Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

TISKOVÝ MONITOR - pátek, 18. března 2016

19.3.2016 | 08:33 | Ze společnosti

TISKOVÝ MONITOR - pátek, 18. března 2016

Titulní strany hlavních deníků

Deník E15 se věnuje problémům armády, která má ve svém obraném arzenálu nepojízdné stroje. Hospodářské noviny a deník Právo se zabývají kauzou Čapí hnízdo, která je spojovaná s Andrejem Babišem. Mladá fronta DNES píše o padesáti rodinách bezdomovců, kterým město Brno umožní užívat městské byty. Lidové noviny informují o dvou solárních elektrárnách skupiny ČEZ, které dostaly licenci na provoz neprávem. 

Zprávy E15:

E15:Obrana je ochromená, schází náhradní díly. Zhruba polovina modernizovaných transportérů T-72 a kolových transportérů Pandur je nepojízdná. Jde přitom společně se stíhačkami Gripen o hlavní bojovou techniku, která má sloužit k obraně země. Mluvčí Generálního štábu Jan Šulc uvedl, že se na nápravě tohoto stavu pracuje a případné prodlevy jsou dány delší čekací lhůtou na dodávky malosériových náhradních dílů k modernizovaným tankům ze zahraničí.

E15: Zoufalství centrálních bank se prohlubuje. Centrální banky bojují se zpomalujícím se hospodářským růstem. Po zásazích ECB, která snížila úrokové sazby, štafetu přebírá norská centrální banka. Ta snížila úrokové sazby na 0,5 %, což je historické minimum. Guvernér norské centrální banky Oystein Olsen předpokládá, že měnová politika se bude muset ještě uvolnit.

HN: Trh s elektřinou kvůli dotovaným obnovitelným zdrojům zanikne, říká šéf ČEZ Beneš. Ceny elektřiny by se v budoucnu měly řídit novými pravidly. Nastat by mohla situace, kdy by úředníci určovali, kolik elektřiny státy potřebují a z jakého zdroje. Důvodem jsou i nízké ceny elektřiny, na které trh vlivem řady dotací přestává přirozeně reagovat. Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneš trh s elektřinou tak, jak ho známe, zanikne.

LN: Solární přešlap ČEZ. Policie řeší případ dvou slunečních elektráren skupiny ČEZ u jihočeských Čekanic a Chýnova, které získaly licenci ještě před dokončením výstavby. Obě elektrárny podle kontroly Státní energetické inspekce z roku 2010 dostavovaly ještě poté, co získaly licence už rok před tím. Navzdory tomuto zjištění tehdejší šéf ERÚ Jaroslav Vítek povolení k výrobě elektřiny neodebral.

E15: Sobotka vítá možné zrušení víz s Ukrajinou. Česko podporuje návrh Evropské komise na zrušení bezvízového styku s Ukrajinou. Firmám by takový krok usnadnil získávání tamních pracovníků.

Právo: ČSSD váhá, co s Čapím hnízdem? Bohuslav Sobotka svolal na dnešní večer předsednictvo strany, které bude mimo jiné řešit dopady kauzy Čapí hnízdo na fungování koalice. Ministr financí Andrej Babiš včera zopakoval, že všechny nejasnosti kolem farmy vysvětlí ve středu na jednání Sněmovny. Uvedl také, že stabilita vlády není kauzou nijak narušena, protože on nic špatného neudělal.

LN: Ťok: Peněz na nové silnice je dostatek. Ministerstvo dopravy má rozpracováno 104 projektů, na které se vztahuje studie EIA schválená ještě před vstupem Česka do EU, uvedl ministr dopravy Dan Ťok. Vyčkávat, jestli evropské úřady u některých projektů udělí výjimku a studie EIA se nebude muset připravovat znova, se Ťokovi nechce. Dal proto pokyn k přípravě nové studie EIA u všech projektů.

2 HN: Státní dluh mírně stoupl. Státní dluh loni mírně stoupl o 9,3 mld. Kč na 1,673 bil. Kč. Na každého Čecha tak připadá zhruba 159 000 Kč. Zvýšilo se také vnitřní zadlužení státu, a to o 28,8 mld Kč ne 1389,4 mld. Kč.

HN: Pražské burze kralovalo O2. Vítězem uplynulého roku na Pražské burze je společnost O2 Petra Kellnera. Od června cenné papíry společnosti zhodnotily na více než čtyřnásobek. Skokovému růstu pomohlo oddělení České telekomunikační infrastruktury (CETIN), která převzala pevné a mobilní sítě i datová centra.

E15: O nábytek je zájem, roste hlavně export. Nábytkářským firmám se daří, loni vyrobily zboží za 43,55 mld. Kč. Meziročně to znamená nárůst o 8,9 %. Významnou část tržeb nábytkářů tvoří čistý export, který loni dosáhl 20,4 %.

E15: Nejlepší finanční znalosti prokázali vysokoškoláci. Test České bankovní asociace ukázal, že Češi se v oblasti finanční gramotnosti příliš neorientují. Celkově dosáhli na 54 bodů ze 100. Nejlépe dopadli vysokoškoláci, lepších výsledků dosahovali muži před ženami.

Právo: Fico už oficiálně sdělil hlavě státu: Máme čtyřkoalici. Robert Fico včera oficiálně představil novou vládu prezidentu Andreji Kiskovi. Ten svolal ustavující schůzi parlamentu na 23. březen. Šéf strany Směr-SD Fico bude znovu zastávat post premiéra. Ministerstva obsadí členové strany SNS, Most-Híd, Síť a Směru-SD.

Mf DNES: Bezdomovci dostanou městské byty. Do brněnských městských bytů by se mělo začít stěhovat 50 vylosovaných rodin, které žijí v ubytovnách nebo na ulici. Stejná praxe by mohla povinně fungovat ve stovkách největších českých měst. Nájem by chodil městu ve formě sloučeného příspěvku a doplatku na bydlení. Počítá s tím chystaný zákon o sociálním bydlení, který by měl začít platit od příštího dubna.

Právo: Nejšťastnější zemí světa je prý Dánsko, Česko na 27. místě předstihlo i Francii. Zprávu o štěstí vypracovala Columbijská univerzita v New Yorku, která země hodnotí na základě tzv. indexu štěstí. Ten tvoří směsice faktorů jako je HDP, délka života, stav korupce či svoboda se rozhodovat. Vítězem se stalo Dánsko, za ním skončilo Švýcarsko a třetí Island. Česká republika na 27. místě skončila jen těsně za Velkou Británií a za sebou nechala Francii.

Vložil: mp

Reklama

Reklama
Oprava a servis kuchyňských zařízení

Reklama
Nový a použitý kancelářský i bytový nábytek

Reklama
Jóga, nejen pro zdravá záda

Reklama
Práce, brigáda - sezónní prodej ovoce a zeleniny

Reklama
JK Autosevis

Reklama
Restaurace Na Hradbách - Hudební večery

Reklama

Reklama
Eurotranslation

Reklama
Ford Kuba

Reklama
Auto Taube

Meteoradar

TV FonkaGym TVOnline kamery

Náměstí J. A. Alise
Autobusové nádraží
Nemocnice
Dvořákovo nábřeží
Pražská ulice
Online kamera - Náměstí 17. listopadu
Náměstí T. G. Masaryka
Jiráskovy sady
Plavecký bazén
Zimní stadion
Aquapark Příbram

Podporujeme
Spolek ve čtvrtek

Copyright © 1990-2022 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz