Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

TISKOVÝ MONITOR - středa, 17. února 2016

18.2.2016 | 10:00 | Ze společnosti

TISKOVÝ MONITOR - středa, 17. února 2016

Titulní strany hlavních deníků

Deník E15 se věnuje vývoji ceny ropy. Hospodářské noviny píší o tuzemské produkci masa. Mladá fronta DNES uveřejnila sazebník pokut za přestupky řidičů podle nového návrhu ministerstva dopravy. Lidové noviny zmiňují nový projekt databanky fotografií občanů. Deník Právo se vrací k případu šikany pražské učitelky, která následně v nemocnici zemřela. Deník se zabývá inkluzivním vzděláváním.

Zprávy

E15: Ekonomika rostla nejrychleji za osm let. HDP loni vzrostl o 4,3 %, což byl nejlepší výsledek od předkrizového roku 2007. K růstu přispěly zejména spotřeba domácností a vyšší investice. „Za velmi pozitivní považují fakt, že k růstu přispěla i silnější investiční aktivita,“ komentoval údaje o růstu ekonom a prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Na výrazném výsledku se podle analytiků rozhodující měrou podílely i jednorázové faktory, jako jsou čerpání evropských fondů nebo levné suroviny včetně ropy.

HN: Ekonomika je na rekordu. Letos růst Česka zpomalí. Odborníci odhadují, že růst české ekonomiky bude letos mezi 2,3 %, což očekává Evropská komise, a 2,7 %, které předpokládá ČNB. „Znovu nastartovaný hospodářský růst je dostatečně robustní, aby si poradil s případnými riziky,“ myslí si šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Upozorňuje ale zároveň na to, že se v Česku hlavně kvůli narůstající byrokracii zhoršuje podnikatelské prostředí.

E15: Daňová složenka dovolí platby zdarma. Fyzické osoby, které dávají přednost placení daní hotovostí, budou moci od 1. března své nejběžnější daně (daň z nemovitých věcí, daň z nabytí nemovitých věcí, daň z převodu nemovitostí a daň z příjmů fyzických osob) zaplatit na poště bez poštovného díky nové daňové složence.

Právo: Sobotka: Volný pohyb pracovníků pomáhá konkurenceschopnosti. Volný pohyb pracovníků je podmínkou zachování konkurenceschopnosti EU. Proti sociálnímu dumpingu by se nemělo bojovat tak, že si jednotlivé členské státy EU budou jednostranně chránit svůj trh práce. Na prvním společném jednání tripartit zemí Visegrádské skupiny (V4) na zámku Štiřín to v úterý prohlásil premiér Bohuslav Sobotka.

LN: Snížit DPH z uzenin by stálo miliardu. Stále častěji se mluví o snížení sazby DPH na 10 % u potravin, jako je maso, máslo, chléb či mléko. Podle nové náměstkyně pro daně a cla na ministerstvu financí Aleny Schillerové by tím státní kasa přišla ročně o 5,2 mld. Kč. „Pokud by se přistupovalo ke snížení DPH v takovém rozsahu, měli bychom řešit také, zda pokles dokážeme sanovat z položky příjmů,“ řekla náměstkyně v rozhovoru pro LN.

LN: Jedna fotka postačí všem úřadům. Ministerstva dopravy a vnitra v současnosti testují projekt, který by jim umožnil sdílet datový fond fotografií českých občanů. Lidé už tedy nebudou muset k žádosti o řidičský průkaz přikládat klasickou fotku, kterou pak úředníci naskenují. Nově se pracovníci registru řidičů dostanou ke snímkům, které pořizují jejich kolegové vydávající občanské průkazy.

E15: Svět se topí v ropě. Rusko a Saudská Arábie, dva největší světoví exportéři ropy, se dohodli na zmrazení své těžby ropy na úrovni lednové produkce. Zamýšlejí tak znovu nastartovat růst ceny ropy. Investoři na to však zatím nesázejí, světový trh je podle nich ropou přesycen.

2 Mf DNES: Hledá se skladník. A rychle. České logistické firmy mají nedostatek pracovníků. Zatímco v lednu 2014 připadalo v Česku na volnou pozici ve skladu 9,6 uchazeče, letos už to bylo jen 2,1. Ve Středočeském kraji je nyní dokonce o něco méně uchazečů než volných pozic. Ze skladníků se stejně jako z techniků nebo řemeslníků stala nedostatková profese.

LN: Vozit odpad na skládky se prodraží. Podle návrhu nového zákona ministerstva životního prostředí by měl  vzrůst skladovací poplatek z nynějších 500 až na 1 850 Kč za tunu v roce 2023. Stát se tím snaží zastavit ukládání odpadu do země a zvýšit podíl recyklace. Připlatí si obce i občané. Podle analýzy podraží postupné zvyšování skladovacího poplatku lidem platbu za popelnice v průměru o 43 Kč ročně.

HN: Němeček podpoří „venkovské“ lékaře. Na rozjezd praxe v odlehlých oblastech by mohli praktičtí lékaři čerpat dotaci od ministerstva zdravotnictví až 250 tis. Kč. Peníze jsou určeny na vybavení ordinace, stejnou částku by mohli získat i na plat sestry. Ministerstvo má na tuto podporu celkem vyhrazeno 5 mil. Kč.

HN: Koh-i-noor prodal výrobu elektroměrů Číňanům. Firma Koh-i-noor holding, český lídr v oblasti výroby a prodeje školních a výtvarných potřeb, prodává dceřinou společnost Logarex Smart Metering čínské firmě Hangzhou Sunrise Technology. Logarex se zabývá měřením v energetickém odvětví a nabízí např. elektroměry. Nákup je součástí vlny čínských investic do energetických podniků.

E15: Čínská CEFC změnila název a doplnila vedení. Čínská společnost CEFC Investment (Europe) Company, která v Česku investovala do řady podniků, změnila název na CEFC Group (Europe) Company.

HN: K cestě do Kanady budou Češi potřebovat povolení. Kanada zpřísní pravidla pro vstup cizinců na své území. Opatření se dotkne také občanů evropských států, které mají s Kanadou bezvízový styk. Od 15. března budou muset elektronické cestovní povolení získat i občané České republiky.

E15: Prodej aut v Evropě pokračoval v růstu. Prodej nových osobních aut v EU v lednu vzrostl o 6,2 % na 1,061 mil. vozidel. Růst zaznamenaly všechny velké evropské trhy, nejvíce pak Itálie a Španělsko. Odbyt se zvýšil i největší evropské automobilové skupině Volkswagen, která se od loňského září potýká se skandálem kolem manipulace měření emisí.

Právo: Autem roku 2016 v ČR se stala Škoda Superb. Titul Auto roku 2016 v ČR získala Škoda Superb třetí generace. V hlasování odborné poroty vůz zvítězil před Opelem Astra, Subaru Levorg, Volvem XC90 a Fordem Mustang.

E15: Zemřel bývalý šéf OSN Butrus Butrus-Ghálí. Ve věku 93 let zemřel bývalý generální tajemník OSN Egypťan Butrus Butrus-Ghálí. Stál v čele mezinárodní organizace v letech 1992 až 1996.

Vložil: mp

Reklama

Copyright © 1990-2022 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz