %. Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Právo: Finance spouštějí prověřování majetku. Lidí budou mít dost. Od prvního prosince vstoupil v platnost zákon o prověřování původu majetku lidí, jejichž jmění přesáhlo za posledních 10 let 5 mil. korun. Cílem je donutit poplatníky k dodatečnému zdanění příjmů, včetně odvodů na pojištění a penále. Daňoví poradci očekávají vyčlenění dostatečného počtu kontrolorů.

HN: Řetězce chystají soutěže o drahé ceny, přestane je omezovat zákon o hazardu. Od ledna začne platit nový zákon o hazardu a loteriích, který už nebude upravovat spotřebitelské soutěže. Dle nových pravidel budou tyto soutěže spadat pod zákon o ochraně spotřebitele a umožní tak prodejním řetězcům více těchto soutěží pro spotřebitele využívat. Řetězce jako Tesco či Kaufland tyto změny vítají a chystají se tomu přizpůsobit své marketingové aktivity.

HN: Česká ekonomika stoupla o 1,9 % procenta. Tuzemská ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1,9 %, čímž byl naplněn předběžný odhad Českého statistického úřadu z listopadu. Jedná se tak ale o nejpomalejší růst za poslední dva a půl roku.

HN: Alza zavádí pojízdné prodejny na venkově. Největší e-shop v Česku Alza.cz začíná v regionech provozovat pojízdné prodejny Alza StreetShop, ve kterých budou mít zákazníci stejné možnosti jako v kamenných pobočkách. První vůz jezdí na Vysočině a tento týden se služba rozšíří i na západ Čech. Firma se tak tím chce přiblížit zákazníkům ve městech, ve kterých nemá své pobočky.

HN: Cena ropy půjde opět dolů, kartel OPEC ztrácí svoji sílu. Kartel zemí vyvážejících ropu v minulém týdnu oznámil omezení produkce ropy od ledna příštího roku o 1,2 mil. barelů denně. Důvodem bylo zvýšit cenu ropy na světových trzích. Růst cen ropy a tak i příjmů členů OPEC je dle analytiků pouze dočasný. Cenu totiž ovlivní růst těžby v USA a investice do nových ropných polí po celém světě.

HN: Malých venkovských podniků se EET dotkne nejvíce. Po spuštění první fáze elektronické evidence tržeb mají největší problémy podnikatelé v malých obcích. Náměstek ministryně Michaely Marksové pro řízení sekce zaměstnanosti Jiří Vaňásek odhaduje ztrátu přibližně na 2800 pracovních míst. Důvodem jsou vysoké dodatečné náklady na pořízení EET a problémy s on-line připojením.

E15: Novela pomůže řešit problém ČD s tendry. Ve sněmovně byla poslanci předložena novela, která by měla vyřešit problém s účastí státních firem s listinnými akciemi v soutěžích o veřejné zakázky. Novela se týká především Českých drah, které se dle nového zákona nemohly účastnit tendrů na provoz železničních tratí. ČD totiž nemá zaknihované akcie, jež zákon požaduje.

HN: Kontrolou neprošel téměř žádný e-shop, hlásí úřad. Porušení předpisů v 90 procentech kontrol zjistila Česká obchodní inspekce při kontrolách internetových obchodů ve třetím čtvrtletí. Inspektoři se zaměřili především na e-shopy, které měly již v minulosti potíže. Celkem bylo uloženo 237 pokut v hodnotě 1,33 mil. korun. Nejčastěji pokutované byly nekalé obchodní praktiky, především neposkytnutí zákonem stanovené informace.

HN: Věk nad padesát může být i výhodou. Nedostatek pracovníků kvůli nepříznivému populačnímu vývoji by se měly tuzemské firmy dle odborníků snažit řešit lepším využitím zaměstnanců vyššího věku. Řízení lidí a jejich rozvoje s ohledem na věk v tuzemsku zatím realizují převážně pobočky nadnárodních firem. Hlavní výhodou starších zaměstnanců je jejich sociální kapitál a zkušenosti. Finanční benefity nabízí svým zaměstnancům starším 50 let např. Škoda Auto, která je v Česku v tzv. age managmentu lídrem.

 

HOSPODÁŘSKÁ KOMORA ČESKÉ REPUBLIKY

Odbor vnější komunikace

pondělí, 5. prosince 2016

Vložil: rs

Reklama

Copyright © 1990-2022 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz