Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

Monitor tiskovin, pondělí, 6. června 2016

06.6.2016 | 16:07 | Regionalní

Monitor tiskovin, pondělí, 6. června 2016

Titulní strany hlavních deníků

Deník E15 informuje o jedné z největších transakcí na tuzemském trhu s byty. Hospodářské noviny píší o šetření v ČSSD. Deník Právo se zaměřil na studium dětí kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Mladá fronta DNES přibližuje opravy tuzemských silnic, které komplikují život řidičům. Lidové noviny zjistily, že voliči v hejtmanských volbách nechtějí řešit migrační krizi ani bezpečnost státu. Deník popisuje zákon, který by měl obchodníkům od roku 2018 omezit možnost nabízet plastové tašky zdarma.

Zprávy

HN: Posunout EET? Politici jsou pro, úředníci říkají ne. Požadavek Hospodářské komory ČR, aby zákon o elektronické evidenci tržeb (EET) nezačal platit od 1. prosince, ale minimálně o měsíc později, nachází politickou podporu. Pro odložení startu EET by byla opozice, někteří členové vládního hnutí ANO a vážně nad odložením startu EET uvažuje i ministr financí Andrej Babiš. Proti jsou úředníci jeho resortu, podle kterých by se posunutí EET státu nevyplatilo. Konkrétní závěry jejich analýz ale zatím nejsou k dispozici.

HN: Česká ekonomika rostla ve čtvrtletí o tři procenta. Česká ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 3 % a proti předchozímu čtvrtletí o 0,4 %. Zpřesněná čísla zveřejnil ČSÚ. Jde o mírné zhoršení, podle prvního odhadu z května HDP v prvním čtvrtletí meziročně rostl o 3,1 % a mezičtvrtletně o 0,5 %.

HN: Bundesbanka zhoršila výhled pro Německo. Německá centrální banka Bundesbank snížila výhled ekonomického růstu Německa. HDP země má podle ní letos stoupnout o 1,7 %, dosud čekala zvýšení o 1,8 %. Výhled růstu na příští rok pak banka snížila o 0,3 p.b. na 1,4 %. Zdůvodnila to slabším vývozem.

E15: Prodej vozů vzrostl na měsíční rekord. Prodej osobních aut v Česku za pět měsíců vzrostl o 16 % na 107 tis. vozů. V květnu odbyt stoupl o 34 % na nový měsíční rekord 24 335 aut.

HN: Sněmovna podpořila omezení insolvencí. Omezit šikanózní insolvenční návrhy a podvodné oddlužovací firmy má vládní předloha, kterou v úvodním kole podpořila sněmovna. K cílům novely insolvenčního zákona patří také zprůhlednění insolvenčních řízení a zpřísnění podmínek pro poskytování poradenství v oddlužení.

E15: Ve třetím penzijním pilíři ubylo 29 tisíc lidí. Na penzi se státním příspěvkem v tzv. třetím pilíři si na konci prvního čtvrtletí spořilo 4,6 mil. lidí, o 29 tis. méně než na konci loňského roku. Údaje zveřejnilo ministerstvo financí.

E15: Dotace na kotle se navýší o 300 milionů. Dotace na výměnu starých kotlů za nové posílí ještě letos o dalších 300 mil. Kč. Ministerstvu životního prostředí to umožní Evropská komise. Podmínkou je, že dodatečné peníze budou užity jen na nejekologičtější kotle.

Mf DNES: Kontroly kotlů: Boj o lidi s razítkem. Minimálně 600 tis. kotlů v domácnostech musí do konce roku projít kontrolou. Oprávnění ji provést má v Česku sice zatím jen zhruba 800 techniků, seznam se však stále rozšiřuje o nové kontakty a lze jej nalézt na www.komora.cz.

HN: Novelu řešící problémy s EIA projedná brzy vláda. Předlohu, která by umožnila stavět 11 vybraných dopravních staveb bez nutnosti opakovat posouzení jejich vlivu na životní prostředí (EIA), by měla vláda projednat na nejbližší schůzi. Novela o EIA by tyto stavby převedla do zvláštního režimu. Místo nového posouzení, čímž by se příprava staveb prodloužila, by stačilo rozhodnutí vlády nebo ministerstva životního prostředí.

Mf DNES: Státy dluží Česku 37 miliard korun, nejvíce Kuba. Česká republika měla ke konci loňského roku u ostatních zemí celkové pohledávky za 37,1 mld. Kč, o rok dříve to bylo zhruba 35 mld. Kč. Nejvyšší dluh má Kuba. Vyplývá to ze zprávy ministerstva financí o stavu a vývoji zahraničních pohledávek ČR.

HN: Dividenda může ČEZ bolet. Energetická společnost ČEZ vyplatí dividendu ve výši 40 Kč na akcii. Celkem mezi své akcionáře rozdělí 21,5 mld. Kč z celkového loňského zisku 27,7 mld. Kč. Stát, který je se 70 % majoritním akcionářem získá celkem 15 mld. Kč.

E15: Tisíce bytů místo nádraží Žižkov. Developerská společnost Central Group Dušana Kunovského koupila za více než 1 mld. Kč od britské Discovery Group severní část Nákladového nádraží Žižkov v Praze. Jde historicky o jeden z největších obchodů s pozemky pro byty na domácím trhu. Parcela pojme více než 2 600 bytů, jejichž výstavba bude stát přes 9 mld. Kč. Se stavbou by se mohlo začít za rok.

E15: Zavalení dálnice způsobily práce v lomu. Za sesuv půdy na dálnici D8 může provoz kamenolomu v sousedství dálnice, který byl špatně zabezpečený. Škodu za několik mld. Kč bude ministerstvo dopravy vymáhat po majitelích kamenolomu, společnosti Kámen Zbraslav.

HN: Bloomberg: PPF chystá prodej podílu O2. Agentura Bloomberg tvrdí, že skupina PPF miliardáře Petra Kellnera zvažuje prodej podílu v telekomunikační firmě O2. PPF to ale označuje za spekulaci a říká, že o prodeji nejedná a ani ho nepřipravuje.

HN: Švýcaři podle odhadů zamítli stálý příjem. Švýcaři podle předběžných odhadů výsledku referenda jasně zamítli návrh, aby jejich země jako první na světě zavedla garantovaný státní příjem pro všechny občany. Ten měl podle návrhu činit 2 500 franků měsíčně (zhruba 61 tis. Kč) bez ohledu na to, zda dotyčný pracuje, anebo je nezaměstnaný. Proti návrhu se vyjádřilo 78 % hlasujících.

LN: Odešel „Ten největší“. V pátek zemřel ve věku 74 let legendární boxer Muhammad Ali, který patřil k nejvýraznějším sportovcům minulého století. Po 32letém boji podlehl Parkinsonově nemoci.

 

pondělí, 6. června 2016

Odbor vnější komunikace

HOSPODÁŘSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Vložil: rs

Reklama

Copyright © 1990-2023 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz