Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

TISKOVÝ MONITOR - pátek, 19. února 2016

22.2.2016 | 22:13 | Ze společnosti

TISKOVÝ MONITOR - pátek, 19. února 2016

Titulní strany hlavních deníků

Hospodářské noviny píší o vládních krocích, díky kterým by měla větší kontrolu nad digitálním obsahem. Deník E15 zmiňuje hospodaření Českých aerolinií, které letos vydělaly skoro čtvrt miliardy korun. Deník Právo se zabývá kauzou Sisák–Hala, ve které skončila většina členů vyšetřovacího týmu. Mladá fronta DNES se věnuje podezřelému nákupu hotelu v Krkonoších za účasti Sobotkových stranických poradců. Lidové noviny informují o snižování úroku na spořicích účtech českých bank. Deník píše o mimořádném dvoudenním summitu EU v belgickém Bruselu. 

Zprávy

E15: Banky by kvůli záporným úrokovým sazbám mohly ztratit zhruba miliardu. Přinejmenším přes půl mld. Kč každý rok, potenciálně ale i řádově více. Takové ztráty mohou potkat domácí bankovní sektor v případě, že ČNB zavede záporné úroky. Banky mají v současnosti uloženo u ČNB rekordní objem peněz kolem jednoho bil. Kč. Pro domácí finančníky jde momentálně o nejvýnosnější možnost, kterak uplatnit obrovský přebytek hotovosti. Centrální banka totiž uložené prostředky úročí 0,05 %.

HN: Pokles cen benzinu a nafty má pokračovat. Ceny pohonných hmot se v Česku v uplynulém týdnu propadly o desítky haléřů na nejnižší úroveň téměř za 7 let. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil o 34 haléřů na 26,88 Kč za litr uvedla společnost CCS. Analytici očekávají další pokles, protože ceny na komoditní burze šly opět dolů a pomáhá i posilování koruny k dolaru.

E15: S&P srazila ratingy ropným vývozcům, Rusko zůstává na svém. Ratingová agentura S&P hromadně seškrtala úvěrové hodnocení vývozců ropy kvůli trvalým dopadům nízkých cen černého zlata na jejich rozpočty. Zatím ušetřila Rusko. Za nových podmínek budou o úvěry žádat Saúdská Arábie, Brazílie, Kazachstán, Bahrajn a Omán. Své kroky agentura vysvětlila tlakem, který propad v cenách ropy na světových trzích vytváří na domácí rozpočty ropných států.

Mf DNES: Po osmi letech v zelených číslech. ČSA loni vydělaly 223 milionů. České aerolinie loni hospodařily se ziskem 223 mil. Kč, o rok dříve přitom společnost vykázala ztrátu 631 mil. Kč. Při zmenšení flotily se národnímu dopravci dařilo lépe obsazovat letadla, k obratu v hospodaření pomohla i levná ropa. Tržby se loni snížily o 15 % na 8 mld. Kč.

E15: Firmy žalují Prahu o miliardu kvůli Blance. Firmy ČKD Praha DIZ a Inženýring dopravních staveb podaly k rozhodčímu soudu žaloby na Prahu kvůli neproplaceným fakturám za tunelový komplex Blanka. Žalují město dohromady o zhruba 1 mld. Kč. Potvrdil to náměstek primátorky Petr Dolínek. Praha podle náměstka nároky firem neuznává.

E15: Naftu z Německa si Česko může odvézt. Česko si může ze skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v německém Kraillingu odvézt zásoby nafty za více než miliardu Kč, k nimž se nemohlo dostat. Insolvenční správce však stanovil termín odvozu do 30. dubna, což je podle předsedy Státní správy hmotných rezerv Pavla Švagra z technických důvodů nereálné. Za nesmyslný a umělý označil termín i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

2 Právo: Plán rozvoje internetových sítí má Mládek do června přepracovat. Návrh Národního plánu rozvoje internetových sítí nové generace, na který by Česká republika měla čerpat z evropských fondů 14 mld. Kč, schválila ve středu vláda. Celý materiál však přesto ještě musí doznat změn. Shodly se na tom telekomunikační firmy na schůzce s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem.

HN: Počet aut na silnicích stoupl na 5,16 milionu. Počet osobních aut registrovaných v Česku se ke konci roku 2015 meziročně zvýšil o 221 311 vozů na 5,16 mil. Průměrný věk stoupl ze 14,1 na 14,3 roku. Uvedl to Svaz dovozců automobilů. Podíl vozidel starších deseti let se proti konci roku 2014 zvýšil o jeden procentní bod na 64,2 %.

E15: Fed se zvyšováním sazeb prozatím skončil. Americká centrální banka vnímá nebezpečí, které pro Spojené státy představují pokles cen komodit a problémy čínské ekonomiky. Vyplývá to ze záznamu lednového zasedání měnového výboru Fedu, který rozhoduje o měnové politice největší světové ekonomiky.

Právo: Neuvážené půjčky dostávají lidi do dluhů. Více než dvě pětiny lidí se extrémně zadluží v důsledku těžké životní situace. V téměř čtvrtině případů za tím stojí malá finanční rezerva nebo přecenění svých finančních možností. V těsném závěsu následují neuvážené půjčky a zadlužení kvůli rodinným příslušníkům. Vyplývá to z projektu Abeceda rodinných financí mezi klienty více než dvou desítek občanských poraden, které poskytují právní poradenství.

Mf DNES: Kontroloři zavřeli 144 provozoven. Kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce loni kvůli neakceptovatelným hygienickým podmínkám uzavřeli na místě 144 provozoven. Inspekce dohromady prověřila 15 051 tzv. prostorů společného stravování, z toho u 4 832 hygienici objevili nedostatky v podobě špíny, prošlých potravin, škůdců nebo plísně. Mezi trestanými jsou asijská bistra, herny, zámecké restaurace, pizzerie i cukrárny.

E15: Průzkum: auta bez řidiče chce většina motoristů. Z výzkumu agentury Roland Berger vyplývá, že až 60 % dotázaných řidičů v Německu a USA by mělo zájem o auta s automatizovaným řízením. V Číně toto číslo dokonce dosáhlo 96 %. Čtvrtina majitelů aut v USA a v Německu by se vzdala vlastního auta, kdyby měli možnost využívat automaticky řízené taxíky. V Číně se tento podíl přehoupl přes polovinu.

E15: Čistý zisk skupiny ČSOB stoupl loni o tři procenta na 14 mld. Kč. Čistý zisk skupiny ČSOB v roce 2015 stoupl o 3 % na 14 mld. Kč. Celkový objem aktiv pod správou skupiny vzrostl meziročně o 8 % na 184 mld. Kč.

HN: Migrační krize: Eurotunnel žádá kompenzaci ztrát. Společnost Eurotunnel, která je provozovatelem dopravního spojení pod kanálem La Manche, požádala francouzskou a britskou vládu, aby jí nahradily 29 mil. eur. Jde o peníze, o které loni firma přišla zejména kvůli problémům s migranty ve francouzském přístavu Calais. Společnost rovněž oznámila, že loni navzdory těmto potížím zvýšila provozní zisk o 2 % na 387 mil. eur. 

Vložil: mp

Reklama

Reklama
Oprava a servis kuchyňských zařízení

Reklama
Nový a použitý kancelářský i bytový nábytek

Reklama
Jóga, nejen pro zdravá záda

Reklama
Práce, brigáda - sezónní prodej ovoce a zeleniny

Reklama
JK Autosevis

Reklama
Restaurace Na Hradbách - Hudební večery

Reklama

Reklama
Eurotranslation

Reklama
Ford Kuba

Reklama
Auto Taube

Meteoradar

TV FonkaGym TVOnline kamery

Náměstí J. A. Alise
Autobusové nádraží
Nemocnice
Dvořákovo nábřeží
Pražská ulice
Náměstí 17. listopadu
Online kamera - Náměstí T. G. Masaryka
Jiráskovy sady
Plavecký bazén
Zimní stadion
Aquapark Příbram

Podporujeme
Spolek ve čtvrtek

Copyright © 1990-2022 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz