Z Argentiny si Příbramák Suda přivezl bronzovou medaili

14.10.2014 | 09:03 | Rozhovory

Z Argentiny si Příbramák Suda přivezl bronzovou medaili

Příbramák Jan Suda se vrátil z mistrovství světa v silovém trojboji. Z daleké Argentiny si přivezl spoustu zážitků a také bronzovou medaili.

Jste třetí na světě. Jste s dosaženým umístěním spokojený?

S umístěním jsem spokojený velmi. Co se týká výkonu, tam až tak spokojený nejsem. Na republice i na Evropě jsem měl výkon vyšší. Amerika je daleko, aklimatizace nebyla jednoduchá. Ale s výsledkem jsem spokojený. Jel jsem si pro čtvrté, páté místo, takže se třetím jsem spokojený.

Před odjezdem jste nevěděl nic o konkurenci, která vás čeká. Jaká tedy byla?

Konkurence byla, ale ne tak veliká jak jsem čekal. Pár lidí, co jsem očekával, nepřiletělo. Dokonce jeden soupeř ze Slovenska kvůli mě přešel do jiné kategorie. Já ho na všech závodech porážím, tak se mnou nechtěl být ve stejné kategorii. S vítězem jsem se rovnat nemohl, ale o druhou příčku jsem bojoval. Bylo to blízko, chybělo mi deset kilogramů.

Deset kilogramů není v silovém trojboji tak moc. Kde se daly dohnat?

Určitě v benchpressu. Ten mě mrzí, mám s ním problémy na všech závodech. Hodně při něm rozhoduje, jakou dají rozhodčí prodlevu před zdvihem činky. Tady byla na můj vkus poměrně dlouhá a na výkonu to bylo znát. V dřepu jsme byli vyrovnaní, ale nepovedl se mi třetí pokus na mrtvém tahu. Chyběl kousek. Tu váhu běžně normálně zvedám.

Mluvíme o boji o druhé místo, ale jak daleko nebo blízko bylo k zisku zlata?

To bylo daleko. Vítěz byl přede mnou o šedesát kilo. On začínal základní pokusy tam, kde já jsem končil. Už podle těch základních pokusů člověk pozná, co je pro něj dohnatelné a co ne.

A jaký máte celkový dojem z atmosféry mistrovství světa?

V životě jsem v zámoří nebyl, mám projetou Evropu. Musím však říci, že co se týká organizace, tak mě závod zklamal. Atmosféra super, hodně diváků, hala klimatizovaná, rozcvičovna super, to ano, ale co se týká rozhodčích, ozvučení, hlasatele a prostě veškerého servisu pro závodníky, tak to bylo s našimi závody nesrovnatelné. My máme závody mnohem lépe připravené. Všude máme kamery a obrazovky, takže závodníci neustále sledují své soupeře a mohou taktizovat. V Argentině byl jeden monitor pro závodníky a jeden pro nakladače. Nemohl jsem sledovat, jaké pokusy mají za sebou mí soupeři, takže se nedalo taktizovat, jestli třeba některý pokus vynechat, přidat váhu a podobně. Také nebylo úplně dobré, že rozhodčí říkali pokyny pouze ve španělštině. Většinou se na mezinárodních závodech mluví i anglicky. Jednoduché nebylo ani sledovat během pokusu rozhodčí, jestli všichni tři zvedli bílý praporek.

Už jste přemýšlel o tom, jestli pojedete za rok bronz obhajovat?

Příští rok se koná mistrovství světa v Las Vegas. Bude to tedy opět na jiném kontinentu, daleko, a tedy finančně náročné. Navíc v Severní Americe bude ještě větší konkurence, než byla v Argentině. V tuto chvíli si tedy spíš říkám, že nepojedu. Navíc se teď rozhodlo, že v roce 2017 bude světový šampionát v České republice. Byla velká spokojenost s nedávným mistrovstvím Evropy, které se konalo v Trutnově, a tak nám byla přidělena organizace i mistrovství světa.

Říkáte, že mistrovství Evropy se pořádalo v Trutnově. Mistrovství světa se bude pořádat také tam?

Zřejmě ano. Buď tam nebo v Praze.

Je nějaká možnost, že by se světová elita představila v Příbrami?

Není to úplně nereálné, ale spíš si myslím, že ne. Podmínky bychom pro to tady měli, je tu sportovní hala s hledištěm, sprchami, parkováním, blízko hotely. Ale je kolem toho spousta práce a náš oddíl by se toho musel kompletně ujmout.  Upřímně, já bych ty starosti s tím mít nechtěl. Navíc, jak jsem říkal, s Evropou v Trutnově byla velká spokojenost, tudíž si myslím, že svět bude také tam. Kdo by se ale chtěl podívat na závody v Příbrami, tak bude mít možnost. V létě bych tady chtěl pořádat závod Českého poháru.

Jaký vás teď čeká závodní program?

Byl jsem pozván na Slovensko na Karpatský pohár. Budou tam závodníci z Čech, Slovenska, Polska a Ukrajiny. Je to za dva týdny, takže můj trénink se moc nezmění. Musím jen vydržet. Jde spíš o to, že jsem z cestování i ze závodů poměrně utahaný. Měl bych tam jet ještě s našimi dvěma dorostenci. V listopadu je pak mistrovství republiky v mrtvém tahu, po kterém bude valná hromada. Tam pojedu určitě. Jestli budu i závodit, to se ještě rozhodnu.

Vložil: tv

Reklama

Copyright © 1990-2020 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz