Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

TISKOVÝ MONITOR - čtvrtek, 17. března 2016

17.3.2016 | 22:36 | Ze společnosti

TISKOVÝ MONITOR - čtvrtek, 17. března 2016

Titulní strany hlavních deníků

Hospodářské noviny informují o koupi českého a slovenského byznysu vydavatelství Egmont největším českým vydavatelstvím dětských knih – Albatrosem. Deník E15 se věnuje vydařenému roku Škody Auto. Mladá fronta DNES se zabývá vznikem datového skladu, kde by daňová správa shromažďovala veškeré údaje o poplatnících. Lidové noviny píší o studii Světové zdravotnické organizace (WHO), která ukázala, že sexuální styk v Česku měla čtvrtina patnáctiletých. Deník Právo informuje, že centrální vila v areálu Čapí hnízdo je vedená jako ubytovací zařízení, objekt je ale veřejnosti nedostupný.

Zprávy

Mf DNES: Chystá se „centrální mozek“ na výběr daní. Daňová správa se chystá shromažďovat data o firmách a občanech do tzv. datového skladu. Ten bude sloužit ke sběru a propojování informací, které poplatníci vyplňují do všech formulářů. Martin Janeček, šéf Generálního finančního ředitelství, odhaduje, že by datový sklad mohl být připraven na konci roku.

HN: Podniky čeká jednodušší účetnictví. Ulehčí se hlavně malým jednotkám. Ministerstvo financí připravuje nový zákon o účetnictví. Ten by měl zjednodušit práci především menším podnikům. Podle slov náměstka ministra financí Tomáše Vyhnánka by nová podoba zákona měla zabránit tomu, aby se podnikatelé „utápěli v papírech.“ Ministerstvo se chce novým zákonem přiblížit mezinárodním standardům.

E15: Senát chce obnovit nemocenskou v prvních dnech. Vláda a sněmovna budou posuzovat novelu zákoníku práce, která počítá s vyplácením nemocenské i v prvních třech dnech nemoci. (HK ČR provedla mezi podnikateli průzkum, ze kterého vyplynulo, že proti zrušení karenční lhůty stojí 73 % z nich. Podnikatelé navíc nejsou spokojeni s kompenzací, kterou novela pro zaměstnavatele navrhuje. Více zde: www.komora.cz )

E15: Summit EU – Turecko jde do druhého kola. Summit EU dnes pokračuje ve snaze dosáhnout navrácení migrantů z Řecka do Turecka. Výsledky jednání jsou jen těžko předvídatelné vzhledem k tomu, že Ankara nutí země osmadvacítky vyjít vstříc tureckým požadavkům. Unie však není ochotná všechny z nich přijmout. Jeden z hlavních hráčů, turecký premiér Ahmet Davutoglu, na summit dorazí až zítra.

E15: Elektronickou evidenci tržeb schválili senátoři. Zákon o elektronické evidenci tržeb prošel senátem a čeká na podpis prezidenta Miloše Zemana. Vláda si od něj slibuje omezení daňových úniků, podle opozice však zlikviduje řadu drobných živnostníků.

Mf DNES: Finanční poradci dostali pětimilionovou pokutu. Za používání klamavých obchodních praktik dostala OVB Allfinanz od ČNB vysokou pokutu v jednotkách milionů korun. Mediální zástupce společnosti Jiří Reichl uvedl, že společnost bude rozhodnutí ČNB respektovat, i když většinu z posuzovaných stížností vnímá jako součást konkurenčního boje.

2 E15: Škoda zvýšila zisk na 19 miliard korun. Škodě Auto se loni dařilo. Automobilka pokořila hranici 1 mil. prodaných aut a udržela si celosvětový tržní podíl 1,4 %. Zisk firmy stoupl oproti roku 2014 o 6,5 % na 19,1 mld. Kč.

E15: Britské ekonomice hrozí nebezpečí, hlásí Osborne. Britský ministr financí George Osborne včera představil změny, které by měly podpořit britskou ekonomiku. Mezi nimi je např. snížení daní, které by mělo ekonomiku znovu nastartovat. Ministerstvo financí také srazilo letošní očekávaný růst britské ekonomiky na 2 % z původních 2,4 %.

LN: Čína chce investovat z Prahy. Čínská průmyslová a obchodní banka (ICBC) jedná s českou vládou o vzniku společného fondu, který by sloužil k investicím do celé Evropy. Společné memorandum mají podepsat hlavy obou zemí v Praze během velikonoční návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

LN: Zeman odmítl dřívější termín voleb. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček včera oznámil, že hlava státu nepočítá s mimořádnými volbami, ke kterým vyzval začátkem března ministr financí Andrej Babiš.

E15: Babiš zveřejní jméno majitele Čapího hnízda. Ministr financí Andrej Babiš na nadcházející mimořádné schůzi sněmovny zveřejní majitele farmy Čapí hnízdo z doby, kdy společnost žádala o evropské dotace. Právo: Ministr neodstoupí, Zemana přivítá v hnízdě i s Klokánky. ODS a TOP 09 považují nejasnosti kolem udělení evropských dotací farmě Čapí hnízdo za dostatečný důvod k tomu, aby ministr financí Andrej Babiš odešel z vlády. Ten na toto téma diskutoval s prezidentem Milošem Zemanem a po návratu z Hradu prohlásil, že není důvod rezignovat. Podle svých slov prezidenta o Čapím hnízdě informoval a také ho tam pozval. Ten nabídku přijal. Celou aféru Zeman považuje za mediální kauzu.

HN: Dientsbier chce 40 procent žen na vedoucích místech. Ministrům rozdá úkoly. Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dientsbier by rád viděl více žen ve vedení velkých firem či na volebních kandidátkách. Do roku 2020 by mělo být na vedoucích pozicích alespoň 40 % žen. Jeho úřad proto připravil akční plán s úkoly pro ministry, které jim rozeslal k připomínkování.

E15: Byznys s firmami se loni utlumil. Loňský rok byl co do počtu firemních fúzí a akvizic ve světě rekordní, v Česku ale počet transakcí klesl meziročně o 16 %. Vyplývá to z žebříčku poradenské společnosti EY. Největší transakcí v tuzemsku byla koupě ČGS Holdingu švédskou firmou Trelleborg.

HN: Německá burza pohltí Londýn. Dva největší evropští provozovatele trhu s cennými papíry, německá Deutsche Börse a britská London Stock Exchange Group, se spojí do nové firmy. Většinový podíl v ní bude mít Deutsche Börse. Tržní hodnota nově vzniklé společnosti se odhaduje na téměř 740 mld. Kč.

HN: Albatros ovládne dětské knihy. Největší český vydavatel dětských knih, Albatros Media, kupuje část byznysu dánské vydavatelské skupiny Egmont. Transakcí chce získat přístup např. k právům na vydávání knih s animovanými postavami Walta Disneyho. Cena transakce není známa. 

Vložil: mp

Reklama

Copyright © 1990-2023 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz