Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

TISKOVÝ MONITOR - středa, 16. března 2016

17.3.2016 | 21:42 | Ze společnosti

TISKOVÝ MONITOR - středa, 16. března 2016

Titulní strany hlavních deníků

Deník E15 se věnuje investičním plánům energetické skupiny ČEZ. Hospodářské noviny píší o tématu umělého oplodňování. Deník Právo rozšiřuje informace o kauze Čapí hnízdo. Mladá fronta DNES upozorňuje na průnik čínských obchodníků do tuzemské energetiky. Lidové noviny se zabývají údajným plánovaným odchodem Vratislava Mynáře z funkce vedoucího prezidentské kanceláře po návštěvě čínského prezidenta. Deník přináší průřez značek kvality používaných pro tuzemské potraviny.

Zprávy

Deník: Proplácet první tři dny nemoci? Firmy jsou rozhodně proti. Průzkum Hospodářské komory ČR mezi jejími členy ukázal, že zaměstnavatelé jsou silně proti zrušení tzv. karenční doby, tedy aby se opět začaly proplácet první tři dny nemoci. Negativně se k tomuto návrhu staví 73 % dotázaných firem. Zaměstnavatelé by se naopak příliš nebránili zavedení tzv. sick days, tedy placeného zdravotního volna. Z průzkumu HK ČR vyplynulo, že pokud by stát zachoval karenční dobu, 40 % podnikatelů by svým zaměstnancům poskytlo tři dny zdravotního volna, třetina firem by pak přistoupila na jeden den.

HN: Průmysl v lednu zrychlil růst na jedno procento. Průmyslová výroba v lednu zrychlila meziroční růst na 1 % z prosincových 0,7 %. K lednovému růstu nejvíce přispěla výroba aut, klesla naopak produkce elektřiny nebo chemických látek. Tržby s průmyslové výroby byly v lednu meziročně nižší o 2,2 %, hodnota nových zakázek vzrostla o 2,4 %, oznámil Český statistický úřad.

LN: Digitální průmysl čeká velká rošáda. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek se personálně zaměřil na miliardovou, nejen ze strany Hospodářské komory silně kritizovanou, oblast vysokorychlostního připojení a podpory IT v Česku. Ve své funkci končí ředitel odboru elektronických komunikací Tomáš Šťastný. Na jeho hlavu padá téměř dvouletá snaha připravit plán rozvoje rychlého internetu, nutného pro čerpání 14 mld. Kč evropských dotací. Skončit by měl i Šťastného šéf, náměstek pro podnikání, ochranu spotřebitele a digitální ekonomiku Karel Novotný. HK ČR a zástupci ICT průmyslu na vládu dlouhodobě apelují, že podmínky pro čerpání dotací na vysokorychlostní internet je potřeba splnit co nejdříve, jinak bude pozdě.

E15: Stavebnictví propadlo, bytů však vzniká stále víc. Stavební produkce v Česku v lednu meziročně klesla o 10,4 % po prosincovém růstu o 3,3 %. Jedná se o největší pokles od června 2013. Podepsalo se na něm mj. pozemní stavitelství, kde se produkce snížila o 13 %. V loňském roce vzrostlo stavebnictví podle dat Českého statistického úřadu o 7,1 %.

E15: V platební bilanci nastal rekordní přebytek. Běžný účet platební bilance, tedy souhrn všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil za loňský rok v rekordním přebytku 41,4 mld. Kč. Poprvé byl v plusu předloni, kdy činil revidovaných 7,48 mld. Kč. Vyplývá to ze zpřesněných údajů České národní banky.

HN: Hypotéky jsou dál extrémně levné. Úrokové sazby z hypotečních úvěrů dál klesají. V únoru se průměrná sazba hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex snížila na 2,02 % z lednových 2,06 %.

2 HN: Čistý zisk skupiny ČEZ loni klesl na 20,5 miliardy. Energetická skupina ČEZ v loňském roce snížila čistý zisk o 8 % na 20,5 mld. Kč. Tržby vzrostly o 4 % na 210,2 mld. Kč. Negativní vliv na výsledky měla nižší výroba v jaderných elektrárnách a omezení podpory větrných elektráren v Rumunsku.

E15: ČEZ řeší, jak ven z průšvihu. Zisk energetické skupiny ČEZ klesá spolu s pádem cen elektřiny. Každé euro, o které zlevní silová elektřina, srazí zisk ČEZ o 1 mld. Kč. Do 5 let ale mají nový zisk přinést investice do obnovitelných zdrojů, tepláren a distribuce, které nejsou závislé na ceně elektřiny na burzách. Klasické elektrárny už šéfa ČEZ Daniela Beneše nelákají.

E15: Odboráři v OKD se brání propouštění. Rada hornických odborů nesouhlasí s rozhodnutím výkonného ředitele OKD Antonína Klimši o propouštění zaměstnanců. Odbory tvrdí, že jde o hromadné propouštění ve smyslu kolektivní smlouvy, a požadují zvýšené odstupné. Podle OKD je situace vyústěním snahy zajistit životaschopnost společnosti. OKD plánuje letos propustit 345 pracovníků mimo důl Paskov.

Mf DNES: Číňané skupují český solární byznys. V Česku se uskutečnil další miliardový čínský obchod. Fond China-CEE Fund koupil druhou největší tuzemskou solární firmu Energy 21, která vlastní přes 30 elektráren. Přesná hodnota obchodu nebyla zveřejněna. Fond patří exportní bance China Exim Bank, která je podřízena komunistické vládě.

Právo: Krátké půjčky nesplácí přes 250 000 Čechů. Zatímco v roce 2014 nesplácelo krátkodobé půjčky včas přes 276 tis. lidí, loni to bylo již 286 tis. dlužníků. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF, která spravuje největší registr nebankovních úvěrů v Česku.

E15: Střední školy hledají spásu v silnějších ročnících. V posledních třídách základních škol se letos učí 76 tis. žáků. Kapacita prvních ročníků středních škol ale činí zhruba 100 tis. žáků. Česká školní inspekce tak kvůli nedostatku žáků přišla s radikálním návrhem snížit kapacity středních škol o čtvrtinu.

HN: Umělé početí i pro single ženy. Česko se hodlá zařadit mezi několik málo zemí, které ustoupily od zákazu umělého oplodňování žen bez partnera. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová by tuto novinku chtěla prosadit do konce tohoto volebního období. Lékaři mohou v současnosti ze zákona pomáhat s početím jen párům.

HN: Velká hamburgerová revoluce. Hamburgery u fastfoodového řetězce McDonald’s přestanou prodávat pracovníci za kasou. Nově si je zákazníci pořídí u dotykových samoobslužných kiosků, kde je i rovnou zaplatí. Firma začne kiosky do svých restaurací instalovat na přelomu března a dubna.

Právo: Velcí investoři podali žalobu na VW. Téměř 300 velkých investorů z celého světa podalo včera v Německu žalobu na automobilový koncern Volkswagen kvůli údajnému porušení povinnosti vůči kapitálovým trhům v souvislosti se skandálem kolem manipulací s emisemi. Akcionáři se domáhají náhrady škody ve výši 3,256 mld. eur (zhruba 88 mld. Kč).

HN: Odchod z Evropské unie si přeje 49 procent Britů. Pro odchod Velké Británie z EU je 49 procent Britů, zatímco pro setrvání je 47 procent. Čtyři procenta voličů se podle průzkumu společnosti ORB pro deník The Daily Telegraph ještě nerozhodla. Britové rozhodnou o členství své země v EU v referendu 23. června.

LN: Kancléřovo odcházení. Po skončení návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku má údajně dojít k výměně kancléře Vratislava Mynáře. Ten nemá ani tři roky po nástupu na Hrad bezpečnostní prověrku. Mynáře má v prestižní funkci vystřídat Jan Novák, někdejší vedoucí Úřadu vlády za Mirka Topolánka. Novák však v současnosti disponuje prověrkou pouze na stupeň vyhrazené.

Vložil: mp

Reklama

Reklama
Oprava a servis kuchyňských zařízení

Reklama
Nový a použitý kancelářský i bytový nábytek

Reklama
Jóga, nejen pro zdravá záda

Reklama
Práce, brigáda - sezónní prodej ovoce a zeleniny

Reklama
JK Autosevis

Reklama
Restaurace Na Hradbách - Hudební večery

Reklama

Reklama
Eurotranslation

Reklama
Ford Kuba

Reklama
Auto Taube

Meteoradar

TV FonkaGym TVOnline kamery

Náměstí J. A. Alise
Autobusové nádraží
Nemocnice
Dvořákovo nábřeží
Pražská ulice
Náměstí 17. listopadu
Online kamera - Náměstí T. G. Masaryka
Jiráskovy sady
Plavecký bazén
Zimní stadion
Aquapark Příbram

Podporujeme
Spolek ve čtvrtek

Copyright © 1990-2022 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz