Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

Výzva: Známý neznámý Pavel Lion

18.12.2017 | 09:12 | Regionalní

Výzva: Známý neznámý Pavel Lion

Zaměstnanci Státního okresního archivu Příbram se ze všech sil snaží pomáhat všem, kteří potřebují důležité informace z uložených archiválií. V některých případech se všechny požadované dokumenty nenajdou. Pak nás badatelé žádají o pomoc při dalším pátrání.

To je i případ příbramské židovské rodiny Lionových.  V roce 1933 se usadil v Příbrami MUDr. Bedřich Lion původem ze Všeradic se svou manželkou Růženou. Působil jako praktický lékař v Dlouhé ulici čp. 159/II. Měli syny Pavla (*1930) a Jiřího (*1935). Pavel Lion nastoupil v září 1936 do první třídy Čtyřtřídní školy cvičné při Státním učitelském ústavu v Příbrami.  Koncem 30. let odcestoval MUDr. Lion do Palestiny, kde přežil druhou světovou válku a holocaust. Růžena Lionová se s oběma syny v říjnu 1939 přestěhovala do Prahy, odkud byli všichni tři deportováni do Terezína transportem M 14. 12. 1941. V Terezíně žil Pavel na chlapeck&eacut e;m domo vě Nešarim, kde s několika kamarády založili a několik měsíců vydávali časopis Rim-rim-rim. Zůstal po něm též rozepsaný román. Jeho mladší bratr pravděpodobně bydlel s matkou na ženských domovech. Dne 12. 10. 1944 byli oba hoši s matkou odvezeni transportem Eq do koncentračního tábora v Osvětimi – Birkenau a zde s největší pravděpodobností hned po příjezdu byli zavražděni v plynové komoře.

 

V pondělí 18. prosince 2017 v 18:30 vysílá Český rozhlas Dvojka v cyklu Stopy, fakta, svědectví pořad významného publicisty Stanislava Motla ZNÁMÝ NEZNÁMÝ PAVEL LION. http://www.rozhlas.cz/dvojka/program/#/2017-12-18

 

Bohužel se dosud nepodařilo najít žádnou Pavlovu fotografii. Je však možné, že dosud žijí někteří Pavlovi spolužáci z cvičné školy nebo jejich děti, kteří by mohli mít školní fotografii, na které by mohl být i Pavel Lion. Jedná se o 1. třídu cvičné školy při Státním učitelském ústavu v Příbrami ze školního roku 1936/37 nebo 2. třídu ze školního roku 1937/38. Prosím všechny, kteří foto objeví nebo si na rodinu Lionových vzpomínají, aby se laskavě ozvali na telefonní číslo 318 492 412 nebo napsali na adresu vera.smolova@soapraha.cz.

Vložil: jb

Reklama

Reklama
Oprava a servis kuchyňských zařízení

Reklama
Nový a použitý kancelářský i bytový nábytek

Reklama
Jóga, nejen pro zdravá záda

Reklama
Práce, brigáda - sezónní prodej ovoce a zeleniny

Reklama
JK Autosevis

Reklama
Restaurace Na Hradbách - Hudební večery

Reklama

Reklama
Eurotranslation

Reklama
Ford Kuba

Reklama
Auto Taube

Meteoradar

TV FonkaGym TVOnline kamery

Náměstí J. A. Alise
Autobusové nádraží
Nemocnice
Dvořákovo nábřeží
Pražská ulice
Náměstí 17. listopadu
Online kamera - Náměstí T. G. Masaryka
Jiráskovy sady
Plavecký bazén
Zimní stadion
Aquapark Příbram

Podporujeme
Spolek ve čtvrtek

Copyright © 1990-2021 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz