Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

TISKOVÝ MONITOR - úterý, 23. února 2016

23.2.2016 | 21:09 | Ze společnosti

TISKOVÝ MONITOR - úterý, 23. února 2016

Titulní strany hlavních deníků

Deník E15 a Mladá fronta DNES informují o trestech a vysokých pokutách v kauze neoprávněných licencí pro solární elektrárny. Hospodářské noviny píší o nakupování potravin přes internet. Lidové noviny se věnují uprchlické krizi. Deník Právo popisuje, jak funguje deportace cizinců z České republiky. Deník se zaměřil na Národní galerii. 

Zprávy

E15: Přísné tresty za solární podvody. V kauze neoprávněného získání licence pro solární elektrárny dostala šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková nepravomocný trest 8,5 roku vězení. Soud Vitáskovou potrestal za to, že zabránila přezkumu licencí pro solární elektrárny patřící synům podnikatele Zdeňka Zemka. Podle soudu elektrárny licenci na konci roku 2010 dostat neměly. Vzniklá škoda by podle státního zástupce mohla za dvacet let dosáhnout 2 mld. Kč.

Mf DNES: Domácnosti by si pohoršily, spočítal Sobotka tarify. Nový systém tarifů pro platbu elektřiny, který navrhl Energetický regulační úřad, by podle analýzy Ministerstva průmyslu a obchodu znamenal zdražení pro více než 38 % domácností a 91 % podnikatelů s malou spotřebou. V návaznosti na to premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že je návrh nových tarifů špatný a je třeba ho přepracovat. Se změnou tarifů podle něho není třeba spěchat a měla by jí předcházet rozsáhlá debata.

Právo: EIB otevřela své zastoupení v Praze. Evropská investiční banka (EIB) otevřela českou pobočku. Otevření kanceláře vychází z rozhodnutí banky zřídit pobočky ve všech zemích EU. Pobočka bude vedle kontaktu s klienty zajišťovat i poradenství. EIB se podílí také na financování Evropského fondu pro strategické investice (EFSI), který je nástrojem takzvaného Junckerova investičního balíčku. „Junckerův investiční balíček může představovat jeden z pozitivních impulzů, jak rozhýbat evropskou ekonomiku. Tedy i pro ČR znějí velmi aktuálně a přitažlivě oblasti, kam by chtěla Evropská komise investice nasměřovat,“ uvedl prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

E15: Částečný úvazek v Česku je vzácnost, která láká. Tuzemské firmy nabízejí možnost práce na částečný úvazek jen velmi zřídka. Češi by přitom o tuto formu zaměstnání stáli. Česko tak značně zaostává za průměrem EU. Zatímco v Česku se podíl částečných úvazků na ostatních typech pohybuje kolem 6 %, průměr EU dosahuje 20 %.

HN: Velké dopravní stavby jsou v ohrožení. U 98 dopravních staveb v Česku za celkem 130 mld. Kč hrozí problémy při čerpání dotací z EU, řekl jihomoravský poslanec ČSSD Jiří Petrů. Dosud se mluvilo o 64 stavbách za 90 mld. Kč. EU u nich požaduje nové posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), což může projekty zdržet o několik let.

Mf DNES: Sliby chyby vlády: Třetina zakázek je bez soutěže. Ministerstva, úřady či kraje loni uzavřely rekordně vysoký počet zakázek, kde vítězná firma nemusela s nikým jiným soutěžit. Ukazují to data společnosti EconLab. Podle nich každá třetí zakázka byla zadaná tak, že se nikdo jiný do soutěže nepřihlásil nebo úřad nikoho jiného neoslovil. Celkem takto přes zakázky proteklo 55 mld. Kč.

2 HN: Daňové triky velkých korporací mají v Česku odhalit speciální týmy. Na pobočkách finančních úřadů pozvolna vznikají speciální týmy právníků a kontrolorů, které se zaměřují výhradně na nadnárodní koncerny. Podle eurokomisaře pro finanční otázky Pierra Moscoviciho přijde EU ročně kvůli daňovým únikům nadnárodních koncernů až o 70 mld. eur. V Česku je to podle vládních odhadů 5 mld. Kč ročně.

HN: Obliba on-line potravin roste. Pohodlné on-line nakupování potravin objevuje stále více Čechů. Loni lidé přes e-shop nakoupili potraviny za 2 mld. Kč, letos to má být dvakrát tolik. Jasnou jedničkou je v Česku potravinový internetový obchod řetězce Tesco. Lidé přes něj loni nakoupili jídlo za zhruba 1 mld. Kč.

HN: Do hotelů se vrátily zlaté časy. Mají už více hostů než před krizí a mohou zvyšovat ceny. Obsazenost tuzemských hotelů byla loni nejvyšší od dob před krizí a umožnila navyšovat ceny více než v předchozích letech. Zájem rostl navzdory citelnému propadu ruské klientely, kterou se ale s výjimkou Karlových Varů podařilo až nečekaně rychle nahradit. České hotely v loňském roce navštívilo celkem 12,05 mil. hostů.

E15: ČEZ ztrojnásobí kapacitu zelených elektráren. V příštích osmi letech chce energetická skupina ČEZ ztrojnásobit kapacitu v obnovitelných zdrojích. Z nynějších 800 MW by se měl výkon dostat na 2 400 MW. ČEZ se chce zaměřit na nákup a výstavbu zelených elektráren v Německu, Francii a Velké Británii.

LN: Státu chybějí IT odborníci. Státní úřady spravují stále více citlivých dat firem i občanů. Českým úřadům ale chybějí kvalitní IT odborníci, kteří by data dobře chránili před kybernetickými útoky. Důvodem jsou tabulkové platy. Průměrné mzdy na stejných pozicích se mezi státní a soukromou sférou liší o tisíce a rozdíly se každý rok zvyšují. Výchova vlastních lidí zase naráží na zákon o státní službě.

E15: Hrozba brexitu vystrašila investory. Britská libra včera zažila nejhorší den od srpna 2015. Vůči americkému dolaru oslabila o více než 1,5 %, cože je pro měnové trhy velmi výrazný jednodenní pohyb. Hrozba britského odchodu z EU, tzv. brexit, bude mít podle analytiků na trhy stejně negativní dopad jako skotské referendum o nezávislosti v roce 2014 či loňské parlamentní volby.

HN: Rozpad Schengenu by stál až 1,4 bilionu eur. Rozpad schengenského systému volného pohybu osob bez hraničních kontrol by mohl stát EU až 1,4 bil. eur během deseti let. Ukazuje to studie německého institutu Prognos.

E15: USA a Rusko plánují od soboty příměří v Sýrii. Zástupci USA a Ruska se dohodli, že příměří v Sýrii by mohlo začít platit v sobotu 27. února. Boje mají zastavit jednotky syrské armády i opozičních skupin. Dohoda nezahrnuje Islámský stát a Frontu An-Nusrá

Vložil: mp

Reklama

Reklama
Oprava a servis kuchyňských zařízení

Reklama
Nový a použitý kancelářský i bytový nábytek

Reklama
Jóga, nejen pro zdravá záda

Reklama
Práce, brigáda - sezónní prodej ovoce a zeleniny

Reklama
JK Autosevis

Reklama
Restaurace Na Hradbách - Hudební večery

Reklama

Reklama
Eurotranslation

Reklama
Ford Kuba

Reklama
Auto Taube

Meteoradar

TV FonkaGym TVOnline kamery

Náměstí J. A. Alise
Online kamera - Autobusové nádraží
Nemocnice
Dvořákovo nábřeží
Pražská ulice
Náměstí 17. listopadu
Náměstí T. G. Masaryka
Jiráskovy sady
Plavecký bazén
Zimní stadion
Aquapark Příbram

Podporujeme
Spolek ve čtvrtek

Copyright © 1990-2022 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz