Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

TISKOVÝ MONITOR - úterý, 15. března 2016

17.3.2016 | 20:51 | Ze společnosti

TISKOVÝ MONITOR - úterý, 15. března 2016

Titulní strany hlavních deníků

Deník E15 se věnuje vývoji kauzy Čapí hnízdo. Hospodářské noviny píší o migrační krizi. Lidové noviny informují o plánované změně bodového systému pro řidiče. Deník Právo se zabývá šibenicemi na demonstracích. Mladá fronta DNES zmiňuje chystaný zákon umožňující homosexuálním párům adopci dětí jejich registrovaných partnerů. Deník se zaměřil na světové památky mizející vlivem válečných konfliktů. 

Zprávy

LN: Bez rychlé sítě Česku utečou německé zakázky. Česko v rozvoji vysokorychlostního internetu zatím za okolními státy zaspává a riskuje tak, že bez modernizací přijde o některé zakázky. Důležité je srovnat krok hlavně s Německem, které je pro českou ekonomiku klíčovým partnerem. Tomu by mělo napomoct 14 mld. Kč evropských dotací, které jsou ale zatím v nedohlednu. „Riziko hospodářských ztrát je reálné. Vysokorychlostní sítě budou v dlouhodobém horizontu hrát klíčovou roli,“ upozornila Hana Továrková, předsedkyně sekce IT a telekomunikací Hospodářské komory. Pokud politikové potřebný Národní plán rozvoje sítí nové generace nevyhotoví a neschválí do konce roku, Brusel si peníze na rozvoj internetu nechá.

HN: Německá vláda finančně podpoří rychlejší internet. Německá vláda hodlá vytvořit fond v objemu 10 mld. eur (zhruba 270 mld. Kč) na podporu investic do rychlejšího internetu na venkovských oblastech. Německo totiž za své úspěchy v oblasti exportu vděčí malým podnikům, které sídlí většinou v oblastech mimo velká města.

E15: Růst maloobchodu zpomalil. Tržby v maloobchodě bez prodejů aut v lednu zpomalily meziroční růst na 4,6 %, loni v prosinci se tržby zvýšily o 6,7 %. Data zveřejnil Český statistický úřad. Lidé utratili více než před rokem hlavně v internetových a zásilkových obchodech, rostly také tržby za pohonné hmoty a potraviny. HN: Výroba v eurozóně se vrátila k růstu. Průmyslová výroba v eurozóně se v lednu zvýšila o 2,1 %, zatímco v prosinci loňského roku o 0,5 procenta klesla, oznámil Eurostat. Meziroční tempo růstu výroby dosáhlo 2,8 %.

HN: Deflace na Slovensku byla v únoru 0,4 procenta. Tempo deflace na Slovensku se v únoru zpomalilo. Spotřebitelské ceny v meziročním srovnání klesly o 0,4 %, v lednu byly nižší o 0,6 %. Informoval o tom slovenský statistický úřad.

E15: Projektových prací výrazně přibývá. Veřejní investoři vypsali v lednu výběrová řízení na projektové práce za 2,36 mld. Kč. Meziročně je to 45krát více. Jde zároveň o nejvyšší měsíční hodnotu za poslední 3 roky. Důvodem tak výrazného růstu byla především zakázka v hodnotě 1,3 mld. Kč od společnosti E.ON Distribuce a také zakázka Dopravního podniku Praha za 800 mil. Kč. Data o veřejných zakázkách zpracovala společnost CEEC Research.

LN: 30 změn pro řidiče. Reforma bodového systému zavádí vysoké pokuty. Nově si řidiči automobilů např. za jízdu na červenou budou muset připravit až 25 tis. Kč, za jízdu pod vlivem alkoholu až 75 tis. Kč. Ministerstvo dopravy chce změny bodového systému stihnout prosadit do konce volebního období, tedy zhruba do podzimu 2017.

2 HN: V Česku pracuje 2 557 lékařů cizinců. V českých nemocnicích pracuje 2 557 cizinců, což je pětkrát více než v roce 1989. Podle České lékařské komory (ČLK) ale nejsou lékaři z ciziny vždy tak kvalitní jako čeští, kteří odcházejí za lepšími výdělky do vyspělých zemí EU. Jedinou možností, jak zbrzdit hromadné odchody absolventů českých lékařských fakult i zkušených lékařů z českých nemocnic, je zásadní růst platů, tvrdí prezident ČLK Milan Kubek.

Právo: Mladí ze Západu míří do Česka. Cítí se tu bezpečněji. Do Česka se pozvolna stěhují mladí lidé ze západoevropských zemí. Snadněji tu seženou práci a hlavně se tu cítí bezpečněji. Vyplývá to z průzkumů Evropské unie. Od roku 2004 se počet cizinců ze zemí EU v Česku podle Českého statistického úřadu zvýšil 2,3krát na současných 184 500.

HN: Úřad loni uložil pokuty za 2,083 miliardy korun. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) loni uložil na základě prvostupňových rozhodnutí v oblasti hospodářské soutěže pokuty za 2,083 mld. Kč. Podle ÚOHS jsou sankce nejvyšší v historii a desetkrát vyšší než v roce 2014. Hlavní podíl na výsledné částce má ale velký kartel stavebních firem. Jen v tomto případě dosáhla pokuta v prvním stupni přes 2 mld. Kč.

Právo: ČOI našla nedostatky ve 38 % pneuservisů. Česká obchodní inspekce zjistila, že řada pneuservisů porušuje předpisy. Nedostatky zjistili inspektoři při 77 z celkových 204 kontrol. Nejčastěji porušovali pracovníci pneuservisů povinnost informovat zákazníky o ceně nabízených služeb.

E15: Školství žádá o osmnáct miliard více. Ministryně školství Kateřina Valachová požaduje pro příští rok zvýšení rozpočtu svého rezortu o 18 mld. Kč. Jednala už o tom s ministrem financí Andrejem Babišem. Částka mj. zahrnuje zvýšení platů učitelů o 10 %. Právo: Benzín zdraží až na 28 Kč. Benzín by měl na konci března zdražit až na 28 Kč za litr. Zatímco za poslední týden ceny benzínu stouply podle agentury CCS o 13 haléřů až k hranici 26,57 Kč za litr, v nejbližších týdnech by mělo zdražování cen značně zrychlit. Důvodem je výrazný růst cen pohonných hmot na burze v Rotterdamu.

Mf DNES: Jak vystopovat špinavé peníze. Podle detektivů z Finančního analytického útvaru probíhá nejvíce finanční kriminality v oblasti daní. Na účtech podezřelých zadržel loni útvar celkem 5,5 mld. Kč. Daňové podvody jsou stále propracovanější. Podvodníci si podle analytiků v současnosti najímají účetní i daňové a právní experty. Právo: Plzeňský Prazdroj prodal deset milionů hektolitrů piva. Plzeňský Prazdroj loni prodal v Česku a v cizině 10 mil. hektolitrů piva, zhruba stejně jako v roce 2014. Vývoz do více než 50 zemí posílil o 12 %, prodej na domácím trhu o 1,5 %.

E15: Babišovo hnízdo. Ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš čelí tlaku, který ve své politické kariéře ještě nezažil. Na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny ve středu 23. března bude muset objasňovat možný dotační podvod v souvislosti s farmou Čapí hnízdo, která spadá pod jeho Agrofert. Premiér Bohuslav Sobotka nechce s Babišem o evropské dotaci jednat. Je to podle něj věc policie a soudů. Babiš považuje kauzu Čapí hnízdo za politickou kampaň.

HN: STEM: Důvěra Čechů v EU a EP je rekordně nízká. Evropské unii nyní důvěřuje 29 % Čechů, Evropskému parlamentu 24 %. U obou institucí se důvěra občanů propadla na historické minimum, ukázal aktuální průzkum agentury STEM.

E15: Americké domácnosti jsou nejbohatší v historii. Bohatství domácností v USA je podle Fedu rekordní. Čistý majetek amerických domácností a neziskových organizací loni vzrostl o 14 % na 80,7 bil. dolarů. Podle jiných studií se ale prohlubuje nerovnost v distribuci bohatství.

HN: Putin nařídil stahování ruských sil ze Sýrie. Ruský prezident Vladimir Putin včera nařídil zahájit od 15. března stahování hlavních ruských sil ze Sýrie, protože podle něj svůj základní úkol již splnily. 

Vložil: mp

Reklama

Copyright © 1990-2022 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz