Václav Černý - fotbalová budoucnost pod drobnohledem

10.11.2014 | 12:38 | Rozhovory

Václav Černý - fotbalová budoucnost pod drobnohledem

S fotbalem začínal ve 3 letech, kdy ho k fotbalu přivedl otec Václav Černý (hl. trenér ČR U17). Už od mala prokazoval nesmírný talent a vždy byl tahounem mužstev, za které nastupoval. Často hrával s o 1-2 rok staršími spoluhráči a i přesto se dokázal prosadit. To neuniklo zájmu zahraničích klubů a po několika testech a stáží se Václav upsal Ajaxu Amsterdam, kde od 1.1.2014 nastupuje za tamní tým do 19 let. V mládežnických reprezetacích si připsal 39 startů a 12 gólů ve výběrech U16, U17 a U19.

Jak těžké pro tebe byl odejít do zahraničí v takovém věku?
Těžké to bylo určitě po osobní stránce, v tom, naučit se žít bez svých rodičů a blízkých,překousnout tu dálku. Po té fotbalové to na druhou stranu tak těžké nebylo, protože jsem s Ajaxem již měl zkušenosti z několika stáží a věděl jsem do čeho jdu.

Jak jsi se s tím vypořádal?
Po přestupu už to bylo snažší, kluci mě znali, brali mě jako jednoho z nich. Sice jsem si musel zvyknout na to, jak to v klubu chodí, jaká jsou pravidla, kdo jaké má postavení, tak to chvíli trvalo. 

Jak jsi si zvykl na život v Holandsku?
Život tady jsem si oblíbil, stadion je blízko, kluci jsou skvělý, vídame se i mimo fotbal v osobním životě. Na město mám taky jen samá pozitiva, ze začátku sice nebylo moc  času na poznávání Amsterdamu, ale teď už jsem tu jako doma.

Určitě kolem tebe před odchodem do Ajaxu kroužilo více klubů, prozradíš nám jaké?
Vědělo se o více klubech, které měli údajně zájem, sice nevím zda byli všichni v jednání, ale byl jsem na stážích v Juventusu, Hamburku či Chelsea. Také byl zájem z jiných zahraničních klubů, ať už z neměcka či anglie.

Proč jsi se rozhodl právě pro Amsterdam?
Ajax pro mě byla jasná volba. Všechno mi zde hned sedlo, práce s mládeží i lidi okolo a také jsem zde cítil větší šanci se v brzském věku prosadit do A-týmu.

S jakými nástrahami se musíš každodenně vypořádat?
Program je náročnej, hrajeme dvě soutěže (liga + liga mistrů) a vytížení je veliké. Každý den máme dva tréninky, ranní trénink je většinou zaměřen na sílu formou posilovny. Mezi 1. a 2. tréninkem mám školu, s holandštinou už nemám problém a následně mě  čeká 2. trénink. Na závěr dne, když je třeba, tak máme rozbor videa nebo rozhovory s trenéry. 

Co by jsi doporučil mladým hráčům?
Pokud mám říct svůj názor, tak bych jim chtěl poradit, aby se vždycky snažili být odlišný od ostatních, makat víc, dělat neco pro sebe, ikdyž jde o maličkosti.
Co se týče odchodu, tak je to u každého jiné, ale myslím si, že když někdo má šanci jít do zahraniči, tak by se o tu šanci měl poprat.

Co udělá takový přestup se sebevědomím hráče?
To může být individuální, já si přestup do Ajaxu vzal jako cíl, co jsem si splnil a zároveň jako odrazový můstek k dalším metám. Někdo to může vzít jako úspěch, nechá si to vlézt do hlavy, pak začne určité věci flákat, ale to není můj případ, já chci jít ještě dál.


Za jakým tým nastupuješ a jak vidíš svou pozici do budoucna?
Nastupuju za U19, ale chci co nejdříve nakouknout do kádru Áčka, ale ty nejbližší cíle jsou vyhrát s výběrem U19 ligu a dostat se co nejdále v lize mistrů. Pozvánka do Áčka může přijít ze dne na den, takže musím dřít.

Čeho by jsi chtěl ve své kariéře dosáhnout?
Co nejrychleji se dostat do A-týmu a vybojovat si pevnou pozici. Pak bych chtěl udělat další krok v kariéře a přestoupit do ještě většího klubu než je Ajax.

Kdo ti nejvíce pomohl ve tvém fotbalovém růstu?
Určitě to byl můj táta, s ním jsem chodil trénovat navíc, přidávat si, zlepšovat věci ve kterých jsem zaostával a díky němu jsem vlastně tam, kde teď jsem, hraju za Ajax. Všichni trenéři, kteří mě vedli, měli na mém vývoji podíl, ale jak jsem již řekl, můj otec měl ten zásadní.

Jaký je rozdíl mezi tréninky a připravami na zápas v ČR a v Holandsku?
Trénink tady jsou na vyšší úrovni, je vidět že akademie Ajaxu byla základem a příkladem pro jiné evropské akademie. Práce na technice,síle a individuálních vlastnostích je výborná, narovinu říkám, že úroveň je opravdu jinde, čímž nechci shazovat práci s mládeží v ČR.

Jak se v Ajaxu pracuje s mládeží?
Tak práce s mládeží je skvělá, dá se říct, že na mládeži Ajaxu záleží více než na A-týmu, protože je to jejich budoucnost, což potvrzuje i to, že trenéři mládežnických týmu jsou většinou klubové ikony, které mají za sebou několik úspěchů, jako například Frank De Boer. Jsem rád, že toho můžu být součástí.

Co děláš pro to, aby jsi se zlepšoval?
Já osobně se snažím udržovat to, co už jsem dělal i v Příbrami, jak v posilovně, tak na hřišti vždycky zůstanu o chvíle déle. Například si vezmu pár balonů a snažím se střely umisťovat tam kam chci, nebo taky pracuji na protahování, někomu to může příjít nepotřebné, ale opak je pravdou.

Jak tvý spoluhráči reagovali na porážku v kvalifiakci o ME? 
Bylo to součástí předtrénikové debaty, zezačátku jsem se snažíl je moc neprovokovat, ale pak jsem jim to dal patřičně sežrat, protože před zápasem jsem slýchal, že to skončí 4-0.

Koho z mladých českých hráčů vidíš jako velkou naději?
Sám pracuji na tom abych tou velkou nadějí byl třeba i já. Momentálně se daří Lacovi Takácsovi, který stabilně hraje ligu a ukazuje se v dobrém světle. Dále je tady taky Dominik Mašek a také Mára Kodr, který nastupuje v A-týmu Slávie.

Za Ajax dřive nastupovali Zdeněk Grygera a Tomáš Galásek, jak na ně v Ajaxu vzpomínají a jaký tam zanechali odkaz?
Když jsem zde byl úplně poprvé, tak toho o mě lidé v klubu moc nevědeli, ale když jsem zmínil, že jsem čech, tak se hned Tomáš a Zdeněk stali předmětem debaty. Stopu tu zanechali velikou, lidé na ně rádi vzpomínají.

Kdo je vaším největším rivalem?
Největší rivalem je určitě Feynord Rotterdam, to je prostě derby. Ještě bych řekl PSV, s těmito kluby jsou to vždy boje o první pozice.

Jaké máte cíle pro sezonu jak v lize, tak lize mistrů?
Vyhrát ligu a v lize mistrů dojít co nejdále, chceme vyhrát.

S kým jsi si v Holandsku nejblíž?
Od doby co jsem tady, tak jsem dostal rodinu kde bydlim, je to v centru, moc se mi tu líbí, ale už se také těším na své bydlení, které by mělo příjít až mi bude 18. Jinak můj výborný kamarád je Abi (Abdelhak Nouri), jeden z největších talentů Ajaxu, s tím jsme nejlepší kamarádi už od mých začátků tady, jsme spolu vlastně pořád, ať už na fotbale nebo mimo něj. Pak zde mám ještě jednoho bližšího kamaráda, který však hraje za U18, ale i přesto jsme spolu také často, takže tyhle dva bych vyzdvihnul, ti mi v začátcích, když se mi třeba stýskalo, hodně pomohli, někam mě vzali, zahráli jsme si FIFU atd.

Za jaký výběr reprezentace ČR nastupuješ a jak vnímáš svou pozici v týmu?
Momentálně jsem posunutý o rok výše, tedy v kategorii U19. Pozice v týmu se od výběrů U17 změnila, protože dříve jsem byl ještě hráčem Příbrami, tak na mě nebyla taková odpovědnost, ale teď když jsem hráčem Amsterdamu, tak mám více prostoru a také kluci na mě spoléhají, takže pozice je lepší teď.

S U19 jsme uspěli v 1. fázi kvalifikace na ME, jaké jsou vaše cíle?
Jdeme do 2. fáze a cílem je postup na Euro.

Jaký je tvůj dosavadní největší úspěch a okamžik?
Nejhezčí okamžik je pro mě den, kdy jsem podepsal smlouvu v Ajaxu.

Naopak nám řekni i nejtěžší chvíle.
Nejhorší okamžik byla doba, kdy jsem měl zlomenou kůstku v kotníku, bylo to nepřijemný a zdlouhavý, bylo to mé první vážnější zranění a já doufám, že snad poslední.

V kategorii nejmladší dorostenec roku jsi byl dvakrát vítězem, chceš stejného výsledku dosáhnout i v kategorii staršího dorostu a vyrovnat tak počet vítězství Dominika Maška?
Mým cílem je každý rok být nejlepší a vyhrát, takže tento počet chci vyrovnat.

Jeden z fanoušků měl dotaz, zda jsi byl někdy trénovat s A-týmem a jestli se nechystá tvůj přesun do juniroky či výše.
V Ajaxu se to může stát ze dne na den, ale nic takového se zatím nechystá. Když jsem však byl v Ajaxu prvně, tak jsem byl na tréninku, kde bylo namíchaný A a B mužstvo,tam jsem trochu nakoukl mezi starší hráče, ale jinak jsem ve své kategorii.

Jak často jsi v kontaktu s rodinou a dostáváš se pravidelně domů?
S rodinou, co se týče máma,táta, ségra, tak jsme v kontaktu každý den, ať už přes mobil či viber. Takový kontakt mi hodně pomáhá. Ohledně mých cest domů, tak dříve jsem jezdil více, třeba i jednou měsíčně, ale teď jak máme náročný program a hrajeme i v týdnu, tak to není možné.

Na jakou školu chodíš a jak to zvládáś skloubit?
Studuju cestovní ruch na Integrované střední škole v Příbrami a jak už jsem řekl, tuto sezónu je času opravdu málo, ale snažím se tomu věnovat volný čas a doufám, že to zvládnu.

Na závěr nám řekni, co tě čeká v následujících dnech.
Zítra (úterý) nás čeká jeden z velmi důležitých zápasů sezony proti Barceloně, doma od 19:00. V týdnu mě pak ještě čekají dva tréninky a následně odlet na týden domů, abych se viděl s rodinou, odpočinul si od fotbalu na chvíli a dodělal věci do školy.

 

Vizitka:

Václav Černý

narozen 17.10.1997, klub: Ajax Amsterdam, výška: 174cm, pozice: levé křídlo/ofenzivní záložník, úspěchy: 2x oceněn jako nejlepší mladší dorostenec roku, vítězství na turnaji v SAE s ČR U17, přestup do Ajaxu Amsterdam

vysněný klub:          Real Madrid
zadaný/nezadaný:    nezadaný, ale je to na dobré cestě (smích)
záliby:                     čas strávený s rodinou, všechny míčové sporty
jídlo:                       všechno od maminky, borůvkový knedlíky
film:                        všechny díly Rockyho, Pearl Harbor
seriál:                      Prolhané krásky
muzika:                   Chris Brown, Kid Ink, Treysongz
fotbalový vzor:         můj taťka, Cristiano Ronaldo, Neymar
ps/xbox:                  playstation

 

/Připravil Martin Tran/

Vložil: rs

Reklama

Reklama
Oprava a servis kuchyňských zařízení

Reklama
Nový a použitý kancelářský i bytový nábytek

Reklama
Jóga, nejen pro zdravá záda

Reklama
Práce, brigáda - sezónní prodej ovoce a zeleniny

Reklama
JK Autosevis

Reklama
Restaurace Na Hradbách - Hudební večery

Reklama

Reklama
Eurotranslation

Reklama
Ford Kuba

Reklama
Auto Taube

Meteoradar

TV FonkaGym TVOnline kamery

Náměstí J. A. Alise
Autobusové nádraží
Nemocnice
Dvořákovo nábřeží
Pražská ulice
Online kamera - Náměstí 17. listopadu
Náměstí T. G. Masaryka
Jiráskovy sady
Plavecký bazén
Zimní stadion
Aquapark Příbram

Podporujeme
Spolek ve čtvrtek

Copyright © 1990-2021 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz