Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

Příbram otevírá protialkoholní záchytnou stanici

01.3.2016 | 13:54 | Regionalní

Příbram otevírá protialkoholní záchytnou stanici

V Příbrami se po několika měsících znovu otevřela protialkoholní záchytná stanice: v nových prostorách v areálu příbramské nemocnice na Zdaboři, s větší kapacitou a v podmínkách vyhovujících legislativním požadavkům. Z důvodu nedostatečného počtu lékařů bude zařízení prozatím zprovozněno v omezeném, pátečním a sobotním provozu. 

Nová protialkoholní záchytná stanice je od 1. 3. 2016 zaregistrována jako zdravotnické zařízení Středočeského kraje pod Centrem sociálních a zdravotních služeb města Příbram. Prvním dnem provozu bude pátek 4. března.

Od zprovoznění záchytné stanice si slibujeme především to, že opilí lidé již nebudou zatěžovat pacienty na urgentním oddělení nemocnice, kam byli doposud policií převáženi,“ uvádí místostarostka města Příbrami Bc. Alena Ženíšková s důrazem na to, že i městské a státní policii se tímto krokem výrazně ulehčí práce.

Slova místostarostky potvrzuje i vedoucí Odboru zdravotnictví Středočeského kraje MUDr. Pavel Kubíček, který se však setkává i s názorem, že investovat do zařízení záchytných stanic je nehospodárné a neúčelné: „Celá řada občanů se mylně domnívá, že problematika protialkoholních záchytných stanic se jich netýká. Není tomu tak. Zejména v době ústavních pohotovostních služeb, tedy mimo běžnou pracovní dobu, tito opilí spoluobčané výrazně ztěžují práci zdravotnickému personálu, a zpravidla obtěžují ostatní pacienty,“ vysvětluje Kubíček s doplněním, že právě z tohoto důvodu se Odbor zdravotnictví Středočeského kraje usilovně snaží zařízení protialkoholních stanic organizačně i ekonomicky podporovat.

Rekonstrukce prostor i vybavení samotné záchytky proběhlo na náklady příbramské nemocnice. „Nemocnice výrazně napomohla zejména tím, že poskytla prostory v areálu Na Zdaboři a na vlastní náklady je zrekonstruovala podle požadavků provozu záchytné stanice, hygieny a požární ochrany,“ uvádí ředitel Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Stanislav Holobrada a konstatuje: „Také jsme aktivně spolupracovali při hledání lékařského personálu. To je pro nemocnici velmi důležité, protože v období neexistence protialkoholní záchytné stanice končili opilci obvykle na urgentním příjmu nemocnice, a to jistě není správné.“

Služeb původní příbramské protialkoholní záchytné stanice, která byla z důvodu nevyhovujících podmínek uzavřena v červnu 2015, využilo ročně na 300 osob z různých měst. Se zprovozněním nové záchytné stanice se dá předpokládat, že jejich počet ještě vzroste.

Do nové záchytky na Zdaboři budou přednostně přijímáni klienti především z příbramského okresu. Pokud bude volná kapacita, tak v rámci sousedních okresů mohou být přijímáni i opilí lidé z Berounska, Benešovska a blízkého okolí,“ dodává místostarostka Alena Ženíšková.

Provozní doba je od 19 hodin večer do 7. hodiny ranní, prozatím pouze v pátek a v sobotu. Směna bude obsazena jedním lékařem a dvěma sanitáři. Kapacita je pět lůžek – dvě pro ženy a tři pro muže v oddělených místnostech. Do budoucna se předpokládá rozšíření služby na sedm dnů v týdnu, a zvýšení počtu lůžek. Cena za pobyt je stanovena na částku 2.500 Kč.

Co se provozu týče, služba pro víkendový provoz zařízení je aktuálně zajištěna dvěma lékařkami. Počítáme však s rozšířením provozu a přijetím dalších lékařů tak, aby byl do budoucna zajištěn nepřetržitý provoz této služby,“ informuje dále místostarostka Ženíšková a dodává: „V případě mimořádných událostí ve městě, jako je například některé rizikové fotbalové utkání, jsme připraveni záchytnou stanici zprovoznit i mimo víkend.“

Z historie příbramské protialkoholní záchytné stanice

Původní „záchytka“ byla umístěna v Příbrami, v ulici Na Příkopech, v budově bývalé I. polikliniky. Zde fungovala pod správou městského úřadu od roku 1993. Nesplňovala však legislativní požadavky pro provoz zdravotnického zařízení a navíc sídlila v nevyhovujících prostorách, proto byla v červnu 2015 uzavřena. Vedení města Příbrami vnímalo nutnost umístění zařízení tohoto typu ve městě a cílilo zprovoznit záchytku ve vyhovujících prostorách. Ty nabídla a na své náklady zrekonstruovala a vybavila Oblastní nemocnice Příbram. Nová protialkoholní záchytná stanice je umístěna v areálu na Zdaboři, ulice Podbrdská 269, Areál II., suterén budovy H.

V současné chvíli v rámci kraje fungují celkem tři protialkoholní záchytné stanice, v Kolíně, v Mladé Boleslavi a prozatím v omezeném, víkendovém provozu i v Příbrami.

Svobodová Pavlína

tisková mluvčí

FOTO 01: zleva MUDr. Stanislav Holobrada, ředitel Oblastní nemocnice Příbram, Bc. Alena Ženíšková, místostarostka města Příbrami, Ing. Jindřich Vařeka, starosta města Příbrami při prohlídce nových prostor

FOTO 02: novináři na prohlídce prostor protialkoholní záchytné stanice (PZS)

FOTO 03: PZS spadá pod Centrum sociálních a zdravotních služeb města Příbram

FOTO 04: PZS je umístěna v areálu Oblastní nemocnice Příbram na Zdaboři, ulice Podbrdská 269, Areál II., suterén budovy H.

FOTO 05. archiv redakce

Vložil: rs

Fotogalerie

Reklama

Reklama
Oprava a servis kuchyňských zařízení

Reklama
Nový a použitý kancelářský i bytový nábytek

Reklama
Jóga, nejen pro zdravá záda

Reklama
Práce, brigáda - sezónní prodej ovoce a zeleniny

Reklama
JK Autosevis

Reklama
Restaurace Na Hradbách - Hudební večery

Reklama

Reklama
Eurotranslation

Reklama
Ford Kuba

Reklama
Auto Taube

Meteoradar

TV FonkaGym TVOnline kamery

Náměstí J. A. Alise
Online kamera - Autobusové nádraží
Nemocnice
Dvořákovo nábřeží
Pražská ulice
Náměstí 17. listopadu
Náměstí T. G. Masaryka
Jiráskovy sady
Plavecký bazén
Zimní stadion
Aquapark Příbram

Podporujeme
Spolek ve čtvrtek

Copyright © 1990-2023 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz