Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

TISKOVÝ MONITOR - čtvrtek, 4. února 2016

04.2.2016 | 20:02 | Ze společnosti

TISKOVÝ MONITOR - čtvrtek, 4. února 2016

Titulní strany hlavních deníků

Deník E15 píše o problémech Správy státních hmotných rezerv, které se nedaří zvyšovat zásoby potravin. Mf DNES přináší seznam českých měst, která chtějí zakázat vjezd do centra vozům, jež nesplňují ekonomické limity. Právo se věnuje špatné koordinaci jednotlivých zpravodajských služeb v Česku. Hospodářské noviny informují
o složitostech spojených s přihlašováním firem k dobrovolnému placení daně z přidané hodnoty. Lidové noviny se zabývají návrhem zavést tzv. sick days. Deník píše o nové koncepci přístupu k trestancům, který by měl zabránit recidivitě.

Zprávy


LN: Dárek zaměstnancům: pět dní zdravotního volna. Politici zvažují zavedení tzv. sick days neboli propláceného volna nad rámec dovolené, které si může zaměstnanec vybrat v případě nemoci. Nové opatření by bylo reakcí na zvyšující se počet přechozených nemocí. Podle poslance ČSSD Romana Sklenáka by bylo pro zaměstnavatele a odbory zavedení 5 dní indispozičního volna nejpřijatelnějším řešením.

E15: Češi žehlí v Bruselu dálniční průšvih se zelenými razítky. Včera představili úředníci z rezortů dopravy a životního prostředí svým bruselským kolegům návrh, podle kterého se dříve vydaná stanoviska EIA znovu ověří a bude možné se k nim vyjádřit v rámci územního či stavebního řízení. Česko se tak snaží řešit problémy spojené se zastaralou dokumentací EIA, která může pozastavit výstavbu řady infrastrukturních projektů.

E15: ČNB získá přehled o účtech. Nikoli o zůstatcích na nich. ODS se staví proti návrhu zákona o centrální evidenci účtů fyzických a právnických osob vedených u bank a záložen. Evidence, kterou bude spravovat ČNB, nebude obsahovat údaje o zůstatcích na účtech. I tak se ale členové ODS obávají narušení svobody občanů. Návrh zákona včera schválila vláda.

E15: Státu se nedaří nákupy do rezerv. Firmy nemají zájem o zakázky Správy státních hmotných rezerv. Za celý loňský rok bylo zrušeno pět soutěží a nyní v lednu dalších pět. Například mlékárenské firmy v tendru, který byl rozdělen na sedm částí, neměly v šesti případech žádného zájemce, v sedmém se přihlásila jediná forma – Olma Andreje Babiše. Za nízkým zájmem stojí podle správy přísnější pravidla. Firmy naopak tvrdí, že zakázky jsou ekonomicky nevýhodné.

HN: Češi bohatnou. Do podílových fondů poslali loni 65 mld. Do podílových fondů investovalo v loňském roce rekordní množství Čechů. Podle Asociace pro kapitálový trh už do nich vstoupil každý sedmý Čech. Jedním z důvodů je zvyšující se množství peněz domácností, které je ukládají na delší časové období. Roste počet investorů, kteří se
formou podílových fondů snaží zaopatřit na stáří nebo spoří pro své děti.

HN: Úředníci trápí nové plátce DPH. Přihlásit dobrovolně firmu k placení daně z přidané hodnoty je pro podnikatele čím dál složitější. Finanční správa vyžaduje velké množství informací a jenom jejich shromáždění zabere firmám několik dní. Finanční správa se hájí tím, že se snaží důsledně bojovat proti daňovým únikům.

2 E15: Rusko plánuje velkou privatizační vlnu. Rusko hodlá prodávat státní majetek. Na pokyn prezidenta Putina teď dokončuje seznam státního majetku určený k prodeji. Do soukromých rukou by mohly přejít podíly v ropných firmách Rosněft a Bašněfť nebo třeba část státní banky VTB.

E15: Japonská pevnost odráží zahraniční automobilky. Z japonského trhu kvůli špatným výsledkům odchází Ford. Loni tam podle Japonské asociace automobilových importérů prodal jen 4986 aut.

Mf DNES: Seznam měst, kam vaše auto nepustí. Po vzoru Německa či Rakouska chce i Česko zavézt tzv. nízkoemisní zóny. Ty budou zpřístupněny pouze řidičům, kteří budou mít na čelním skle speciální ekologickou nálepku. O projekt projevila zájem řada českých měst. Vedle Prahy a Brna třeba i Beroun nebo Tábor.

Právo: USA potvrdily přenos ziky sexem. V americkém Texasu potvrdili přenos viru zika sexuálním stykem. Novým pacientem je člověk, který země Latinské Ameriky, kde se virus šíří, nenavštívil. Měl ale pohlavní styk s osobou, která se vrátila z Venezuely. Světová zdravotnická organizace nyní důkladně prošetřuje, jak je pravděpodobný přenos viru právě touto cestou.

Právo: České špióny nikdo nekoordinuje. Kdo na to doplatí příště. Případ unesených Čechů v Libanonu poukázal na špatnou koordinaci jednotlivých zpravodajských služeb. Bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák viní ze špatného fungování systému hlavně politickou reprezentaci.

Právo: Výměna se odkládá, Fajád je pořád v Praze. Na palubě včerejšího speciálu, který zamířil do Libanonu pro pětici Čechů, nebyl Alí Fajád. Osvobození Libanonce je přitom podmínkou pro návrat Čechů. Není nyní jasné, kdy k předání Fajáda dojde, a tím tedy i k propuštění zadržené pětice.

LN: Česko podpoří Michalákovou u soudu. Vláda Bohuslava Sobotky včera rozhodla, že se Česko připojí k řízení před norským soudem v otázce odebraných dětí Evy Michalákové. Podle bývalé ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové je ale možné, že česká účast u soudu nebude mít na případ žádný vliv.

LN: „Chronici“ přinesou více peněz. Vláda včera schválila novelu zákona, která mění pravidla pro přerozdělování pojistného. Pojišťovny budou dostávat kompenzace za zvýšené výdaje, které musí vynakládat na chronicky nemocné pacienty.

Právo: Polsko obnoví vyšetřování Smolenska. Nová polská vláda se rozhodla obnovit vyšetřování letecké katastrofy ve Smolensku, při které zemřel prezident Lech Kaczyński. Oznámilo to včera polské ministerstvo obrany. Ve Varšavě vznikne nová vyšetřovací komise, která bude nehodu zkoumat.

Vložil: mp

Reklama

Copyright © 1990-2022 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz