Slivice opět zlomila rekord v návštěvnosti

12.5.2014 | 17:56 | Regionalní

Slivice opět zlomila rekord v návštěvnosti

U Milína si milovníci vojenské historie připomněli poslední větší bitvu II. světové války v Evropě. K té došlo z 11. na 12. května poblíž osady Slivice. Letošní program stejně jako loni byl poněkud chudší o střelbu z ručních palných zbraní, ale místo toho nabídli nové ukázky historických událostí, konkrétně z Březnice.  I přesto měl letošní ročník rekordní návštěvnost, akce totiž přilákala až osm tisíc diváků.

Už potřetí se akce konala na louce pod slivickým památníkem.  „Autentičnost je zachována, protože i zde došlo na konci války v květnu k ozbrojenému střetu, při kterém zahynuli Richard Štěpán a jeho dva synové Jiří a Vladimír a jejich sestra a dcera Richarda Štěpána paní Bolejnová je jedním z majitelů pozemků, na kterých se dnes rekonstrukce bitvy odehraje. Tímto bychom jí chtěli za její vstřícnost poděkovat,“ říká ředitel Hornického muzea Josef Velfl.

I letos byl kladen důraz na vojenskou techniku jednotlivých klubů vojenské historie. Vedle vojenských motocyklů, aut, legendárních amerických jeepů Willys, obrněných transportérů a další techniky se představil také známý sovětský tank T-34, který přivezli bratři Míkové z Březových Hor v Příbrami.

Letošnímu patnáctému ročníku této akce přálo počasí, a tak si cestu do Milína našlo kolem osmi tisíc diváků, kteří téměř dvě hodiny sledovali dějové ukázky v podání členů klubů vojenské historie z Příbrami, Březnice nebo Mirovic, které znázorňovaly události, které se koncem války na Příbramsku odehrály. „Já už sem jezdím od druhého ročníku, takže jsme se účastnili těch začátků, ale takové to opravdové hraní na louce jako dnes, jsme tenkrát neměli, ale dneska není problém sehnat repliky, dnes se to všechno pošouplo trochu dál,“ říká Pavel Kadlec, který je člen tábora znázorňující americkou armádu, která také do bojů u Milína v květnu 1945 zasáhla.

Návštěvníci si také mohli prohlédnout výstroj výzbroj německé a americké armády ve dvou táborech nedaleko milínského hřbitova nebo ukázku techniky dělostřelecké posádky z Jinců nebo navštívit bazar vojenských doplňků a militarií.

Vložil: tv

Fotogalerie

Reklama

Copyright © 1990-2020 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz