Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

Višňový sad ještě jednou a podrobněji

23.10.2015 | 22:44 | Kultura

Višňový sad ještě jednou a podrobněji

Višňový sad rozkvete na příbramských divadelních prknech

Hledání lásky, hledání smyslu bytí, ale také zmarněné naděje svým způsobem tragikomických osudů všech postav. To vše a ještě mnohé jiné by mohlo charakterizovat asi nejlepší dramatické dílo Antona Pavloviče Čechova Višňový sad, které svým divákům připravilo Divadlo Antonína Dvořáka jako svoji první premiéru letošního podzimu. Ta se uskuteční 22. a 23. 10. 2015.

Dramaturgie divadla ve hře přináší další z klasických děl světové dramatické tvorby. Inscenaci, která už více než sto let přitahuje herce i režiséry celého světa. "Každá klasika je nadčasová. Lidé se nezměnili. Mění se okolnosti, mění se doba, mění se technické vymoženosti, ale člověk ve své podstatě zůstává stejný. A Čechov určitě patří k jedněm z těch největších dramatických autorů, proto se také na celém světě neustále hraje. Jeho hry jsou totiž především a jenom o člověku,“ uvedl k premiéře režisér a umělecký šéf příbramské scény Milan Schejbal.

Příběh točící se kolem prodeje starousedlého panství a jeho výjimečného višňového sadu vypráví především o jeho obyvatelích. Odkrývá pestré spektrum jejich charakterů a skýtá nevšední prostor pro skutečný herecký koncert všech interpretů. Především noblesní, půvabné a vnitřně zraněné statkářky Ljubov Andrejevny Raněvské v podání Sabiny Laurinové. Herečka tuto roli v příbramském divadle přijala po velmi úspěšné Dámě s kaméliemi.

"V dnešní době civilismu a různých televizních seriálů získat takovou roli je skvost," uvedla k roli statkářky herečka Sabina Laurinová. "Je to žena, která ve svém životě jakoby proplouvá a neumí řešit podstatné věci, ve svém životě dostává jednu ránu za druhou, vždycky se zvedne a jde dál, nějakým způsobem ji to poznamená a pokaždé, když přicházejí problémy, tak ona je nechce řešit. Ty problémy vás ale vždycky doženou," popisuje Laurinová.

Raněvská se s dcerou Aňou vrací z Paříže. Návrat na rodné sídlo v ní probudil sentimentální myšlenky. Vrací se z důvodu nedostatku financí. Statek je natolik zadlužen, že je jen kousek před krachem, i přesto že se o něj svědomitě stará Varja, nevlastní dcera Raněvské. Statek má být prodán i s krásným višňovým sadem… Doba presentovaná Raněvskou, jejími vzpomínkami z dětství a v této podobě především višňovým sadem, nenávratně odchází. A na scénu přivádí novou generaci podnikavců hledajících své místo na slunci. Což samozřejmě vyvolává množství paralel, bez ohledu na dobové schéma.

Někteří herci příbramského souboru se tentokrát setkali s Čechovem poprvé. A hledání správného pojetí jednotlivých postav pro ně nebylo zrovna jednoduché. "Samozřejmě, že musíte daleko více času než jindy strávit u stolu, při čtených zkouškách, kde se jednotlivé postavy a motivy rozebírají, a hledáte témata tam, kde je Čechov do své hry ukryl. A teprve až potom můžete jít na jeviště,“ vysvětluje režisér Schejbal.

Spolu s hereckými výkony všech protagonistů však nutně stojí za zmínku i samotné ztvárnění scény, které v netradičním kontrastu spojuje výtvarné klasické kostýmy s moderním pojetím scény složené z jakýchsi krabic, či balíků, jejichž symbolika se postupně rozkrývá a proměňuje s dějem inscenace. "Každý z nás má své balíčky, má své tužby či přání, která mají své kořeny třeba i v dětství, které si vážeme do svých balíků a taky si je vozíme s sebou. Občas je ztratíme, občas je zase najdeme...," na závěr metaforicky nastínil režisér Milan Schejbal.

 

Višňový sad

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram

Autor: A. P. Čechov / Režie: Milan Schejbal

Premiéra: 22. a 23. 10. 2015

Videoreportáž ke zhlédnutí zde: https://www.youtube.com/watch?v=xzEjhvuQWGA

 

Osoby a obsazení:

Raněvská, majitelka panství: Sabina Laurinová

Aňa, její dcera: Eliška Nejedlá / Annette Nesvadbová

Varja, její adoptovaná dcera: Anna Fixová

Gajev, její bratr: Martin Dusbaba

Lopachin, podnikatel: Roman Štabrňák

Trofimov, student: Lukáš Král

Simeonov-Piščik, statkář: Robert Tyleček

Charlotta, guvernantka: Helena Karochová

Jepichodov, účetní: Vladimír Senič

Duňaša, panská: Ivana Krmíčková

Firs, komorník: Jaroslav Someš

Jaša, mladý sluha: Milan Ligač

 

Pavlína Svobodovátisková mluvčí

Vložil: mp

Fotogalerie

Reklama

Reklama
Oprava a servis kuchyňských zařízení

Reklama
Nový a použitý kancelářský i bytový nábytek

Reklama
Jóga, nejen pro zdravá záda

Reklama
Práce, brigáda - sezónní prodej ovoce a zeleniny

Reklama
JK Autosevis

Reklama
Restaurace Na Hradbách - Hudební večery

Reklama

Reklama
Eurotranslation

Reklama
Ford Kuba

Reklama
Auto Taube

Meteoradar

TV FonkaGym TVOnline kamery

Náměstí J. A. Alise
Autobusové nádraží
Nemocnice
Dvořákovo nábřeží
Pražská ulice
Online kamera - Náměstí 17. listopadu
Náměstí T. G. Masaryka
Jiráskovy sady
Plavecký bazén
Zimní stadion
Aquapark Příbram

Podporujeme
Spolek ve čtvrtek

Copyright © 1990-2022 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz