Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

Výstava ZPÁTKY DO POHÁDKY je v Galerii Františka Drtikola Příbram

06.11.2015 | 10:40 | Kultura

Výstava  ZPÁTKY DO POHÁDKY je v Galerii Františka Drtikola Příbram

Československé a později české televizní pohádky patří bezesporu k tomu nejlepšímu a nejmilovanějšímu, co kdy v našich krajích bylo natočeno.

Kdo by neznal zákeřného pana rádce a jeho popěvek um-ba-ba-ů z pohádky o ráčkující princezně, písničku Dělání Honzy a princezny Lenky z pohádky Princové jsou na draka, a to nemluvím o generacích a generacích dětí, které tajně fandily Jiříkovi, aby si nakonec vzal svou milovanou Zlatovlásku.

No a kdo z nás může říci, že nikdy neviděl, jak dostal panovačný Trautenberk za vyučenou od Krakonoše? Pohádky, obzvláště ty televizní a filmové, patří neodmyslitelně k dětství mnohých z nás a i k životu našich dětí. K pohádkám pak zase neodmyslitelně patří princové, princezny, draci a zámky. No a k těm televizním patří i něco jiného, co dělá pravou filmovou pohádku pohádkou.

Tím „něčím“ jsou kostýmy. Správná princezna přece nebude pobíhat po zámku v obyčejných šatech a princ se nebude místo meče ohánět pohrabáčem. Kostýmy a rekvizity jsou často právě tím, co si z pohádek pamatujeme nejvíce. Všechny děti vědí, že ta pravá Zlatovláska má na sobě bledě modré šaty, Zdenička, budoucí královna Koloběžka I., přijela ke králi oblečená-neoblečená do rybářské sítě, no a Krakonoše přece dělá Krakonošem dlouhý zelený plášť a klobouk.

Výstava s názvem Zpátky do pohádky zájemcům nabídne 55 kostýmů a rekvizit právě z populárních pohádek. Nejstaršími exponáty jsou kostýmy z pohádky Zlatovláska, která vznikla už v roce 1973, nejmladší pohádkou pak je pohádka Kouzla králů z roku 2008. Kromě těchto dvou ale budou moci návštěvníci všech věkových kategorií zavzpomínat i na ostatní pohádky, jako Princové jsou na draka, Ať přiletí čáp, královno, Lotrando a Zubejda, Rumplcimprcampr nebo hudební pohádka Plaváček.

Výstava ZPÁTKY DO POHÁDKY je v Galerii Františka Drtikola Příbram otevřena

od 4. 11. 2015 do 10.1. 2016 denně od 9 do 17 hodin včetně státního svátku 17. listopadu.

Zavírací dny jsou pouze 24.12., 25.12. a 1.1.

Jednotné vstupné 30 Kč.

Návštěvy skupin je nutné předem rezervovat na čísle telefonu 739 983 876

 

Hana Ročňáková

Galerie Františka Drtikola Příbram

Vložil: rs

Fotogalerie

Reklama

Copyright © 1990-2023 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz