Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

Prostor kolem a uvnitř příbramského přírodního areálu Nový rybník projde v příštím roce zásadní revitalizací

25.7.2016 | 12:37 | Z radnic

Prostor kolem a uvnitř příbramského přírodního areálu Nový rybník projde v příštím roce zásadní revitalizací

Nový skatepark, zrekonstruovaná budova hudebního klubu Junior, nová in-line dráha, odbahněný rybník, nová restaurace, zajímavé herní prvky pro děti a moderní zázemí pro rekreační pobyt. Většina z toho bude v rámci první fáze projektu Zelená páteř vybudována pravděpodobně již v příštím roce.

Na včerejším tiskovém briefingu to přímo v areálu Nového rybníka sdělil starosta města Příbrami Jindřich Vařeka. Areál si na místě prohlédl i ministr financí Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec, kteří byli v Příbrami na jednodenní návštěvě.

Několik desítek let zanedbávaný areál Nového rybníka město zrekonstruuje ze svých vlastních zdrojů. "Po našem nástupu na radnici jsme byli nuceni dát hospodaření města do pořádku, ucpali jsme díry, kudy z něj nehospodárně tekly peníze a podařilo se nám ekonomiku nastavit tím správným směrem," řekl starosta města Příbrami Jindřich Vařeka s tím, že nové vedení sice zavedlo mnohá nepopulární opatření, jako je například zvýšení nájmů v městských bytech, či zvýšení dani z nemovitostí, ale tyto peníze občanů podle starosty nebudou "projedeny", ale budou využity ku prospěchu všech.

"Nemusíme již na nic čekat. Ze svých vlastních peněz rekonstruujeme aquapark a také v první fázi Zelené páteře upravíme krásný rekreační areál, který nám všichni v celé republice závidí," přiblížil dále starosta a s doplněním, že náklady na první fázi revitalizace by měly město vyjít v hrubém odhadu na 25 milionů Kč.

Je vidět, že město Příbram skutečně žije. Historicky jeho pověst nebyla zrovna pozitivní. Výsledky hospodaření města, jak jsem měl dnes možnost se s nimi seznámit, jsou ale učebnicové. Město přestalo prodávat majetek, má jasný plán, není to jen o dotacích,“ pozitivně zhodnotil hospodaření města ministr financí Andrej Babiš.

Místo samotné, i projekt revitalizace jako takový kladně hodnotil i ministr životního prostředí Richard Brabec. „Zelená páteř je přesně ten typ projektů, které jsou vzorové. Jsou tady vodní plochy, vodní prvky a zeleň,“ řekl novinářům ministr s tím, že na druhou fázi projektu Zelená páteř města, která by měla proběhnout ve směru od Nového rybníka k Hořejší Oboře, by se městu mohlo podařit získat až 60% dotace z operačního programu životního prostředí. „Méně betonu, méně asfaltu, více zelených ploch tak, aby se zde lidem hezky žilo. To je budoucnost,“ konstatoval ministr.

V současné chvíli je projekt ve fázi podrobného zpracovávání, hledání konkrétních řešení a naplňování celkového konceptu. Revitalizaci město plánuje zahájit koncem letošního roku. Celý projekt bude také zveřejněn na webu města.

 

Zelená páteř města Příbram

Městem Příbram prochází tzv. Příbramský potok, který vytváří kaskádu rybníků a vodních nádrží. Celé území kolem tohoto potoka a vodních ploch tvoří „Zelenou páteř města“, která odděluje starou a historickou část města od nově vybudovaných sídlišť. V novodobých dějinách zažila Příbram největší rozmach v období 50. a 60. let, kdy sehrála klíčovou roli při plnění strategického plánu těžby uranových rud. Tehdejší režim proto grandiózním způsobem investoval do rozvoje právě tohoto území. Tehdy bylo postaveno divadlo, kulturní dům, hokejový stadion a hokejová hala (spolu s plaveckým stadionem), běžecký ovál, přírodní koupaliště, amfiteátr pro 5.000 lidí, atd. Útlum těžby uranu v 90. letech s sebou přinesl i přerušení péče o toto území. V posledních 20 letech se zde investovalo jen nekoncepčně a sporadicky a vše je v dezolátním stavu.

Po dvou velkých besedách s občany nechalo město Příbram zpracovat studii revitalizace tohoto 8 km dlouhého prostoru. Studie představuje plán obnovy, jehož plnění by mělo být rozloženo do několika volebních období. Nejatraktivnější část „Zelené páteře“ se nachází v oblasti kolem přírodního areálu Nový rybník, který je neobvykle situován v samotném středu města.

 

Pavlína Svobodová, tisková mluvčí
 

Vložil: mp

Fotogalerie

Reklama

Reklama
Oprava a servis kuchyňských zařízení

Reklama
Nový a použitý kancelářský i bytový nábytek

Reklama
Jóga, nejen pro zdravá záda

Reklama
Práce, brigáda - sezónní prodej ovoce a zeleniny

Reklama
JK Autosevis

Reklama
Restaurace Na Hradbách - Hudební večery

Reklama

Reklama
Eurotranslation

Reklama
Ford Kuba

Reklama
Auto Taube

Meteoradar

TV FonkaGym TVOnline kamery

Náměstí J. A. Alise
Autobusové nádraží
Nemocnice
Online kamera - Dvořákovo nábřeží
Pražská ulice
Náměstí 17. listopadu
Náměstí T. G. Masaryka
Jiráskovy sady
Plavecký bazén
Zimní stadion
Aquapark Příbram

Podporujeme
Spolek ve čtvrtek

Copyright © 1990-2022 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz