Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

Na Gymnáziu pod Svatou Horou „zasedli do lavic“ senioři

21.6.2016 | 13:50 | Od Vás

Na Gymnáziu pod Svatou Horou „zasedli do lavic“ senioři

Během čtyř květnových odpolední se v učebně informatiky na Gymnáziu pod Svatou Horou scházeli první příbramští zájemci o kurz „Senioři píší Wikipedii“. Lektor a spoluzakladatel projektu pan Vojtěch Veselý je zde učil základním dovednostem nutným pro psaní a úpravu článků, pro diskusi s ostatními wikipedisty či pro vkládání vlastních fotografií. Tento projekt se již po dva roky úspěšně realizuje na různých místech v Praze a snahou zaštiťujícího spolku Wikimedia Česká republika je rozšířit ho i do dalších českých měst.

Každý uživatel internetu se jistě již s otevřenou encyklopedií Wikipedie, jejíž obsah tvoří a kontroluje jenom v ČR několik tisíců dobrovolníků, setkal a ví, že v ní nalezne užitečné informace z nejrůznějších oborů. Podle slov prof. Jana Sokola, který je patronem projektu „Senioři píší Wikipedii“ u nás, je česká Wikipedie se svými  více než 350 tisíci články a průměrnou návštěvností kolem 3 milionů čtenářských dotazů denně nejdůležitějším zdrojem informací hlavně pro mladou generaci a obsah, a úroveň Wikipedie tak silně ovlivňuje její znalosti i vzdělanost. Právě senioři se svými vědomostmi a dlouholetými zkušenostmi mohou výrazně přispět k udržování a zvyšování kvality této internetové encyklopedie ať již vlastními články nebo i překlady z cizojazyčných Wikipedií, tak drobnými jazykovými úpravami.

Doufáme, že tato květnová setkávání se s Wikipedií byla „první vlašťovkou“ a informace o možnosti zúčastnit se tohoto kurzu v podzimním termínu se postupně i díky tomuto článku rozšíří mezi seniory, kteří mají chuť a čas podělit se o své nashromážděné znalosti s ostatními.

Paní Miloslava Stockingerová, aktivní účastnice kurzu, díky níž se o jeho rozšíření do Příbrami vůbec začalo uvažovat, píše o svých zkušenostech a vzkazuje případným dalším zájemcům:

„S programem pana profesora Sokola jsem se seznámila v Praze v Elpidě, kde jsem navštívila několik lekcí s lektorem panem Vojtěchem Veselým. Projekt Senioři píší Wikipedii mne velmi zaujal, neboť ho považuji za takový trénink mozku, při němž se můžete věnovat tématu, které vás zajímá. Napadlo mne, že by se mohla přidat i Příbram, protože jsem v příbramském spolku Fit senior poznala lidi, kteří by zájem měli a podporu jsem našla i v paní Kristýně Hovorkové, která ve Fit senioru organizuje nejen zdravotní cvičení se zapojením mozku, ale i další nesportovní činnosti pro podporu aktivního stárnutí. Oslovila jsem tedy lektora a lidi z Gymnázia pod Svatou Horou, kde jsem se setkala se vstřícností pana ředitele, a začali jsme s přípravou. Bohužel v této době lektor pan Veselý onemocněl a začátek kurzu se odsunul na neurčito. Byla jsem velmi ráda, když se v dubnu ozvali z  Wikimedia, že můžeme začít. Všem, kteří pomáhali nastartovat tento program, moc děkuji. Těší mne, že by mohl pokračovat od podzimu. Záleží jen na nás, seniorech, jak se ke svému stáří postavíme. Nechceme být na obtíž, chceme se do života zapojovat s ostatními věkovými kategoriemi. Své schopnosti potřebujeme udržovat. “

Pokud vás projekt Senioři píší Wikipedii zaujal, rozhodli jste se zúčastnit podzimního kurzu na Gymnáziu pod Svatou Horou v Příbrami a chcete být včas informováni o jeho začátku, napište email s kontaktem na adresu kratochvilova@gshpb.cz  nebo na seniori@wikimedia.cz. Rádi vám odpovíme i na všechny případné dotazy.

 

Mgr. Eva Kratochvílová, Gymnázium pod Svatou Horou

Vložil: mp

Fotogalerie

Reklama

Copyright © 1990-2023 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz