S touto krásnou roční dobou, bohužel nastává i čas "chatařů"

05.12.2016 | 15:24 | Krimi

S touto krásnou roční dobou, bohužel nastává i čas

Policisté na Příbramsku se nyní zaměřují na kontroly chatových oblastí, protože rekreační objekty jsou v zimním období většinou opuštěné. Této skutečnosti právě využívají zloději, kteří z nich berou vše, na co přijdou. Většinou se jedná o nářadí, jídlo, alkohol, jízdní kola či elektroniku. V silách policie však není ochránit každé obydlí. Před zimou je lepší z nich odvézt cennější věci. Investice do lepšího zabezpečení, jako jsou bezpečností zámky, mříže, okenice, zodolněné dveře, detektory pohybu apod., se určitě vyplatí.

Během víkendu jsme přijali tři oznámení o vloupání do rekreačních chat. V době od 26. listopadu do 3. prosince neznámý pachatel vnikl do chalupy v Březnici. Odnesl odtud nářadí, mikrovlnou troubu, kamennou vázu a alba s poštovními známkami. Majiteli obydlí vznikla škoda ve výši pěti tisíc korun. V období od 30. října do 4. prosince navštívil jakýsi nenechavec další rekreační objekt na Březnicku, v obci Dobrá Voda I v tomto případě přilákalo jeho pozornost nářadí, dále dalekohled a pánské hodinky. Škoda byla stanovena na deset tisíc korun. Mezi 22. zářím a 3. prosincem si přivlastnil zatím nezjištěný zloděj nářadí, malířské náčiní, elektroniku, sportovní potřeby, obrazy a starožitnosti. Pro uvedené věci přišel do chaty v Dobříši. Způsobená škoda se vyšplhala na 70 tisíc korun.

Vykradený dům

Škodu ve výši 125 tisíc korun způsobil neznámý zloděj, který vnikl z 2. na 3. prosince do rodinného domu v Příbrami. Odcizil zde televizor, dva nafukovací čluny, trezor s finanční hotovostí a se stříbrnými mincemi.

Lidé se velmi obávají vloupání do svých domovů, je to určitý vpád do jejich soukromí. K renovaci a vylepšování svých domů či bytů věnujeme značnou část svého času, ale realizaci bezpečnostních opatření už tolik ne.

Máme několik typů pachatelů, ti obyčejní si vybírají příhodné okolnosti, např. neuzamčený či nedostatečně zabezpečený dům. Zkušenější zloději si již objekt tipují důkladněji. Obhlížejí terén, rozdílnost zabezpečení, ale i jeho vybavenost.

Vloupání nelze nikdy vyloučit, ale důležitost různých bezpečnostních prvků tkví v tom, že dokáží pachatele pozdržet či mu jeho jednání ztížit. Z hlediska prevence kriminality má velký význam kromě dobrého osvětlení i upravené a přehledné prostranství před obydlím.

por. Bc. Monika Schindlová, DiS.

tisková mluvčí P ČR Příbram

Vložil: rs

Reklama

Copyright © 1990-2021 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz