Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

TISKOVÝ MONITOR - pátek, 12. února 2016

14.2.2016 | 10:30 | Ze společnosti

TISKOVÝ MONITOR - pátek, 12. února 2016

Titulní strany hlavních deníků

Deník E15 se věnuje plánům vedení Jižního Města, které zamýšlí odtrhnout se od Prahy. Deník Právo informuje o chybějícím zdravotním personálu, kvůli kterému se musí v některých nemocnicích rušit i celá oddělení. Hospodářské noviny se zabývají nepravomocným rozsudkem soudu o reklamě v internetových vyhledávačích. Mladá fronta DNES představuje policejní zprávu shrnující okolnosti střelby v Uherském Brodě, která si vyžádala osm obětí. Lidové noviny píší o plánované policejní koncepci, která by měla zvýšit ochranu hranic v případě přílivu běženců do Česka. Deník přináší výčet zdravotních problémů, které mohou potkat člověka, který často používá mobilní telefony. 

Zprávy

Právo: Středula: Chceme zvýšení platů o deset procent. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula po včerejším jednání s Milanem Štěchem (ČSSD) prohlásil, že odboráři chtějí vyjednat s vládou v příštím roce růst platů ve veřejné sféře minimálně o 10 %. Odbory také usilují o další zvýšení minimální mzdy o 1600 Kč. Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý ale před takovými skokovými změnami varoval. V reakci na nároky odborů požádal premiéra Bohuslava Sobotku, aby sestavil odbornou expertní komisi, která by do tří měsíců navrhla model zvyšování minimální mzdy. Odrazit by se v něm měl reálný výkon ekonomiky i její budoucí vývoj. Více zde.

HN: Valachová chce na platy ve školství 13 miliard navíc. Ministryně školství Kateřina Valachová chce na příští rok o 13 mld. Kč víc na platy učitelů i nepedagogických pracovníku. Ve školství nyní pracuje zhruba 250 tis. lidí a z toho asi 154 tis. učitelů.

HN: Soud omezil reklamu na webu. Zatím nepravomocné rozhodnutí soudu může změnit způsob používání reklamy v internetových vyhledávačích. Soud totiž rozhodl ve prospěch Jiřího Kováříka, který žaloval Seznam.cz za to, že na prvních zaplacených odkazech se neobjevovaly domluvené produkty, ale výrobky konkurence. Seznam.cz by podle rozsudku měl tyto výrobky přestat zobrazovat. Vyhledávač s verdiktem nesouhlasí a chystá podat odvolání.

E15: Nebankovní firmy půjčily o sedm procent více. Členské společnosti České leasingové a finanční asociace loni poskytly 144,9 mld. Kč formou leasingu, úvěrů a factoringu. Je to o 7 % víc než předloni.

Právo: Exekucí je postiženo už 80 tisíc seniorů. Za posledních 10 let prudce narostl počet důchodů zatížených exekucí. Loni byla exekuce uvalena na téměř 80 tis. penzí. Důchodci se často zadlužují na předváděcích akcích, nebo ve snaze finančně pomoci blízkým. Roste také množství exekučních a insolvenčních srážek z nemocenské a mateřské.

E15: Stát ladí první smlouvu na soukromé rychlíky. Ministerstvo dopravy chce podepsat kontrakt se společností GW Train Regio na zajištění rychlíkové přepravy. Firma by měla zajišťovat spojení mezi Plzní a Mostem. Smlouva bude desetiletá a její hodnota se dá odhadnout na zhruba 350 mil. Kč.

2 Právo: Chybějí stovky lékařů a tisíc sester. Česko se potýká s nedostatkem pracovního personálu. V některých nemocnicích ruší celá oddělení, v jiných omezují provoz. Chybějící doktory a sestry nemá kdo nahradit. Řada absolventů totiž odchází za lepšími platy do ciziny. V roce 2014 to bylo 559 lékařů.

LN: Zdravotnictví posílí o miliardy. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček navrhuje uzákonit pravidla pro automatickou valorizaci odvodů za státní pojištěnce. Chtěl by tím vyřešit spory o finanční prostředky, které resort každoročně vede s ministerstvem financí. Automatickou valorizaci vítají lékaři, smířeno je s ní i ministerstvo financí. Ani jedna skupina ale není úplně spokojena s navrhovaným modelem, který Němeček představil.

HN: Čínská ocel se valí do Evropy za dumpingové ceny. Brusel chystá sankční cla na její dovoz. Levná čínská ocel zaplavuje evropské trhy a připravuje o práci tisíce lidí. V roce 2014 se její dovoz zdvojnásobil a podobné tempo růstu se očekává i za loňský rok. Evropská komise se snaží situaci řešit možným zavedením dodatečných cel. Komise také ohlásila tři nová antidumpingová šetření vůči čínské oceli. Kompletní výsledky šetření by měly být k dispozici v polovině srpna.

Mf DNES: Zlom v krizi. Zasahují lodě NATO. Severoatlantická aliance vyslala na pomoc v boji s uprchlíky vojenské lodě. Plavidla by měla hlídkovat kolem řeckých břehů a kromě záchrany běženců je také vracet zpět do Turecka, které s tímto postupem souhlasí.

LN: Policejní pevnost Česko za miliardy. Nová policejní koncepce, kterou má vláda schvalovat letos na jaře, počítá s obnovením kontroly hranic v případě, že proud běženců zesílí. Na ochranu hranic by mělo být nasazeno 3600 policistů a 1500 vojáků. Náklady by se vyšplhaly na 220 mil. Kč měsíčně. Počítá se také s vytvořením nových úřadů, které pomohou s kontrolou dokladů a tím i s bojem proti nelegální migraci.

E15: Jižní Město pracuje na odtržení od Prahy. Vedení Prahy 11 začalo připravovat plán na odtržení městské části od hlavního města. Nová samostatná obec Jižní Město by měla 80 tis. obyvatel. Motivem pro tento krok by měly být vyšší daňové příjmy a kontrola nad územím.

E15: Požár ochromil depo a tratě v Bohumíně. V noci na včerejšek vyhořela v Bohumíně řídící budova, která spravovala tento důležitý dopravní uzel. Dálková i regionální doprava proudící skrz Bohumín se zastavila. Příčina požáru zatím není známa. HN: Poptávka po zlatu čtvrtým rokem za sebou klesla. Celosvětová poptávka po zlatu loni již počtvrté v řadě poklesla. Důvodem bylo zpomalení globálního ekonomického růstu a výkyvy na akciových trzích v Číně.

Mf DNES: Objev století: Vědci zachytili gravitační vlny. Ředitel amerického projektu Ligo David Reitze oznámil, že jeho tým zachytil gravitační vlny. Ty podle vědců tvoří většinu vesmíru. Od průlomového objevu si tak vědecká obec slibuje zcela nový pohled na kosmos.

Deník: SMS syndrom jako epidemie? Trápí i padesátníky. Časté používání chytrých telefonů podle lékařů škodí pohybovému ústrojí, hlavně kvůli špatnému držení těla. Zatížena jsou především krční páteř, palce a zápěstí.

Vložil: mp

Reklama

Reklama
Oprava a servis kuchyňských zařízení

Reklama
Nový a použitý kancelářský i bytový nábytek

Reklama
Jóga, nejen pro zdravá záda

Reklama
Práce, brigáda - sezónní prodej ovoce a zeleniny

Reklama
JK Autosevis

Reklama
Restaurace Na Hradbách - Hudební večery

Reklama

Reklama
Eurotranslation

Reklama
Ford Kuba

Reklama
Auto Taube

Meteoradar

TV FonkaGym TVOnline kamery

Náměstí J. A. Alise
Autobusové nádraží
Nemocnice
Online kamera - Dvořákovo nábřeží
Pražská ulice
Náměstí 17. listopadu
Náměstí T. G. Masaryka
Jiráskovy sady
Plavecký bazén
Zimní stadion
Aquapark Příbram

Podporujeme
Spolek ve čtvrtek

Copyright © 1990-2022 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz