Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

TISKOVÝ MONITOR - úterý, 8. března 2016

09.3.2016 | 09:49 | Ze společnosti

TISKOVÝ MONITOR - úterý, 8. března 2016

Titulní strany hlavních deníků

 
Deník E15 řeší ztrátovou těžbu uhlí v Česku a Polsku. Hospodářské noviny uveřejňují výsledky studie, která tvrdí, že každý veřejný výdaj není na úkor daňových poplatníků. Deník Právo tvrdí, že řád maltézských rytířů rozhodnutím Státního pozemkového úřadu nakonec nezíská lukrativní pozemky za miliardy korun. Mladá fronta DNES se věnuje tzv. protikuřáckému zákonu. Lidové noviny píší o slovenském krajně pravicovém politikovi Marianu Kotlebovi. Deník přibližuje krizi v tuzemském dřevařském odvětví.

Zprávy

 
E15: Češky pracují zdarma do 17. března. Rozdíl v platovém ohodnocení mezi muži a ženami činí v České republice 22 %. Ženy tedy musí pracovat více než 2,5 měsíce navíc, aby tento rozdíl dohnaly. Téhož výsledku, který jejich mužští kolegové v práci získali do konce minulého roku, dosáhnou ženy až letos 17. března. Česká republika zaujímá v rovnosti platů oproti ostatním evropským zemím nejnižší příčky.
 
LN: Nedělní nakupování rozděluje Evropu. Velká část evropských zemí, včetně Česka, nyní diskutuje o otevírací době obchodů o svátcích a nedělích. Omezování prodejní doby u obchodníků s plochou nad 200 m2 o některých svátcích v Česku prosazují senátoři ČSSD a kladné stanovisko mají i od KDU-ČSL a KSČM. Proti tomuto návrhu se staví Hospodářská komora ČR, podle které je jakákoliv regulace prodejní doby zákonem pouze neodůvodněným
zásahem státu do liberálního podnikatelského prostředí.
 
Mf DNES: Cena konečná? Zákon dovolí přihodit polovinu navíc. Nová verze zákona o veřejných zakázkách má začít platit od půlky dubna. Klíčové hlasování čeká poslance dnes. Novela výrazně zvyšuje limity, od jaké částky se musí soutěžit otevřeně. Místo 10 mil. Kč stačí otevřená soutěž až na zakázky od 50 mil. Kč. Podle pozměňovacího návrhu mohou také firmy navýšit ceny u jednotlivých položek až o 50 %, celkově pak o 30 % z ceny zakázky.
 
HN: Zakažte kouření v autě, kde je dítě. Poslanci chtějí omezit kuřáky v zoo i na zastávkách. Na české řidiče se připravuje v Poslanecké sněmovně další omezení. Zákonodárci hodlají zakázat kouření během jízdy, pokud v autě jede také dítě. Jde o jednu ze změn v tzv. protikuřáckém zákoně, který v úterý ve druhém čtení projednají poslanci. Novela má např. zakázat kouření v restauracích, ale i omezit prodej alkoholu.
 
HN: Děti ve školce státu vydělávají. Za každé další dítě, které je ve školce, zatímco jeho rodiče pracují, získá státní rozpočet v průměru 10 tis. Kč ročně. Tvrdí to studie ekonomického think tanku IDEA při CERGE-EI. Podle ekonomů se tak investice do školek vyplatí. Zaměstnaný rodič vydělává více peněz, platí z nich daně a odvádí pojistné, na čemž
stát vydělá. S dětmi doma zůstávají většinou matky. Zaměstnanost žen s jedním nebo více dětmi se v Česku pohybuje kolem 40 %, průměr EU je přitom přes 60 %.
 
E15: Lékaři opět kritizují vládu a požadují více peněz. České nemocnice shánějí téměř 1 tis. lékařů. Vyplývá to z průzkumu České lékařské komory. Ta vyzvala vládu k přijetí záchranného plánu pro tuzemské zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček i premiér Bohuslav Sobotka iniciativu lékařské komory přivítali.
 
Právo: Modernizace koridorů se zpozdí o 11 let. Modernizace třetího a čtvrtého železničního koridoru, která má zrychlit vlakovou dopravu mezi Českem, Německem, Rakouskem a Slovenskem, se stále více protahuje. Původně měla být hotova již v roce 2010. Nyní je ale jasné, že se jí nepodaří dokončit dříve než v roce 2021. Upozornil na to
Nejvyšší kontrolní úřad. Největší průtahy provázejí přípravy projektů.
 
HN: Češi loni utratili přes karty o pětinu více peněz. Rychlému růstu pomáhají bezkontaktní platby. Češi loni prostřednictvím bezkontaktních karet zaplatili za nákupy rekordních 447,4 mld. Kč, o 20 % více než v roce 2014. Podle statistiky Sdružení pro bankovní karty stoupl objem plateb za posledních 10 let čtyřnásobně. Provozoven, kde lze platit kartou, bylo v Česku ke konci roku 2015 téměř 108 tisíc. To je 18% meziroční nárůst.
 
E15: Češi hojně využili levné letenky. Společnost Student Agency prodala loni v Česku letenky za 2,74 mld. Kč, meziročně o 7 % více. Největší konkurent Asiana utržila celkem 2,7 mld. Kč, o téměř 25 % více než loni. Ceny letenek se u řady destinací ocitly na nejnižší úrovni za posledních 5 let.
 
E15: Černé vyhlídky těžby uhlí. Západ Evropy na těžbu černého uhlí již rezignoval a poslední funkční doly postupně uzavírá. Východní státy Evropy se pořád snaží dobývání tradičního nerostu alespoň částečně zachovat. Tyto snahy ale komplikují ceny uhlí na světových trzích, které vytrvale klesají. Ještě větší problémy než české OKD, jež letos uzavře důl Paskov, má Polsko. Těží se tam 10krát více uhlí než v Česku a horníci jsou tam mnohem bojovnější.
 
E15: Konzervy pro stát dodá Hamé. Po 3 letech stát vybral firmu, která poskytne Správě státních hmotných rezerv masové konzervy. Zakázku na 3 roky zahrnující dodávku 120 tun šunkových a vepřových konzerv a jejich ochranu a obměnu získala společnost Hamé. Správa státních hmotných rezerv za to zaplatí téměř 15 mil. Kč.
 
Právo: Úřad zastavil vydávání pozemků za miliardy maltézským rytířům. Státní pozemkový úřad podle informací Práva zrušil veškerá rozhodnutí své pražské pobočky, díky kterým získal řád maltézských rytířů lukrativní pozemky v pražské Březiněvsi. Jejich hodnota se odhaduje na několik mld. Kč.
 
HN: Společnost Clever Maps rozjíždí on-line tržiště s půdou. V Česku vzniklo první on-line tržiště s půdou. Na internetových stránkách Moře půdy mohou nyní vlastníci zemědělských pozemků své majetky vydražit.
 
Právo: Ceny benzínu do léta už neklesnou. Ceny pohonných hmot v Česku, které jsou nyní nejnižší za několik let, začnou po měsících zlevňování opět růst. Nejméně do léta už nižší nebudou. V nejbližších dnech lze očekávat nárůst ceny benzínu i nafty o několik desítek haléřů.
 
Mf DNES: Miliardář Valenta kupuje televizi. A chce další média. Senátor Ivo Valenta kupuje prostřednictvím firmy Our Media 34 % akcií regionální televize Praha TV. Ta po roce 2014 vyrostla na základech televize Metropol. Televizi Praha TV naladí až 2,8 mil. lidí v hlavním městě a středních Čechách.
 
E15: Zeman s Babišem možná projednají volby. Prezident Miloš Zeman se příští týden setká s ministrem financí Andrejem Babišem. Mohli by zřejmě jednat i o návrhu šéfa ANO, který kvůli sporům ve vládě zmínil možnost posunout volby do sněmovny už na červen 2017.
 
E15: Kysilka jde do dozorčích rad rozvojových bank. V dozorčích radách Českomoravské záruční a rozvojové banky a České exportní banky zasedne bývalý viceguvernér České národní banky Pavel Kysilka.
 
E15: Kiska pověří sestavením nového kabinetu Fica. Slovenský prezident Andrej Kiska oznámil, že sestavením nové vlády po sobotních volbách dnes pověří předsedu vítězné strany Směr-SD a současného premiéra Roberta Fica.
 
E15: Odměny na Wall Street byly nejnižší za tři roky. Odměny obchodníků na Wall Street klesly loni na tříleté minimum. Průměrná odměna tamních makléřů loni činila 146 tis. dolarů (zhruba 3,5 mil. Kč), což je pokles o 9 % a nejnižší hodnota od roku 2012.

Vložil: mp

Reklama

Copyright © 1990-2022 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz