Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

TISKOVÝ MONITOR - středa, 9. března 2016

10.3.2016 | 13:16 | Regionalní

TISKOVÝ MONITOR - středa, 9. března 2016

Titulní strany hlavních deníků

Deník E15 se věnuje plánované výstavbě letiště ve Vodochodech. Hospodářské noviny informují o vládním záměru trestat firmy již za přípravu daňového úniku. Deník Právo řeší zprávu organizace Amnesty International o diskriminaci Romů, která je podle soudu nepravdivá. Mladá fronta DNES uveřejňuje návrh z dílny ČSSD na omezení přídavků na děti. Lidové noviny píší o vyjednávání evropských politiků s Tureckem při řešení imigrační krize. Deník nabádá ke kontrole lékařem vykázané péče u zdravotních pojišťoven. 

Zprávy

 
HN: Příprava úniku daní bude zločin. Vláda přitvrzuje v boji proti daňovým únikům. Aby byl dnes člověk za daňové podvody potrestán, musí stát o peníze skutečně ošidit. Nově může jít do vězení už za to, když bude takovou věc plánovat. Trestání přípravy daňového úniku by se mělo rozjet od příštího roku. Za přípravu daňového podvodu hrozí vězení od půl roku do 10 let. Trest mohou dostat nejen majitelé firem, ale i samotní daňoví poradci.
 
HN: Zákon firmám přikáže předcházet stresu zaměstnanců. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce prosadit povinnost zaměstnavatelů předcházet stresu na pracovištích. Následuje tak celoevropský trend. Jak budou vypadat kontroly, zda firma prevenci proti stresu nezanedbala, není zatím jasné. V novele zákoníku práce je pouze jedna věta, která zaměstnavateli tuto povinnost ukládá. Novela firmám mj. také přikazuje předcházet násilí a obtěžování.
 
HN: Nezaměstnanost v únoru byla nejnižší od roku 2009. Nezaměstnanost v Česku v únoru klesla na 6,3 % z lednových 6,4 %. Uchazečů o práci bylo celkem 461 254. Volných míst nabízeli zaměstnavatelé 114 826, což je nejvíce od října 2008, oznámil Úřad práce ČR. Meziročně klesla nezaměstnanost výrazněji, loni v únoru činila 7,5 %. Letošní únorová hodnota je nejnižší od roku 2009.
 
E15: Čtvrtina velkých firem chce přijímat další lidi. České firmy hlásí pro 2. čtvrtletí mírný optimismus. Nárůst pracovníků očekává celkově 7 % zaměstnavatelů, naopak propouštět zamýšlí 3 % firem. Z velkých podniků chce nabírat více než čtvrtina, ukázal průzkum Manpower Index trhu práce.
 
HN: V českém autoprůmyslu pracuje přes 115 tisíc lidí. Počet zaměstnanců v tuzemských automobilkách a u výrobců dílů loni vzrostl o 4 % na 115 351 lidí. Průměrná mzda v odvětví se zvýšila o 3,6 % na 33 274 Kč, a byla tak o více než čtvrtinu nad průměrnou mzdou v Česku, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
 
Právo: Marksová chce snížit rozdíl ve výdělcích žen a mužů. Ministerstvo práce a sociálních věcí spustí na jaře velkou kampaň s názvem „22 procent k rovnosti“, která má upozornit na rozdíly ve výdělcích žen a mužů a má pomoci k jejich setření. Podle viceprezidentky HK ČR Ireny Bartoňové Pálkové by se však 76 mil. Kč vyčleněných na tuto kampaň mělo spíše užít na aktivity přispívající na fungující systém pro zaměstnávání žen a ne na osvětové kampaně, na kontrolní činnost orgánů inspekce práce a vzdělávání státních úředníků.
 
2 HN: Vyslání pracovníka do ciziny má být pro firmy dražší. Unii čeká další konflikt. Evropská komise se snaží chránit země s vyššími příjmy. Pracovní síla ze střední a východní Evropy by se měla prodražit. Podle evropského návrhu by společnosti pracovníkovi vyslanému do zahraničí měly platit nově nejen minimální mzdu, jaká je v dané zemi, ale zároveň všechny tamní příplatky či příspěvky. V Česku by se tato pravidla dotkla několika desítek tis. zaměstnanců.
 
HN: ČNB v lednu intervenovala za 58 miliard korun. Česká národní banka v lednu na devizovém trhu intervenovala proti posilující koruně v objemu přesahujícím 58 mld. Kč. Od zahájení intervencí v roce 2013 do konce letošního ledna centrální banka intervenovala za více než 0,5 bil. Kč.
 
Mf DNES: Čtyři děti a dost. Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna navrhuje omezit přídavky na děti. Zaskočil tím své spolustraníky i pravicové poslance. Podle jeho návrhu by měsíční přídavek na dítě, který v současnosti činí od 500 do 700 Kč na dítě, bylo možné čerpat max. na čtyři děti. Na páté a další dítě by už rodiče nepobírali nic.
 
HN: E-cigarety možná poslanci v restauracích nezakážou. Navrhovaný zákaz kouření v restauracích, barech a jiných zařízeních se možná nebude vztahovat na elektronické cigarety. Mohl by se také rozšířit výčet veřejných budov, v nichž by provozovatelé směli mít oddělené kuřárny. Vyplývá to z poslaneckých úprav tzv. protikuřáckého zákona.
 
E15: Přebytek zahraničního obchodu v lednu vzrostl. Zahraniční obchod Česka skončil v lednu v přebytku 19,3 mld. Kč, to je meziročně o 0,7 mld. Kč více. Vývoz vzrostl o 2,4 % na 266,1 mld. Kč, dovoz se zvýšil o 2,3 % na 246,7 mld. Kč.
 
E15: Zisk zemědělství se loni propadl o desítky procent. České zemědělství bylo podle prvních odhadů i v loňském roce ziskové, hospodářský výsledek oboru ale prudce klesl. Podle propočtů Zemědělského svazu činil propad zhruba 50 % na 9 mld. Kč. Na propadu se podle svazu podepsala např. mléčná krize.
 
Právo: Státy EU se dohodly na výměně daňových dat nadnárodních firem. Země EU se v úterý shodly na doplnění pravidel o výměně daňových informací tak, aby omezily možnost daňových úniků a přesouvání zisků nadnárodních firem. Dohoda předpokládá, že velké nadnárodní firmy budou muset poskytovat daňovým úřadům v každé zemi, kde působí, zprávy o svých příjmech, ziscích a zaplacených daních.
 
E15: Eurozóna ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla o 1,6 procenta. Meziroční růst HDP eurozóny byl v posledním kvartále loňského roku podle zpřesněných údajů 1,6 % místo doposud uváděných 1,5 %.
 
E15: Letiště v ohrožení. Investiční skupina Penta se potýká s novou překážkou při její snaze vybudovat ve Vodochodech letiště pro nízkonákladové lety. Plánovaná výstavba křižovatky s dálnicí D8, která je pro letiště stěžejní, je ohrožena. Město Odolena Voda, do jehož působnosti pozemek patří, totiž hodlá vyhlásit v místě plánovaného sjezdu z dálnice D8 stavební uzávěru. Město se bojí zahuštění dopravy.
 
HN: Češi jsou rekordmany v pobytu ve vězení. Česko patří do první pětice zemí s nejvyšší průměrnou délkou pobytu lidí ve vězení. Delší dobu v průměru za mřížemi stráví už jen lidé v Moldavsku, Portugalsku, Ázerbájdžánu a Rumunsku. Vyplývá to ze studie SPACE zveřejněné Radou Evropy. V Česku lidé v roce 2014 strávili ve vězení v průměru 21,4 měsíce.

Vložil: mp

Reklama

Copyright © 1990-2021 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz