Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

Zámek v Mníšku se v sobotu vrátí do dob Třicetileté války

3.7.2014 | 15:20 | Regionalní - Už tuto sobotu čeká návštěvníky zámku v Mníšku pod Brdy velká bitva z dob Třicetileté války s bohatým doprovodným programem a prohlídkami zámku. Uvidíte šermovat mušketýry, budete mít možnost nakoupit na jarmarku a také si prohlédnout samotný mníšecký zámek, kde jsou připravené prohlídky pro děti i pro dospělé. Akce Dobývání zámku švédskými vojsky je volnou rekonstrukcí bitvy, která se odehrála za třicetileté války, konkrétně roku 1639, kdy byl zámek dobyt a vypálen švédskými vojsky generála Johana Bannera. V sobotu se tak dostanete do doby, kdy si nikdo nebyl jist svým životem ani tím, jak uživí sebe a rodinu. Do dob, kdy cizí vojska sháněla proviant, jak se dalo a nešetřila nikoho, šlechtice, církev nebo ani majitele toho nejchudšího políčka. Tehdy během svých nájezdů zavítal do Mníšku pod Brdy i velitel švédských vojsk generál Johan Banner se svými vojáky. Tady ho zlákal renesanční skvost, zámek rodiny Mitroviců a tak se rozhodl obohatit zámeckými sbírkami, a proto na zámek zaútočil. „Léta páně 1639 se tu odehrála největší bitva v těchto krajích, kdy proti sobě stálo několik tisíc švédských vojáků spolu s žoldáky jiných národností a mnohem méně obránců, kteří se urputně snažili zámek nevydat a bojovali do posledního muže. Jejich statečnost ale bohužel nestačila. Švédové mníšecký zámek dobyli, vyplenili a vypálili,“ připomíná historická fakta kastelánka mníšeckého zámku Jana Digrinová. Samotný boj začne v 18 hodin, ale doprovodný program v zámeckém parku bude k vidění už od 11 dopoledne. Kromě vystoupení skupin historického šermu si mohou návštěvníci prohlédnout vojenský tábor z období třicetileté války i s polním lazaretem, nebo vidět práci sokolníka. Chybět nebude ani bohatý středověký jarmark s chutným občerstvením. Aby se diváci v bitevní vřavě dobře vyznali, vše bude svým slovem doprovázet zkušený komentátor Standa Berkovec. Pokud chcete vědět, jestli se i letos Švédům podaří mníšecký zámek dobýt, přijeďte se podívat na vlastní oči.

Mníšecký boj s divočáky: klece a klopýtadla

2.7.2014 | 09:46 | Regionalní - Obyvatele Mníšku pod Brdy a okolí trápí přemnožená divoká prasata. Jejich počet se město ve spolupráci s myslivci loni pokusilo snížit dvěma hromadnými odstřely. Myslivci tehdy ulovili kolem dvou stovek zvířat. Přesto divočáci trápí Mníšek dál. Radnice proto nově zkouší i odchytovou klec. To mobilní zařízení město pořídilo před několika týdny a nechávají ho v místech, kde černá zvěř vstupuje do obydlených částí. Zatím se povedlo odchytit jedno sele. Pokud se klec osvědčí, radnice pořídí další. „Tuto klec jsme pořídili proto, že jedno z našich tří mysliveckých sdružení má bohužel tu smůlu, že mají ve své péči i nehonební pozemky, kde se ta divoká prasata nedají střílet,“ vysvětluje tajemnice mníšecké radnice Věra Landová. Pořízení klece vyjde asi na 20 tisíc korun a její umístění má podle radnice i preventivní účinek. Nejen že se chycené zvíře na místo už nevrátí, ale nevrací se tam ani zbytek stáda. Město dostalo také nabídku vyzkoušet i takzvaná klopýtadla. To je zařízení, které zvířata plaší hlukem. Funguje tak, že se nastraží do míst, kudy zvěř prochází, konkrétně jde o natažený vlasec, o který když zvíře klopýtne, tak spustí z reproduktoru zvuk zraněné zvěře, který divočáka vyplaší. Jeho pořízení vyjde na šest tisíc korun. Lidé v Mníšku mají s přemnoženými kanci problémy už několik let. Na soukromém i obecním majetku zvěř způsobuje stotisícové škody. „Před týdnem jsme opět jednali s myslivci o případné další koordinované naháňce a budoucím postupu," řekl novinářům starosta Petr Digrin.

Višňová se proměnila v Třešňovou aneb 40 let od Chalupářů

30.6.2014 | 09:03 | Regionalní - Obec Višňová si připomněla výročí natáčení jedenáctidílného seriálu Chalupáři, který před 40 lety natočil režisér František Filip a který si diváci zamilovali a velké oblibě se těší dodnes. Za úspěchem seriálu hledejme nepřeberné množství komických situací, nezapomenutelné dialogy a hvězdné obsazení jednotlivých rolí. Jen namátkou: Kemr, Sovák, Menšík, Bohdalová, Skořepová, Hlinomaz... Není proto divu, že oslavy přilákaly tisíce lidí, zejména rodin s dětmi. Připravené parkovací plochy se rychle plnily a v průběhu odpoledne přicházeli a přijízděli další návštěvníci. Připraven byl nejen hudební program, ale také několik pouťových atrakcí, stánky s občerstvením a nechyběl ani vláček, který byl na oslavy pronajmut z Příbrami a celou dobu jezdil beznadějně plný. Dnes už sice vesnice zdaleka nevypadá tak, jako v seriálu, jednotlivá místa však pozorný divák najde. Obec navíc vyšla turistům vstříc a nainstalovala na nejznámější seriálová místa informační cedule. Na natáčení vzpomínají místní jenom v dobrém. Se štábem se obec rychle sžila a nebyl asi nikdo kdo natáčení nesledoval. Dodnes lidé z Višňové barvitě o natáčení a o hercích vyprávějí jako by ani 40 let neuplynulo a dodávají, že na svoji "Třešňovou" jsou i díky natáčení seriálu Chalupáři patřičně hrdí.

Nový rybník láká první návštěvníky, v provozu je autokemp

28.6.2014 | 11:32 | Regionalní - Sluneční paprsky sice ještě nehřejí na plný výkon, ale příznivé počasí láká návštěvníky do areálu Nového rybníka. Již od rána je možno vidět rekreační i kondiční běžce, v odpoledních hodinách pravidelně korzují maminky s kočárky a rodiny s dětmi a i v podvečer se zde prochází dvojice i skupinky všech věkových kategorií. Sezona začala také v autokempu, kde je možné stanovat a možné je také ubytování v chatičkách. Samozřejmostí je přípojka elektřiny a sociální zařízení. Všichni návštěvníci mohou využívat minigolf, který každoročně překonává rekordy v návštěvnosti.    

Děti z Dublovic měly dopravní den

25.6.2014 | 19:57 | Regionalní - Dne 25. června proběhl na škole v Dublovicích dopravní den. Patnáct „čtvrťáků“ obdrželo z rukou policie průkaz cyklisty. Nejdříve ale museli žáci prokázat své znalosti z pravidel silničního provozu. Napsali dopravní test a poté následovalo předvedení praktických dovedností, což byla jízda na kole přes obec. Poté se všechny děti ze základní školy dozvěděly, jak se mají chovat o prázdninách. Každý rok se totiž zraní velké množství ratolestí, následky pak mohou být i doživotní. Často vůbec nevědí, jak se mají správně chovat. Popáleniny, otrava léky či čisticími prostředky, úrazy elektrickým proudem, pády z oken, to vše jim hrozí v domácím prostředí. Venku by se děti neměly dotýkat injekčních stříkaček, staré munice, neměly by chodit ke sloupům elektrického vedení, po kolejích, rozhodně by samy neměly rozdělávat oheň, dále skákat do neznámé vody, za bouřky se schovávat pod vysoké stromy a hladit neznámé psy. Při jízdě na kole musí používat ochranou přilbu a kolo musí mít správně vybavené. Dobré je používat reflexní oblečení. Děti by také měly dávat pozor při přecházení vozovky. O úrazech, které vzniknou při jízdě na kole pod vlivem alkoholu by mohl vyprávět 54letý cyklista, který v úterý 24. června havaroval v odpoledních hodinách v katastru obce Cetyně. Při jízdě od obce Pečice do Bohostic nezvládl na rovném úseku řízení, vyjel mimo vozovku a skončil v silničním příkopu. Po havárii zůstal ležet v trávě a projíždějící řidiči následně zavolali záchranku. Muž utrpěl lehké zranění a sanitka jej převezla do příbramské nemocnice k ošetření. Při dechové zkoušce policisté zjistili, že dotyčný je pod vlivem alkoholu. Přístroj u něj vykázal hodnotu téměř tři promile alkoholu.  

V sobotu se sjedou do Vysoké rodáci

18.6.2014 | 09:53 | Regionalní - U příležitosti setkání rodáků a přátel obce Vysoká u Příbrami bude také představený nový obecní znak, prapor a prapor sboru dobrovolných hasičů. Pořadatelé připravili pro návštěvníky zajímavý program. Už od půl jedenácté dopoledne bude pro veřejnost otevřena jinak nepřístupná Vila Rusalka, tedy místo kde pobýval Antonín Dvořák během let, které v obci prožil. Od 11 hodin si bude možné také prohlédnout Památník Antonína Dvořáka. „Ve 13 hodin bude zahájena oficiální část programu s požehnáním a slavnostním předáním praporů zástupcům obce a Sboru dobrovolných hasičů Vysoká u Příbramě. Odpoledne pak zpříjemní hudební skupina BN6, hasičské soutěže nebo ukázka staré i moderní hasičské techniky,“ říká zastupitel obce Jaroslav Láska. V podvečer bude program pokračovat divadelním představením O Perníchajdě divadelního spolku Půlnoc v sále pohostinství U Cempírků od 18 hodin a sjezd rodáků zakončí společné posezení a zazpívání v místní hospůdce za doprovodu skupiny Soused. Na 22 hodinu pak pořadatelé slibují večerní překvapení před obecním úřadem.

SZM pořídilo nového robota na čištění bazénu

17.6.2014 | 14:51 | Regionalní - Sportovní zařízení města Příbrami zakoupilo nového robota na čištění bazénu. Robot bude využíván pro venkovní i vnitřní bazén a vedení SZM si od něj slibuje ještě lepší kvalitu vody. Robot bude do prací zapojen okamžitě, zaměstnanci mají s podobným robotem dlouhodobé zkušenosti, takže se z jejich pohledu nejedná o nic nového. Zástupci SZM Příbram věří, že návštěvníci dobrou práci nového robota poznají a ocení tuto další investici. Robot Mariner S3 compact 600 by měl přispět také k menší spotřebě bazénové chemie a vydrží sloužit mnoho let.  

V okolí Petrovic opravují historické polní cesty

15.6.2014 | 12:01 | Regionalní - Obec začala s opravou historických polních a lesních cest. Ty by měly do Kraje kamenů, jak se Petrovicku, přezdívá přilákat cykloturisty a bikery. Opravené cesty by jim měly dát možnosti pro adrenalinovou jízdu na kole. První etapa úprav začala už loni na podzim a vyšla obecní rozpočet zhruba na 100 tisíc korun. S otevřením všech vytipovaných cest počítá obec asi do dvou let. „V loňském roce jsme začali s čistěním těchto cest od náletů, křovin, kterými během let zarostly nebo od kamení s tím, že postupem času vytvoříme celou síť těchto cest a tras i v návaznosti na okolní obce, aby je ti bikeři mohli využívat a naší krajinou projíždět,“ vysvětluje petrovický starosta Petr Štěpánek. V současné době zaměstnanci obce dokončují zpevnění prořezaných cest na severozápadě v okolí Petrovic kamenivem, aby se na nich už dalo jezdit. „Ještě musíme udělat nějaká opatření, aby nám tyto cesty hned nerozbili jezdci na čtyřkolkách,“ dodává starosta s tím, že fenomén čtyřkolkám a jezdců na crossových motocyklech kraj v posledních letech trápí. Ve spolupráci s okolními obcemi Vysoký Chlumec, Počepice, Nechvalice, Chyšky a Kovářov připravují Petrovice propojení těchto obnovených cest na cesty a stezky, které vedou na jejich území. Podle Petra Štěpánka obec čištění všech historických polních a lesních cest dokončí ještě letos na podzim a příští rok je opatří značením. Celý projekt by pak v horizontu asi tří let mělo završit vydání mapy, kde by byly tyto obnovené trasy vyznačené. „Plánujeme také, že v tom pavouku cest, který tady na Petrovicku otevřeme, postupem času vzniklo několik míst k občerstvení a samozřejmě i servisní místa na kola,“ dodává starosta Petrovic.

Defibrilátor pro městské strážníky pořídí i Sedlčany

14.6.2014 | 15:53 | Regionalní - Strážníci sedlčanské městské policie se už několikrát dostali do situace, kdy museli zasahovat u člověka, který potřeboval resuscitaci. V nejbližší době by jim v takových případech měl pomoci externí defibrilátor. Těmi jsou již několik let vybaveni střážníci, policisté a další organizace v Příbrami. V současné době o pořízení defibrilátoru jedná sedlčanský místostarosta Miroslav Hölzel s Krajským úřadem Středočeského kraje a Zdravotnickou záchrannou službou Středočeského kraje. "Přístroj bychom měli do užívání získat zdarma a po nutném zaškolení všech sedmi strážníků bychom jej byli ihned schopni použít," říká vrchní strážník městské policie Petr Krch, který pořízení externího defibrilátoru vítá. Podle jeho slov, bude přístroj přínosem, protože i kdyby se za pomoci tohoto přístroje podařilo strážníkům zachránit jen jeden lidský život, má to podle něj smysl. To by asi ostatně mohli potvrdit i jeho kolegové z Příbrami, kteří už mají úspěšný zásah za sebou. Externí defibrilátory jsou zkonstruovány tak, aby je mohl jednoduše používat každý, kdo zná základy první pomoci. Během používání dává přístroj uživateli jasné a srozumitelné hlasové pokyny k provádění resuscitace. "Podle odborníků s každou minutou zpožděné defibrilace klesá naděje na přežití pacienta přibližně o 7 až 10 procent," říká ředitel Středočeské záchranné služby Martin Houdek. "Externí defibrilátory představují bezpečný a efektivní způsob léčby náhlé zástavy oběhu v terénu. Jejich využití umožňuje aplikaci defibrilačního výboje ještě před příjezdem výjezdových skupin zdravotnické záchranné služby," popisuje použití přístroje.

Dobříš dostala dotaci na bezbariérové úpravy chodníků

13.6.2014 | 11:39 | Regionalní - Město uspělo se žádostí o dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury na I. etapu bezbariérové úpravy chodníků. Cílem projektu je postupné odstraňování překážek na území Dobříše. Trasa projektu vede od Městské knihovny Dobříš a sportovní haly, dále podél ulice Školní k Základní škole Komenského. „V lokalitě před městskou knihovnou dojde k vybudování nového chodníku, dále dojde k rekonstrukci toho současného tak, aby byly splněny všechny požadavky bezbariérovosti. Trasa končí u Komenského náměstí, kde dojde k rekonstrukci současných přechodů pro chodce před budovou Základní školy Komenského,“ říká projektová manažerka Markéta Samcová. Celkové náklady se vyšplhají na 865 000 Kč. Výše dotace je 604 000 korun a město se bude podílet na spolufinancování projektu částkou 261 tisíc korun. Samotné stavební práce se mají uskutečnit v rozmezí letošního července a listopadu.

Oslava výročí 40 let od natáčení seriálu CHALUPÁŘI

12.6.2014 | 10:08 | Regionalní - V průběhu oslav od 15ti do 18ti hodin vyhlídkové jízdy vláčku – trasa: OÚ – hasičárna - rybníček – ke hřbitovu – otočka – kostel – škola – stará fara – požární nádrž – OÚ se zastávkami u Informačních tabulí. Dále jsou připraveny ukázky řemesel, občerstvení a pro děti pouťové atrakce.           PROGRAM OSLAV : 14:00 zahájení akce moderátorem Rádia Blaník za účasti zástupců obce a hostů 14:00-15:00 místní občané vzpomínají na natáčení - rozhovory s moderátorem prokládané písničkami. Svěcení vlajky a znaku obce 15:00-16:00 první hudební vystoupení – skupina Keks 16:00-17:00 soutěže organizované moderátorem, vystoupení Příbramských mažoretek, vystoupení děti zdejší základní školy (scénky, písničky) 17:00-18:00 druhé hudební vystoupení - Jarda Hypochondr  18:00-19:00 prostor pro herce a režiséra, autogramiáda, Dobříšské Sokolky, divadelní skupina Kruh 19:00-20:00 třetí hudební vystoupení – Naďa Urbánková 20:00-23:00 skupina Schovanky – k tanci i poslechu 23:00-ráno volná zábava   

Žáci navrhovali logo oslav, veřejnost práce uvidí při Prokopské pouti

11.6.2014 | 14:17 | Regionalní - Město Příbram se v březnu obrátilo na žáky příbramských základních, středních a základních uměleckých škol a vyhlásilo pro ně soutěž spočívající v návrhu loga k oslavám osmistého výročí založení města, které budou probíhat zároveň s dvacátým setkáním hornických měst a obcí a šestnáctým evropským dnem horníků a hutníků. "Celkem dorazilo zhruba osmdesát návrhů a již zítra, 12. června, budou v rámci vernisáže k výstavě slavnostně vyhlášena a oceněna nejlepší díla. Přípravy na oslavy jdou zatím podle plánu, jednotlivé pracovní skupiny mají seznam úkolů a postupně se jednotlivé položky realizují," upřesňuje radní pro kulturu Juraj Molnár. Výstava všech žákovských prací ze soutěže bude veřejnosti přístupná při konání Prokopské pouti, kterou pořádá spolek Prokop ve dnech 5. a 6. července 2014. Celkem se do soutěže zapojili žáci a žákyně šesti základních škol, jedné střední a jedné základní umělecké školy. "Práce dětí se mi velmi líbí, jsem rád, že se v takovém počtu zapojily a jejich návrhy mohou být jistě velmi inspirativní," ohodnotil práci dětí Molnár.

Sobota nebyla pro motoristy šťastný den

11.6.2014 | 11:03 | Regionalní - Uplynulá sobota se zapsala do statistik nehodovosti i na Příbramsku. Podvečerní jízdu na motorce nezvládl třiatřicetiletý muž, který v Osečanech nezvládl rychlou jízdu a z ostré zatáčky vyjel mimo vozovku. Způsobil si těžká zranění a musel být transportován vrtulníkem do pražské nemocnice. "Hmotná škoda byla odhadnuta na 200 tisíc korun. Při vyšetřování nehody policisté zjistili, že hloubka dezénu zadní pneumatiky je pod stanovenou mez," doplnila policejní mluvčí Monika Schindlová. Další muž, tentokrát čtyřiadvacetiletý, usedl za volant vozu opilý a v Bohosticích nezvládl řížení, přejel do protisměru a sjel mimo vozovku. Jak vůz dopadl můžete vidět na fotografii. Navzdory nehodě řidič z místa odešel do nedalekého kempu, kde jej našla policejní hlídka. "Při dechové zkoušce bylo u motoristy naměřeno 1,15 promile alkoholu. Dotyčný policistům tvrdil, že alkohol vypil až po havárii. Následně byl s lehkým zraněním převezen do nemocnice v Příbrami k ošetření. Muž navíc nevlastní řidičské oprávnění, až do roku 2015 má platný zákaz řízení. Vzniklá škoda byla odhadnuta na 40 tisíc korun," okomentovala nehodu Schindlová.  

<<<.252627282930>>>

Reklama

Reklama

Copyright © 1990-2023 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz