Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

TISKOVÝ MONITOR - pátek, 11. března 2016

12.3.2016 | 23:01 | Ze společnosti

TISKOVÝ MONITOR - pátek, 11. března 2016

Titulní strany hlavních deníků

Deník E15 se zabývá developerskými projekty pražského Rohanského ostrova a okolí Smíchovského nádraží. Hospodářské noviny píší o čínských investicích do českého vynálezu unikátní baterie. Deník Právo se zaměřuje na kauzu kolem Čapího hnízda. Lidové noviny informují o budoucích čínských investicích v České republice. Mladá fronta DNES se věnuje kauze kolem uprchlého miliardáře Františka Savova. Deník píše o klíčové roli soudních posudků ve sporných kauzách.

Zprávy

 
HN: Pozor, bude soutěž! Sněmovna i přes odpor opozice a odborné veřejnosti schválila zákon o zadávání veřejných zakázek. Při projednávání ve sněmovně někteří poslanci navrhovali, aby se „podstřelená cena“ určovala jednotně. Záměr ale i kvůli odporu ministerstva neprošel. Hospodářská komora také zdůrazňuje, že zákon neřeší identifikaci mimořádně nízké nabídkové ceny. „Bez zavedení výpočetních vzorců nebo procentních sazeb nebudou mít zadavatelé jasno, které nabídky je nutné už považovat za mimořádně nízké,“ uvedla viceprezidentka HK ČR Irena Bartoňová Pálková.
 
E15: ECB vytahuje těžší kalibr. Evropská centrální banka snížila všechny své úrokové sazby z 0,05 % na nulu, zvýšila také program nákupů dluhopisů na 80 mld. eur měsíčně z dosavadních 60 mld. eur. Nečekaně důraznou směsí nových kroků se ECB snaží podpořit ekonomiku a zabránit přetrvání velmi nízké inflace v eurozóně.
 
Právo: Obrana chystá nákupy za 22 miliard. Ministerstvo obrany se letos chystá rozjet zakázky za více než 22 mld. Kč. Podle seznamu významných zakázek na rok 2016, který resort obrany odeslal ke schválení vládě, odstartují letos armádní nákupčí např. nákup 12 vrtulníků za skoro 9 mld., 42 šestikolových obrněnců Titus za 2,2 mld. nebo 8 3D radarů MADR za 3 mld.
 
E15: Investice Číny v EU a USA dosáhly rekordu. Investice Číny v Evropě a ve Spojených státech se loni navzdory zpomalení čínské ekonomiky dostaly na nový rekord. Celkově čínské státní a soukromé podniky investovaly v Evropě, tedy v zemích EU, Norsku a Švýcarsku, 23 mld. dolarů (567 mld. Kč). V USA pak 15 mld. dolarů. Vyplývá to ze zprávy právnické firmy Baker & MacKenzie a konzultační společnosti Rhodium Group zveřejněné listem Financial Times.
 
Deník.cz: Průměrná mzda ve 4. čtvrtletí stoupla o 1 046 korun na 28 152 korun. Průměrná mzda v Česku v loňském čtvrtém čtvrtletí meziročně stoupla o 1 046 korun na 28 152 korun, tedy o 3,9 %, uvedl dnes ČSÚ. To je nejrychlejší nominální růst od roku 2009. Reálně, po odečtení inflace, mzda vzrostla o 3,8 procenta.
 
Právo: Krajům dál miliardy na regionální vlaky. Vláda schválila, že na financování regionální osobní vlakové dopravy v letech 2020 až 2034, kterou si objednávají kraje, bude stát přispívat každoročně částkou 2,9 mld. Kč, o 300 mil. vyšší než nyní. „Nezavedení povinnosti nabídkových řízení v železniční dopravě na rozdíl od dopravy autobusové znamená podle zkušeností Hospodářské komory ČR opět nepříliš transparentní zadávání stejně jako plýtvání prostředky daňových poplatníků, a je rovněž v rozporu s hlavními dopravně-politickými zásadami EU,“ varuje předseda Dopravní sekce HK ČR Emanuel Šíp. Více zde.
 
2 HN: Práce z domova je možná v pětině firem. 22 % firem umožňuje svým zaměstnancům práci z domova. U dalších 69 % je práce z domova možná v závislosti na profesi či okolnostech. Vyplývá to z únorového průzkumu společnosti Intel ve více než 250 firmách v ČR a na Slovensku.
 
HN: Inflace v Číně vzrostla nejvýše za rok a půl. Meziroční míra inflace v Číně vzrostla v únoru na 2,3 % z lednových 1,8 %. Zveřejněné údaje by mohly zkomplikovat centrální bance snahu o podporu slábnoucí ekonomiky pomocí dalšího uvolňování měnové politiky, uvedla agentura Reuters.
 
HN: Češi mají 11,4 milionu platebních karet. Počet vydaných platebních karet v Česku na konci roku 2015 vzrostl meziročně o 3,5 % na 11,421 mil. Vyplývá to ze statistik Sdružení pro bankovní karty. Klienti bank vlastnili ke konci prosince 9,13 mil. debetních karet, přes dva miliony kreditních karet a 266 tis. takzvaných charge karet. Nejvýrazněji, a to více než dvojnásobně, přibylo bezkontaktních karet.
 
LN: Zeman jmenoval 35 nových soudců. Na Pražském hradě včera do rukou prezidenta republiky Miloše Zemana složilo slib 35 nových soudců. Kandidáti navržení ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem částečně nahradí soudce, kteří v rámci tzv. přirozené obměny skončili či postupně skončí ve funkci do 30. dubna 2016.
 
Právo: Škoda Auto v únoru prodala 78 800 vozů. Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto v únoru dodala zákazníkům 78 800 vozů, což je meziročně o 3,6 % aut více. Je to dosud nejlepší únorový výsledek. Škoda si výrazně polepšila zejména v západní Evropě a Číně. Informace uvedla automobilka ve své tiskové zprávě.
 
E15: Volkswagen zruší tisíce míst v administrativě. Automobilka Volkswagen hodlá kvůli finančním dopadům skandálu s měřením emisí zrušit v Německu zhruba tři tisíce pracovních míst v administrativě.  

Vložil: mp

Reklama

Copyright © 1990-2023 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz