Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

TISKOVÝ MONITOR - pondělí, 18. dubna 2016

19.4.2016 | 07:57 | Ze společnosti

TISKOVÝ MONITOR - pondělí, 18. dubna 2016

Titulní strany hlavních deníků

E15 se věnuje přestavbě opuštěného domu v ulici Pařížská finanční skupinou PPF. Hospodářské noviny píší o možných dalších teroristických útocích. Na bezpečnostní konferenci v Bratislavě Globsec to o víkendu uvedli američtí bezpečnostní experti. Mladá fronta DNES informuje o výzkumu CERGE-IE o dětech pátých tříd, které si nepodají přihlášku na osmiletá gymnázia. Kvůli scházejícím ambicím dostat se v budoucnu na prestižní školu mohou i dlouhodobě přijít o sebevědomí. Lidové noviny se zabývají novelami zákonů o nahrazení ústavní péče u dětí do sedmi let pouze pěstounskou péčí. Právo přináší informaci o možném návratu velkovýroby letadel do Vodochod ruskou společností Russian Aviation Consorcium.

Zprávy

Právo: Osud návrhu nemocenské v prvních třech dnech je nejistý. Dnes bude vláda projednávat senátní návrh na zrušení karenční lhůty, podle něhož by zaměstnavatelé měli znovu proplácet první tři dny nemoci a jako kompenzaci by místo 2,3 procenta na nemocenském pojištění odváděli o 0,2 procenta méně. HK ČR ale apeluje na vládu, aby dnešní návrh odmítla. Zachování karenční lhůty podporuje podle průzkumu Komory 73 % zaměstnavatelů.

LN: Blíží se konec „žluťáckých“ odborů? MPSV se chystá omezit současný liberální systém pro zakládání odborů. Ten totiž umožňuje, aby si odborovou organizaci založil kdokoliv ze společnosti. To vedlo v minulosti k několika případům, kdy si vedoucí pracovníci založili vlastní odbory za účelem blokování kolektivního vyjednávání o výši mezd či pracovních podmínkách.

Právo: Postiženým pomohou při hledání zaměstnání pracovní pasy. Evropská expertní skupina připravuje projekt na realizaci tzv. pracovních pasů, ve kterých by bylo stručně uvedeno, v jaké práci handicapovaný vlastník vyniká a co mu naopak nejde od ruky. Průkazy by mohly zaměstnavatelům usnadnit výběr znevýhodněných uchazečů.

HN: Státní dluh ve čtvrtletí stoupl na 1,695 bilionu. V prvním čtvrtletí roku 2016 se státní dluh zvýšil o 21,7 mld. Kč. Podle ministerstva financí to je způsobeno větším prodejem státních dluhopisů díky příznivějším podmínkám na finančním trhu.

HN: Babiš: Státní platy mohou stoupnout o tři procenta. Ministr financí Andrej Babiš v České televizi připustil, že by mohl podpořit návrh na zvýšení platů státních zaměstnanců. Podmínkou je růst platů do tří procent a jen u některých profesí.

HN: Unie podpoří dodávky mléka do Sýrie. Přidají se i Češi. Producenti mléka z EU se mohou zapojit do dodávek trvanlivého mléka do Sýrie v rámci humanitárního programu zaměřeného na pomoc nezletilým. Brusel schválil balíček 30 mil. eur na výkup mléka. Humanitární akce by tak mohla zmírnit současnou mléčnou krizi.

Právo: Rusové chtějí do Vodochod. Do města na severu Prahy by se prý mohla vrátit velkovýroba letadel. Ruská společnost Russian Aviation Consorcium podle mluvčího Dmitrije Petelina ze 140 vhodných míst na světě vybrala tři nejvhodnější, kam spolu s Vodochody patří Bratislava a Drážďany. V nejbližší budoucnosti společnost zahájí jednání s oficiálními subjekty v ČR. Společnost plánuje výrobu letounů konkurujících Boeingu a Airbusu. 2 Mf

DNES: Majitel OKD chce čtyři miliardy, ale neříká za co. Majoritní majitel firmy OKD, skupina Ad Hoc Group, zveřejnila informace o nabídce vládě o postoupení akciového podílu těžební firmy, a to za 4 mld. Kč. Neuvedla však, o jak velký podíl by se mělo jednat, ani jaké by státu připadly pravomoci. Skupina státu údajně slíbila, že odepíše 420 milionů eur z dluhu těžební společnosti a dodá do firmy hotovost ve výši 35 mil. eur.

HN: Equa bank je v zisku, daří se jí získat nové klienty. Jedna ze tří nízkonákladových bank v Česku se v letošním prvním čtvrtletí dostala podruhé za sebou ze ztráty. Loni byla v prvním kvartále ve ztrátě 56,5 mil. Kč, letos již byl její čistý zisk 21,5 mil. Kč. Podle generálního ředitele Petra Řeháka se již celý letošní rok očekává jako ziskový.

HN: Evropané koupili více automobilů. V EU se podle údajů Evropského sdružení výrobců automobilů v březnu zvýšil prodej osobních aut meziročně o šest procent na 1,7 mil. prodaných vozidel.

HN: Čínská ekonomika rostla nejpomaleji za sedm let. První čtvrtletí letošního roku bylo pro Čínu nejpomalejší v růstu HDP od roku 2009. Meziročně se HDP zvýšilo o 6,7 procenta. Údaje o čínském průmyslu a tržbách naznačují, že by se zpomalování růstu čínské ekonomiky mohlo začít stabilizovat.

HN: Výroba v USA byla nižší, ekonomika zpomaluje. V březnu i v únoru klesla průmyslová výroba v USA o 0,6 procenta. Podle americké centrální banky se potvrzují její odhady na prudké zpomalení americké ekonomiky v tomto roce. Meziroční pokles za celé první čtvrtletí byl 2,2 procenta.

HN: Ministr průmyslu odstoupil kvůli Panama Papers. Ministr průmyslu ve Španělsku Manuel Soria odstoupil ze své funkce kvůli jeho podílu ve firmách sídlících v daňových rájích. Jedná se tak o další politickou oběť uniklých informací o stovkách veřejných osobností, které se odsunem svého majetku vyhýbají placení daní.

LN: Unijním kvótám je Sobotka připraven zabránit i žalobou. Premiér Bohuslav Sobotka nevyloučil žalobu na Evropskou komisi v případě zavedení trvalého přerozdělovacího mechanismu uprchlíků mezi státy EU. Uvedl to v pořadu Partie televize Prima.

E15: Elektronický herní trh silně roste. Příjmy firem provozujících elektronické sporty, tedy placené on-line hry, loni v Česku dosáhly tří milionů dolarů. Každoročně se tržby zvyšují průměrně o 14 procent.

Vložil: mp

Reklama

Copyright © 1990-2022 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz