Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

TISKOVÝ MONITOR - středa, 24. února 2016

25.2.2016 | 09:38 | Ze společnosti

TISKOVÝ MONITOR - středa, 24. února 2016

Titulní strany hlavních deníků

Deník E15 informuje, že se dědicové výtvarníka Zdeňka Milera, tvůrce legendárního Krtka, sejdou znovu u soudu. Hospodářské noviny zmiňují problémy lidí s dluhy a exekucemi. Deník Právo a Lidové noviny oznamují trest pro Radovana Krejčíře. Mladá fronta DNES se vrací ke kauze šikany na pražské škole Na Třebešíně. Deník se věnuje kotlíkovým dotacím.

Zprávy

HN: Počet podnikatelů loni stoupl o 4 000 na 976 tisíc. Počet podnikatelů, kteří si v Česku samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, stoupl podle evidence České správy sociálního zabezpečení v roce 2015 meziročně o 4 tis. na 976 tis. V samotném posledním kvartále ovšem počet podnikatelů klesl proti předchozímu čtvrtletí o 15 tis. Jako hlavní zdroj příjmů má podnikání 579 tis. živnostníků.

E15: Loni výrazně přibylo nových podniků. V loňském roce v Česku vzniklo téměř 27 tis. nových firem, což je nejvíce od roku 2007. Jejich celkový počet se blíží 431 tis. a meziročně stoupl o necelých 5 %.

E15: Den daňové svobody bude letos 20. června. Češi letos přestanou pracovat na stát o dva dny později než loni. Letos připadá tzv. den daňové svobody podle výpočtu poradenské společnosti Deloitte na 20. června. Právo: Končí lhůta pro kontrolní hlášení. Již zítra končí lhůta pro podání historicky prvních kontrolních hlášení. Finanční správě bylo ke včerejšku podáno 70 tis. kontrolních hlášení z očekávaných 300 tis.

HN: Češi se topí ve velkých dluzích. Problémy s nesplácením vypůjčených peněz jsou v Česku největší za poslední roky. Dluhy trápí každého 10. člověka a zhruba 380 tis. lidí má více než čtyři exekuce. Ministerstvo spravedlnosti proto připravuje změnu zákona, která má úvěrové firmy přimět, aby slepě nepůjčovaly každému. Pokud firmy poskytnou úvěr lidem, kteří jím pouze hradí úvěr druhý, ponesou náklady na exekuce lidí bez majetku.

Mf DNES: Němci neinvestují. Je nenormální doba. Podnikatelská důvěra v Německu klesla třetí měsíc po sobě a je nejnižší za více než rok. Zároveň tamní firmy investují stále méně. Nižší investice mohou ohrozit celou Evropu. Právo: Trestat firmy za pomluvu? Likvidační, varují vydavatelé. Sněmovna bude brzy probírat novelu zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Její součástí může být nově i trestný čin pomluvy. Vydavatelství se obávají, že by to v praxi znamenalo i likvidační hrozbu pro média.

HN: Sobotka: Vystoupení z unie může po Británii řešit i Česko. Pokud Británie vystoupí z EU, čeká premiér Bohuslav Sobotka podobné debaty i v Česku. Případným odchodem, před nímž varuje, by se podle něj Česká republika vrátila do sféry vlivu Ruska. Britové budou o setrvání v EU rozhodovat v červnovém referendu. Tábory příznivců i odpůrců jsou zatím vyrovnané. Za setrvání v unii bojuje britský premiér David Cameron, proti jsou ale i někteří členové jeho kabinetu.

2 LN: Mládkův resort trumfl i odměny Nagyové. Jeden z náměstků ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka obdržel k platu bonus 1,3 mil. Kč. Kdo to byl, ale není možné zjistit. Jména úředníků resort navzdory zákonu tají. Odměny Jany Nagyové, tehdejší vrchní ředitelky kabinetu předsedy vlády a zároveň přítelkyně Petra Nečase, v roce 2011 činily 1,2 mil. Kč.

E15: Technologická agentura musí získat větší vliv. Současný zákon o podpoře výzkumu zatím nezná nic jiného než dotace. Soukromé peníze do systému nemohou. Novela zákona by měla umožnit flexibilnější kombinaci státních a soukromých prostředků. Změnu podporuje i Hospodářská komora. Její členové, velké i malé firmy, chtějí nyní do výzkumu investovat. V Česku je podle předsedkyně Technologické agentury ČR Rut Bízkové zhruba 600 firem, které do výzkumu ročně vynaloží mnoho mil. Kč.

Právo: ČSÚ: Z Česka odtékají stovky miliard. Od ledna do září loňského roku vytvořila tuzemská ekonomika, která nyní zažívá období více než 4% růstu, HDP ve výši 3,3 bil. Kč v běžných cenách. Z této sumy ale v Česku zůstalo jen 3,02 bil. Kč. Rozdíl (zhruba 285 mld. Kč) odtekl do zahraničí. Jedná se především o čerpání zisků z přímých zahraničních investic, příjmů z práce v zahraničí, úroků a povinných odvodů do společného rozpočtu EU. Během prvních tří kvartálů loňského roku z Česka odplynulo do ciziny 449 mld. Kč a ze zahraničí do ČR přiteklo pouze 164 mld. Kč.

Deník: Česko platově diskriminuje invalidy. Ombudsmanka Anna Šabatová žádá Ústavní soud, aby zrušil nařízení vlády stanovující minimální mzdu pro invalidní důchodce. Šabatová chce, aby byla minimální mzda pro všechny stejná. Nynější nařízení vlády stanovuje minimální mzdu pro zdravé zaměstnance 9 900 Kč měsíčně a pro invalidní zaměstnance 9 300 Kč měsíčně. Podle ombudsmanky se jedná o přímou diskriminaci.

E15: Naftu má z Německa přepravit Čepro. Zakázku na převoz nafty ze skladů společnosti Viktoriagruppe v německém Kraillingu získá zřejmě státní Čepro. Za převoz by měla firma získat 60 mil. Kč bez DPH.

Právo: Soud osvobodil exnáměstka Šišku v kauze miliardové zakázky. Pražský městský soud včera osvobodil bývalého prvního náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku, který chtěl údajně nezákonně zajistit firmě IBM miliardovou zakázku na kontrolu sociálních dávek. Zprošťující verdikt si vyslechl i Vladimír Smejkal, který podle obžaloby vypracoval pro ministerstvo nepravdivý posudek. Soud konstatoval, že skutky obou mužů nebyly trestným činem. Státní zástupce se proti rozhodnutí soudu ihned odvolal.

E15: Krejčíř dostal v JAR 35 let vězení. Radovan Krejčíř byl včera v Johannesburgu odsouzen k 35 letům vězení za pokus o vraždu, únos a obchod s drogami. Rozsudek ještě není pravomocný, protože Krejčíř ihned sdělil, že se odvolá. Česko dál usiluje o jeho vydání. HN: Strojírny ŽĎAS chtějí Číňané. Vyjednávání o prodeji významných českých strojíren ŽĎAS jde do finále. Nejvyšší nabídku na druhého největšího zaměstnavatele na Vysočině dala čínská skupina CEFC. Částka přesahuje 2 mld. Kč.

HN: T-Mobile propojí auta s chytrými mobily. Operátor T-Mobile chce letos spojit auta s mobily. Prostřednictvím malého diagnostického přístroje napojeného na řídící jednotku auta budou moci řidiči sledovat provozní data vozidla.

HN: Mars stahuje tyčinky z 55 zemí, včetně Česka. Výrobce cukrovinek Mars stahuje v 55 zemích, včetně Česka, své výrobky. Zákazník v Německu totiž v tyčince Snickers našel červený plast. Z českého trhu stahuje firma sáčky Snickers minis s trvanlivostí do 10. července 2016, multipacky Mars s daty spotřeby 4. září a 9. října 2016 a sáčky Mars minis 170 g s datem spotřeby do 11. října 2016. 

Vložil: mp

Reklama

Copyright © 1990-2022 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz