Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

TISKOVÝ MONITOR - čtvrtek, 10. března 2016

11.3.2016 | 10:00 | Ze společnosti

TISKOVÝ MONITOR - čtvrtek, 10. března 2016

Titulní strany hlavních deníků

Deník E15 se zabývá stále ostřejšími metodami developerů, kterými bojují proti konkurenci. Hospodářské noviny informují o schválené novele, která má zlepšit podmínky pro zakládání firem. Deník Právo se věnuje kroku Makedonie, která včera uzavřela hranice. Lidové noviny informují o novele školského zákona, která například zavádí povinnou maturitu z matematiky. Mladá fronta DNES se věnuje rozšiřování tzv. modrých zón, které umožňují parkování pouze rezidentům. Deník píše o novele zákona o myslivosti, kterou včera představil ředitel odboru správy lesů, myslivosti a rybářství ministerstva zemědělství. 

Zprávy

E15: Zákon o zakázkách je špatný, shodly se firmy. Sněmovna i přes odpor opozice a odborné veřejnosti schválila zákon o zadávání veřejných zakázek. Koalice tvrdí, že zákon umožní vybírat zakázky nejen podle ceny. HK ČR ale upozorňuje, že poslanci nezohlednili řadu důležitých odborných připomínek podnikatelské veřejnosti reprezentované Hospodářskou komorou ČR, a tak v praxi se budou zakázky soutěžit i nadále jen podle ceny. Zákon zároveň neřeší identifikaci mimořádně nízké nabídkové ceny. Bez zavedení výpočetních vzorců nebo procentních sazeb nebudou mít zadavatelé jasno, které nabídky je nutné už považovat za mimořádně nízké.

HN: Založení firmy bude levnější. Sněmovna včera schválila novelu zákona, která sníží poplatky nutné k založení firmy. Zcela odpadne například platba 6 tis. Kč, kterou soud vyžadoval za tzv. základní zápis do obchodního rejstříku. Snížení se dočkají také notářské poplatky, které ze současných 4 tis. klesnou na 2 tis. Kč. Na potřebu snížit byrokracii dlouhodobě upozorňuje také Hospodářská komora ČR.

Mf DNES: Drahám přijíždějí miliardy. Vláda nabídla Českým drahám pomocnou ruku ve formě dotací na regionální vlaky, a to až do roku 2034. Stát však nepodmínil výplatu podpory tím, že by kraje musely dopravce soutěžit. Postup státu rozzlobil soukromé dopravce i Hospodářskou komoru ČR. Podle předsedy dopravní sekce HK ČR Emanuela Šípa přispěje nezavedení povinnosti soutěží k paušálnímu prodlužování smluv ČD s kraji. „To povede k zakonzervování dané úrovně kvality železniční dopravy a k dalšímu prohloubení její ztrátovosti,“ říká Šíp.

Právo: Jednotné přijímačky, maturita z matiky. Sněmovna ve středu schválila novelu školského zákona, která zavádí několik novinek. Ty se dotknou především středoškoláků, na které od příštího roku čekají jednotné přijímací zkoušky z češtiny a literatury i matematiky. Od školního roku 2020/2021 budou muset studenti také složit povinnou maturitní zkoušku z matematiky.

HN: Vláda schválila návrh na tendr na leteckou záchranku. Vláda se shodla na podmínkách vypsání tendru na zajištění letecké záchranné služby v šesti regionech. V těch ostatních službu zajistí armáda a policie. Zakázka má být vypsána na 4 roky počínaje 1. lednem 2017 a její hodnota je přibližně 1,2 mld. Kč.

LN: Ministři kývli na krizovou variantu. Vláda schválila krizovou variantu výběru mýta po roce 2016. Ministerstvo dopravy vypíše přímou zakázku, ale dosavadní provozovatel Kapsch není konkrétně zmiňován. Zároveň bude pokračovat příprava soutěže tak, aby byla nachystaná v polovině roku 2017.

2 Právo: ERB bank nesmí půjčovat a přijímat vklady. ČNB včera informovala o opatřeních, která provedla v souvislosti s ERB bank, dříve známou pod názvem Evropsko-ruská banka. ČNB zakázala bance poskytovat úvěry a přijímat vklady od veřejnosti. ERB bank je instituce převážně s ruským kapitálem, která se zaměřuje především na financování českého exportu do Ruska.

E15: Investoři jsou k ECB skeptičtí. Dnes zasedá ECB, která již delší dobu slibuje, že udělá vše pro to, aby dosáhla 2% inflačního cíle v EU. Výsledky jsou ale zatím chabé. Dluhopisové trhy tak na předpokládaný zásah centrálních bankéřů reagují vlažně. Výnosy vládních dluhopisů se nemění, přestože běžně s tištěním peněz a odkupy ECB klesají.

E15: Inflace v únoru klesla na půl procenta. Český statistický úřad zveřejnil vývoj spotřebitelských cen v únoru. Ten meziročně zpomalil na 0,5 % oproti lednovým 0,6 %. Důvodem snižování cenové hladiny byl zejména pokles cen v dopravním sektoru, kde dochází k dlouhodobému snižování cen pohonných hmot. Více na:www.komora.cz

E15: Praktiky developerů přitvrzují. Developeři ve snahách získat ze současné ekonomické konjunktury co nejvíce přitvrzují ve svých metodách boje s konkurencí. Častým nešvarem je například zahájení výstavby objektů bez získání potřebných stavebních povolení. Přibývá také developerů, kteří začnou prodávat byty, ale příslušné projekty nemají ani územní rozhodnutí.

Deník: Pilc je bez prověrky, obrátí se na soud. Náčelník vojenské kanceláře prezidenta Rostislav Pilc neuspěl s rozkladem kvůli odebrání bezpečnostní prověrky. Na své pozici tak bude muset pravděpodobně skončit. Již dříve totiž prezident Miloš Zeman oznámil, že případné odvolání Pilce se bude odvíjet právě od rozhodnutí o rozkladu.

HN: Fico dostal pověření k sestavení nové vlády. Rober Fico, předseda strany Smer – SD, dostal pověření sestavit do příštího pátku vládu. Předpokládá se ale, že stabilní kabinet nevznikne. Většina parlamentních stran totiž odmítá se Smerem – SD spolupracovat. Právo: Makedonie zavřela balkánskou trasu. Makedonie včera úplně uzavřela své hranice pro běžence bez platných víz a pasů. Na řecké straně hranice zůstává na 13 tis. migrantů. K zavření hranic krátce před tím přistoupily také Slovinsko, Srbsko a Chorvatsko.

Vložil: mp

Reklama

Copyright © 1990-2022 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz