Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

Slivická bitva nabídne nové ukázky historických událostí

08.5.2014 | 23:29 | Regionalní

Slivická bitva nabídne nové ukázky historických událostí

Historická připomínka událostí konce II. světové války v Evropě se tuto sobotu u Milína uskuteční už po patnácté a podvanácté to bude formou ukázky bojů, které se v květnových dnech roku 1945 odehrály na území příbramského okresu. Pořadateli této akce jsou jako tradičně Hornické muzeum Příbram, Klub vojenské historie Příbram a další kluby vojenské historie, obec Milín, město Příbram, Armáda ČR – konkrétně 13. dělostřelecký pluk z Jinců, hasičský záchranný sbor, Policie ČR a Český svaz bojovníků za svobodu.

Organizátoři se letos rozhodli, že ten program pojmou stejně jako v loňském roce. Historické události z května 1945 si proto připomenou s akcentem na kluby vojenské historie, které se akce účastní a k vidění bude především jejich historická technika. Samotné bojové ukázky budou založené na pyrotechnických efektech a návštěvníci se už podruhé budou muset obejít bez střelby z pušek a samopalů. „Ten důvod proč se i letos nebude střílet je jednoduchý, pro takovou ukázku bychom museli zažádat u policie o zřízení tzv. provizorní střelnice a to je papírově poměrně náročné, takže jsme od ukázky spojené se střelbou z ručních palných zbraní i letos upustili,“ popisuje důvody tohoto rozhodnutí Pavel Kadlec z příbramského klubu vojenské historie.

Přesto toho bude letos na Slivici opět hodně k vidění, vedle vojenských motocyklů, aut, legendárních amerických jeepů Willys, obrněných transportérů a další techniky se představil také známý sovětský tank T-34, který přivezli bratři Míkové z Březových Hor v Příbrami. „Ten tank jsme koupili od Ministerstva obrany. Pochází z kasáren z Mostu, kde stál na podstavci a aby ho znehybnili, tak v motoru bylo nalito asi pět koleček betonu, takže jsme tři měsíce z něj ten beton vysekávali,“ říká řidič tanku a jeden z jeho majitelů Pavel Míka.

Pro letošní ročník, který se uskuteční už zítra, připravili organizátoři také hned několik novinek, které mají scénář dynamické ukázky bojů oproti minulým letům zpestřit. Proto do scénáře bitvy zařadil jeho autor ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl několik událostí, které se na Příbramsku na konci války odehrály, ale v podání klubů vojenské historie nebyly na Slivici ještě nikdy k vidění. „Letos poprvé si připomeneme v ukázce také boje v Březnici, ke kterým došlo 10. května 1945, kdy ve městě došlo ke středům mezi jednotkami SS a místními obyvateli, kteří se jim snažili zabránit v průjezdu městem. Třináct z nich tehdy tuto snahu zaplatilo svými životy. Mezi nimi byla i Marie Švankmajerová, která byla v osmém měsíci těhotenství a která přijela na konci války do Březnice z Prahy, odkud prchla před boji pražského povstání a chtěla porodit u svých rodičů v klidu na venkově a vlastně si tam přijela pro smrt, když bránila esesákům, kteří chtěli zastřelit jejího otce. Takže tyto události si letos mimo jiné na Slivici také připomeneme,“ popisuje jednu z novinek Josef Velfl.

Další novinkou letošního ročníku bude i změna útoku zmiňovaného sovětského tanku T-34, který tentokrát nebude útočit ve směru od staré strakonické silnice, ale od obce Buk a bude ostřelovat opěrný bod prchajících německých jednotek. Mimo jiné tak bude přijíždět z místa odkud i historicky postupoval a útočil jeden z frontů sovětské armády ve dnech slivické bitvy – tedy 11. a 12. května 1945. Podle zástupců Policie ČR si tato změna zřejmě vyžádá i krátkodobé uzavření provozu na strakonické silnici.

Třetí novinkou je pak znovuzrození hudebního vystoupení – Rockové dunění, které bývalo součástí slivických oslav vždy v páteční podvečer, ale v posledních třech letech se z několika důvodů nekonalo. Letos v předvečer rekonstrukce bitvy v pátek 9. května u památníku na Slivici zahrají od 17 hodin tři příbramské hudební legendy – Gentiana, Výčep a Tlakové galoše. 

Vložil: tv

Reklama

Reklama
Oprava a servis kuchyňských zařízení

Reklama
Nový a použitý kancelářský i bytový nábytek

Reklama
Jóga, nejen pro zdravá záda

Reklama
Práce, brigáda - sezónní prodej ovoce a zeleniny

Reklama
JK Autosevis

Reklama
Restaurace Na Hradbách - Hudební večery

Reklama

Reklama
Eurotranslation

Reklama
Ford Kuba

Reklama
Auto Taube

Meteoradar

TV FonkaGym TVOnline kamery

Online kamera - Náměstí J. A. Alise
Autobusové nádraží
Nemocnice
Dvořákovo nábřeží
Pražská ulice
Náměstí 17. listopadu
Náměstí T. G. Masaryka
Jiráskovy sady
Plavecký bazén
Zimní stadion
Aquapark Příbram

Podporujeme
Spolek ve čtvrtek

Copyright © 1990-2023 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz