Informační a inzerční portál brdskyspoj.cz prochází v současné době rekonstrukcí. Funkční zůstává pouze soukromá bezplatná inzerce.

Zámek v Mníšku se v sobotu vrátí do dob Třicetileté války

03.7.2014 | 15:20 | Regionalní

Zámek v Mníšku se v sobotu vrátí do dob Třicetileté války

Už tuto sobotu čeká návštěvníky zámku v Mníšku pod Brdy velká bitva z dob Třicetileté války s bohatým doprovodným programem a prohlídkami zámku. Uvidíte šermovat mušketýry, budete mít možnost nakoupit na jarmarku a také si prohlédnout samotný mníšecký zámek, kde jsou připravené prohlídky pro děti i pro dospělé.

Akce Dobývání zámku švédskými vojsky je volnou rekonstrukcí bitvy, která se odehrála za třicetileté války, konkrétně roku 1639, kdy byl zámek dobyt a vypálen švédskými vojsky generála Johana Bannera. V sobotu se tak dostanete do doby, kdy si nikdo nebyl jist svým životem ani tím, jak uživí sebe a rodinu. Do dob, kdy cizí vojska sháněla proviant, jak se dalo a nešetřila nikoho, šlechtice, církev nebo ani majitele toho nejchudšího políčka.

Tehdy během svých nájezdů zavítal do Mníšku pod Brdy i velitel švédských vojsk generál Johan Banner se svými vojáky. Tady ho zlákal renesanční skvost, zámek rodiny Mitroviců a tak se rozhodl obohatit zámeckými sbírkami, a proto na zámek zaútočil. „Léta páně 1639 se tu odehrála největší bitva v těchto krajích, kdy proti sobě stálo několik tisíc švédských vojáků spolu s žoldáky jiných národností a mnohem méně obránců, kteří se urputně snažili zámek nevydat a bojovali do posledního muže. Jejich statečnost ale bohužel nestačila. Švédové mníšecký zámek dobyli, vyplenili a vypálili,“ připomíná historická fakta kastelánka mníšeckého zámku Jana Digrinová.

Samotný boj začne v 18 hodin, ale doprovodný program v zámeckém parku bude k vidění už od 11 dopoledne. Kromě vystoupení skupin historického šermu si mohou návštěvníci prohlédnout vojenský tábor z období třicetileté války i s polním lazaretem, nebo vidět práci sokolníka. Chybět nebude ani bohatý středověký jarmark s chutným občerstvením.

Aby se diváci v bitevní vřavě dobře vyznali, vše bude svým slovem doprovázet zkušený komentátor Standa Berkovec. Pokud chcete vědět, jestli se i letos Švédům podaří mníšecký zámek dobýt, přijeďte se podívat na vlastní oči.

Vložil: tv

Fotogalerie

Reklama

Copyright © 1990-2023 Brdský spoj. Všechna práva vyhrazena

Design: Jiří Brda

CMS: Reklalink.cz